fbpx

Outdoor recenzia: CT ClickUp intuitívne a bezpečné istítko

ClickUp už síce nie je novinka, za to máme pre vás my novinku :). Počas nášho testovania/ používania preukázalo toto istítko dva hlavné parametre:

  • jednoduchosť
  • bezpečnosť

Jednoduchosť pretože, napriek tomu, že sa správa ako mechanické istítko GriGri nedisponuje, žiadnými mechanickými časťami, ktoré by sme museli obsluhovať. Tým pádom bude aj jeho životnosť trvácnejšia, kedže sa na ňom nemá čo pokaziť 🙂

CT click up nákres schémy na istítku
Na ClickUp -e je znázornené kade vchádza ističové lano, a kade vychádza lano k lezcovi

Bezpečnosť pretože, ak by istič nezachytil pád do istítka rukou a spodným lanom, ktoré ide zo zeme do istítka, CT ClickUp zablokuje tento pád samo. Takto je istítko veľmi vhodné aj pre začiatočníkov. Takže pokročilí lezci hlava hore s ističmi začiatočníkmi, dokiaľ nemáte veľký fúz a nepadáte do prvého istenia z veľkým odlezom, váš pád bude takmer na „100percent“ zachytený  🙂

Obsluha CT ClickUp -u

V prvom rade je vhodné dodať, že sa dodáva s “ CT karabína Concept SGL, je to skrutkovacia HMS karabína vyrobená najnovšou technológiou „hot-forged“ z ľahkej zliatiny. Vhodná najmä na istiace zariadenia. Vybavená oceľovým pierkom v dolnej časti, ktoré slúži ako poistka proti pretočeniu karabíny. “ Uvádza predajca.

Karabína SGL Concept ku istítku CT ClickUP
Climbing Technology karabína, concept SGL, je najvhodnejšia ku istítku ClickUp

Istítko ClickUp chytíme do jednej ruky, v druhej ohneme prameň lana do oblúku.

clickUP_climbing_technology

Násladne ho zatlačíme do otvoru istítka, cez ktoré prevlečieme karabínu okom lana a oko istítka.

clickUP_climbing_technology

Takto tieto dva prvky spojíme ešte s bočným otvorom CT ClickUp -u s karabínou a zacvakneme do centrálneho oka lezeckého sedáku.

clickUP_climbing_technology

Po tom čo je prvolezec naviazaný na lane a my sme pripravení istiť, môže začať liezť. Spodný prameň lana vždy naberieme, posunieme k istítku a vrchnú časť lana nad ostítkom podávame smerom ku lezcovi dohora. Presne tak ako pri klasickom istiacom kýbliku.

CT ClickUP v teréne na lezeckom sedáku
Správne istenie s CT ClickUp -om

Keby sme však istítkom príliš trhli dohora a nemáme dosť nabratého lana , sami si pri silnejšiom podávaní lana CT ClickUp zablokujeme. Tomuto sa však dá vyhnúť používaním správneho priemeru lana a trochou praxe.

Keď lezec dolezie a je pripravený na spustenie z cesty, po tom čo sedí v lane, uchopíme si ClickUp do dlane a podvihneme smerom dohora. Takto sa posunie karabína s lanom do spodku a opäť uvľní lano. Vďaka tomu začneme lezca popúšťať jednoduchým tlačením časťou dlane na Click Up, ktorý je presne tomu tvarom uspôsobený.

Citlivosť CT ClickUp -u

CT ClickUP reaguje zablokovaním lana už aj pri samotnom odsadnutí lezca do lana počas istenia. Toto nám pomôže zvýšiť bezpečnosť aj po dolezení cesty. Takže ak by vznikol komunikačný „šum“ a lezec si sadne do lana, pri čom mi nedávame pozor, ClickUp ho hneď zachytí

Dynamické zachytávanie pádu s CT ClikUp -om

Ak chceme alebo potrebujeme pád zachytiť mäkšie, počas pádu prvolezca do lana, si poskočíme dohora a takto získame potrebné centimetre ma mäkší pád. Osobne som však v tom nevidel problém keď bol pád zachytený tvrdšie, radšej ako letieť ďalší meter navyše, hlavne keď som bol už dva metre nad istením.

Istenie na vrchnom konci lana „na udicu“

V tomto prípade si lano takmer stále len doberáme a keby nám lezec odsadol do lana, istítko sa zablokuje.  DBAJME vša VŽDY na to, aby sme neustále mali pod kontrolou SPODNÝ PRAMEŇ LANA. 

Plusy:

  • jednoduchosť ovládania a konštrukcie
  • bezpečnosť
  • vysoká efektívnosť zachytenia pádu

Mínusy:

  • karabína nejde zacvaknúť z hociktorého bodu obvodu CT ClickU -u . Treba sa naučiť, že sa dá prevliecť ľahko iba cez najtenší bod obvodu CT pri nápise ClickUp

Technikcé parametre istítika Climbing Technology ClickUp: 

  • Hmotnosť: 115 g
  • Pre priemery lán: 8,9 – 10,5 mm
  • Certifikácia: EN 15151-2:2012 type 2

Záver:

Priznám sa, že som mal hlavne poblém s tým, že som nemohol karabínu prevliecť hocikde po obvode ClickUP -u. Keď som sa však naučil, ktorou stranou to ide najľahšie, benefity ktoré vyplývajú z tohoto istítka stoja za to chvíľkové učenie. Istítko je ľahké a hlavne viem, že už to nebude taký morál so začiatočníkmi ističmi. Samozrejme, všetci čo leziete dlhšie viete, že napriek tomuto istítku nepôjdete zo začiatočníkmi ťahať hneď „bomby“ cesty 🙂

Komantáre

komentárov