fbpx

Prečo som sa zrovna ja rozhodol pre Apple iOS setup

V tomto článku vám milí outdooristi poviem, ako som z opovrhovania iPhone-telefónmi prešiel do ich plného používania. Môj vzťah s Apple produktami presiahol samotný produkt iPhonu a prešiel do používania, iPadu, Mac Mini počítača, Magic mouse, Magic Keyboard a pera pre iPad.

Najprv to bol android a PC

Ja som strašne dlho používal Android telefóny, na, ktoré som natočil najúspešnejší obsah na youtube kanálu tyger.sk a tým je skialpinistický seriál. Používal som Sony Xperia XZ1, bol to dobrý telefón aj v outdoore. Problém bol však dostať dáta z telefónu do počítača. Keď sa zaplnila jeho SD-karta nahral to do internej pamäte a nájsť to tam, už bol celkom problém. K tomu sa to dialo často. Každá apka mala svoj adresár. No hrôza to hľadať.

Do toho optimalizovať PC, aby strihalo video ozaj výborne a nesekalo to, bol ďalší problém. Kúpil som si herný výkonný notebook za 1600 eur, fest veľa peňazí to bolo na danú dobu pre mňa. Samozrejme, že keď som strihal v Adobe Premiere dlhé video nad 10min vo FullHD tak to začalo sekať. Bola tam pamäť 32Gb RAM, to bolo ozaj dosť. Ak som strihal 4k rozlíšenie, tak som bol po chvíli nahratý. Pc bola jednoducho smrť pre mňa. Potreboval som pracovať a nie stále riešiť kompatibilitu a výkon zariadení.

iPhone, iPad

Na rad prichádza iPhone. Konečne vyšla na trh verzia, ktorá neumiera v mraze. Môj prvý iPhone bol 11 Pro. Malý, rýchly, do Ipadu prekopírujem veci cez ich internú fíčuru Airdrop. Pri nej vznikne interna wifi medzi týmito zariadeniami, a všetko je rýchlo prenesené. Wtf ? Už žiadne káble, medzi týmito zariadeniami, prenesie veľa dát za malú chvíľku a môžem editovať na iPade dané video, alebo fotky, ktoré následne zavesím na Yotube, alebo na web tyger.sk. Extrémna šleha, toto som potreboval.

iPad som si kúpil, kvôli tomu, aby som mohol na cestách pracovať s výkonným zariadením. Je to ročník 2019 iPad Pro. Už ten je rýchlejší siteľne, ako 8 jadrový notebook 3200ghz s 32 gb RAM.

Na iPade 4k edit videa neseká, prenosy sú rýchle, exporty videa sú veľmi rýchle. Prenos dát je do neho veľmi jednoduchý. iPad, ktorý mám ja má však nevýhodu a to, že na ňom bežia appky a nie skutočne veľké masívne programy na strih, ako Davinci Resolve. Na to by už bolo treba Mac.

Mac Mini M1

Raz mi na messengeri napíše kamoš, “tyger nechceš kúpiť Mac Mini M1 odo mňa za 600 eur” ?

A Strihá to dobre, bude to stíhať veď sú tam nízke parametre, pýtam sa ho. On vraví” jasné ja na tom strihám v pohode aj 4k postrihám keď treba”.

Nechce sa mi to veriť, veď ten Mac Mini M1 má len 8GB RAM, proste celý je pomalší na číslach výrazne, ako môj gejmersky Notebook.

Miničko si nakoniec kúpim, príde mi domov, zapojím ho na externú klávesnicu, myš a spustím Davinci Resolve program na strihanie a neverím vlastným očiam. Airdrop medzi Apple zariadeniami funguje aj tu výborne, takže žiadne problémy s prenosom videí a fotiek čo natočím a nafotím v teréne.

Na edit videa používam slúchadla Airpod, veľmi som spokojný. Aj tu je silný menovateľ kompatibilita s Apple zariadeniami. Samozrejme už sú aj vyššie verzie, ale ja mám tieto strašne rád. Ináč vydržali aj beh v daždi v horách :))

Silnú rolu v tomto príbehu majú aj slúchadla Airpods, kvôli ich kompatibilite s ostatnými Apple produktami.

Záver príbehu o iOs prostredí pre outdoor tvorcu obsahu

To čo som si myslel, že ľudia robia len z prestíže (že majú najnovšie iPhony) sa ukázalo pre mňa, ako tvorcu esenciálne. Mac mi pri edite nemrzne, Davinci nehapruje a ja sa môžem sústrediť na tvorbu práce, ktorú mám rád.

Iphone je ozaj drahý telefón, a väčšine ľudi by stačil Android telefón za 300 eur a nie Iphone za 1100 eur, chápem však, že človek má tendenciu ukazovať, že sa ma lepšie, ako sa skutočne má.

iOs prostredie však poskytuje profesionálom neskutočnú stabilitu, kompatibilitu a kvalitu práce. Ľuďom, ktorí to nepotrebujú na prácu, to poskytuje zase najnovšie technológie a bezstarostné používanie, len si treba viac priplatiť.

V ďalších dieloch vás milí outdoor priatelia prevediem jednodlivými Apple produktami a priblížim vám detailnejšie ich jedinečný prínos.

Summary
Prečo som sa zrovna ja rozhodol pre Apple iOS setup
Article Name
Prečo som sa zrovna ja rozhodol pre Apple iOS setup
Description
V tomto článku vám priatelia ozrejmim, prečo mne výrazne pomohlo rozhranie iOS od Apple pri svojej práci outdoor tvorcu obsahu.
Author
tyger.sk

Komantáre

komentárov