fbpx

Hrádok pohorie Vtáčnik,cesta fitFiriť sa dá aj v zime liezť

Pohorie Vtáčnik a lezecká oblasť Hrádok s cestou FitFiriť sú všetkým veľmi dobre známe. Alebo nie? Tí, čo túto oblasť pri Novákoch nepoznáte, tak vedzte jedno. Je to oblasť, kde môžete perfektne natrénovať zakladanie vklínencov (abalagy, čoky, friendy, hexáky) tak, ako potrebujete do Tatier.  Nástup z parkoviska je cca 15 minút, čo je super!! Cesty sú tu však preistené a to je pre mňa však novinka. Keď som tam bol pred dvomi rokmi, tak boli preistené len štandy. Teraz som bol prekvapený, keď som videl po steny nekompromisne vyborhákovanej. Zakladať sa stále dá, ale uff. Na druhej strane si viem predstaviť, že ak chceli pritiahnúť mladšie generácie, tak je toto riešenie mnohých oblastí.

Dnes sa nebudeme zaoberať ešte celou oblasťou, na to vyčlením iný článok. Kto by to chcel nakúkať na túto oblasť, skôr môže to pozrieť na stránke lokálneho horolezeckého klubu HkBaník. Ja Vám chcem dnes ale napísať o jednej ľahkej a veľmi peknej ceste fitFiriť. Jedna sa o obtiažnosť V+ UIAA, štyri dĺžky lezenia cca po 20m úsekoch.

Naša lezecká výstroj:

  • 2x 60m polovičné Gilmonte laná (áno bývali Žilmont 🙂 )
  • sada čokov, sada abalagov, sada friendov
  • 8x expresov
  • hms-ky a slučky (samozrejme)
  • sedák, prilba a lezečky samozrejme
Lezecký materiál na Vtáčnik
Lezecký materiál na Vtáčnik

Lezenie cesty FitfiRiť

Spodok začína z navýšenej rampy, lezie sa trošku na rozpor a je na vás či budete cvakať borháky alebo budete zakladať. My sme sa snažili prvú dĺžku čo najviac vyzakladať, aj keď síce s rozlezeným morálom nemusíte veľa zakladať.

spodok cesty Fitfiriť (Hrádok)
Spodok cesty Fitfiriť (Hrádok)
prvá dĺžka v ceste Fitfiriť
Prvá dĺžka v ceste Fitfiriť
Po prelezení prvej špáry v prvej dĺžke
Po prelezení prvej špáry v prvej dĺžke

Prsty som si necítil na rukách a tak som sa občasne pozeral či niečo ozaj držím. 🙂 Potom sa dolieza ku prvému štandu. Tam je parádna polica pre dvoch aj štyroch ľudí. 🙂

prvý štand v ceste FitFiriť
Prvý štand v ceste FitFiriť
marek doleiza na prvý štand (Hrádok, Vtáčnik)
Marek dolieza na prvý štand (Hrádok, Vtáčnik)
Priestor na štande, fitFiriť
Priestor na štande, fitFiriť

Druhá dĺžka

Druha dĺžka je trochu technickejšia, zato ľahšia. Miesta na zakladanie nie je moc v stienke. Tam dobre padnú nity, ktoré sú tam aktuálne “nainštalované”. Po kolmej stienke nasleduje položená stienka, kde sa dá perfektne založiť slučka cez hodiny v skale.

Marek lezie druhú dĺžku FitFiriť
Marek lezie druhú dĺžku FitFiriť
druhá dĺžka cesty Fitfiriť je trošku technická
Druhá dĺžka cesty FitFiriť je trošku technická

To si pamätám, že som vždy predýchaval, než som k tomu doliezol. Teraz leziem na druhom, pohodička s ruksakom a doliezam k Marekovi. Druhý štand je zase pekne spravený pri strom a miesto je to v pohode opäť pre troch.

Marek na druhom fajnom štande cesty Fitfiriť
Marek na druhom fajnom štande cesty Fitfiriť

Tretia dĺžka

Tretia dĺžka je veľmi pekné, ľahšie štvorkové lezenie so širokými špárami, kde môžete smelo zakladať friendy – ale priznám sa, že mne najlepšie sadali abalagy. Na veľkých chytoch s dobrými nohami máte priestor na zakladanie – možno akurát naliezť tak, aby ste neskočili ističovi na hlavu pri možnom páde.

tretia dĺžka v ceste Fitfiriť
Tretia dĺžka v ceste Fitfiriť

Po dolezení špár sa tu nachádza rozbitý terén, ktorý zbadáte ako obísť a obliezť, aby ste čo najmenej išli po tráve a hline (resp vôbec). Tu je pasáž veľmi rozbitá a tak treba dávať bacha na ističa pod vami – nech mu nič nezhodíte na hlavu.

Nad druhým štandom po prelezení špár, Fitfiriť
Nad druhým štandom po prelezení špár, Fitfirť

Doliezal ku výraznemu stromu, ktorý je našim štandom. Je to mocný strom, takže pohoda. Pre istotu si však dávam do boku frienda a cvakám do nehu druhé lano celým loďákom.

Štvrtá dĺžka

Štvrtá dĺžka sa odlieza na vrchol cez špárku a platničku, kde sú aj borháky znovu. Teraz to bolo celé mokré a zatečené, takže nič z toho. Ináč sa dolieza až hore na plošinu a po nej sa schádza do prava ku rebríku, po ktorom schádzate dole znovu pod cesty.  Marekom to nechávame dnes teda tak a zlaňujeme dole na 2x lebo 60m laná nám to uľahčujú.

zlaňák z Fitfiriť tretí štand
Zlaňák z fitfiriť tretí štand
tretí štand to istí, do skorého lezenia :), fitfiriť
Tretí štand to istí, do skorého lezenia 🙂

zlaňujeme z tretieho štandu (stromu) Fitfiriť

Záver:

Ak je sucho a človek si chce zaliezť viac dĺžkové cesty, je Hrádok určite vhodná oblasť na to. Cesta FitfiRiť je férová neprehnaná 5+ UIAA obtiažnosť. Možno by som odporúčal liezť aspoň 6+ na pohodu, ak sa chcete do nej pustiť. Štandy má dobre porobené a je aj jednoduchá na čítanie. Je tu aj vyčlenené ohnisko s posedením a verím, že keď inde nebudete zakladať oheň, nikto s tým nebude mať problém.  Keby zasvietilo slnko, tak sa aj Andezit parádne rozohreje na Vtáčniku.

Na dnešný výlet sme použili výstroj:

Komantáre

komentárov