fbpx

Outdoor recenzia: Horolezecká prilba Climbing Technology Orion

Prilba CT Orion je od známeho talianského výrobcu, Climbing Technology. Táto prilba je jedným z popredných produktov ich výroby. Na začiatok Vám uvediem stručne vlastnosti tejto lezeckej prilby.

  • ľahká
  • vzdušná
  • dizajnovo zaujímavá
  • potenciálne širšie použitie ako len lezenie

horolezecka prilba orion

Technické parametre prilby

  • vyrobené technológiou: In-mold (vysvetlenie nižšie)
  • váha: 230 g
  • veľkosť: 57- 62 cm
  • ovládanie jednou rukou
  • 15 vetracích otvorov
DCIM108GOPRO
DCIM108GOPRO

 

Výrobca sa celkom pohral s farbami a vrhol sa do trendu farieb ktoré „kričia“. Kombinácia zelenej s oranžovou,  bielej s modrou a modrou so zelenou hovoria samé za seba.

horolezecká prilba orion

Rozoberateľnosť prilby

Prilba sa skladá z dvoch hlavných častí:

  • samotný skelet do ktorého zahŕňam aj popruhy na uťahovanie
  • odnímateľné vložky, ktoré zabezpečujú, aby nás prilba čo najmenej tlačila

Tieto vložky nám zmäkčujú samotný kontakt havy so samotnou prilbou. Ovšem, že nasávajú pot počas naších aktivít a preto ako údáva trend, sú an suchý zips a dajú sa odňať a oprať.

Horolezecká prilba Orion Climbing technology, ultra ľahká

Konštrukcia lezeckej prilby CT Orion

Prilba je skonštruovaná technológiou In- Mold. To z namená, že vnútro prilby vytvorené z „peny“ bolo nafúkané zo spodku pod škrupinu vonkajšej časti skeletu prilby. Takto je možné dosiahnúť na prilbe veľmi nízku hmotnosť, množstvo  vetracích otvorov a rôzne zaujímave tvary čo sa týka dizajnu prilieb.

horolezecka prilba orion

 

Funkčnosť prilby CT Orion

Prillba má presne 15 otvorov na vetrenie. Prioritne je odvetrávaná zadná časť hlavy na temene.

horolezecka prilba orion

Ergonomicky je riešená tak, že vám odkrýva značnú časť čela, čo by mohla byť výhoda pri skialpinizme pre „štít“ na ochranu tváre, prípadne pri lezení ľadov. Po obvode prilby ma záchytky na ukotvenie čelovky. Priznám sa však, že by som si čelovku nevedel nasadiť na prilbu bez cudzej pomoci, prípadne bez toho, aby som si prilbu dal dole z hlavy.uchytka pre celovku na horolezeckej prilbe CT orion

Prostredníctvom redukčného koliečka si doťahujeme obvod „košíku“ prilby, ktoré je umiestnené na temene hlavy.

horolezecka prilba orion

Vetranie

Prilba disponuje viacerými veľkými otvormi, ktoré zaručujú dobrú priedyšnosť (to môžem potvrdiť) a zároveň sú situované tak, aby neprešiel náraz o skalu alebo pád kameňa z vrchu. Otvorov je 15.

vetranie na horolezeckej prilbe CT ORION

 

Počas lezenia v lete, mi to na odvetrávanie stačilo. Keď to porovnám so svojou prvou Edelrid prilbou, tak som si tuto prilbu nedával celú mokrú dole po dolezení, ako tomu bolo pri staršom type prilby. Keď bolo chladnejšie počasie, dal som si buffku pod prilbu a bolo vystaranné. Po tom ako nasnežilo, som si zväčšil obvod košiku na prilbe a nasadil ju na čiapku.

PRilba CT orion v ZIME v TAtrach

Zhrnutie

Pocitovo mi príde prilba ľahká. S vetraním som spokojný čo sa týka leta a aj jesene. Ruší ma však uchytávanie, čelovky, s to v tom, že si čelovku neviem dať bez cudzej pomoci na pilbu. Prípadne bez toho, aby som dával prilbu dole. Prilba je častou súčasťou mojích výletov a napriek zmiešaným pocitom zo začiatku, môžem hovoriť o dobrej spolupráci až na to uchytávanie čelovky.

horolezecka prilba orion ako súčast horolezeckej vybavy

Zimný test: …../*WE ARE TESTING*/

Kde všade prilba bola

Prilbu som nosil na VHT výlety na štíty vo Výsokých Tatrách. Na horolezecké túry tiež vo Vysokých Tatrách. Prešla so mnou aj pár skalkárskych oblastí ako Kaľamárka, Súľov, Hrádok, Lietačky na slnečných Skalách (linky zo skál sú ešte na staršie články kde sme prilbu nemali)

horolezecka prilba orion ako súčast horolezeckej vybavy

horolezecka prilba orion na Lomnickom stite

Cena prilby sa pohybuje okolo 70 eur. 

Komantáre

komentárov