fbpx

Northfinder NESTHORN je primaloftka do najväčšej zimy | Outdoor recenzia

Northfinder Nesthorn je narozdiel od jej predošlej sestry bundy Ohnište, čisto izolačná primaloft bunda. Ja som ju brával do hôr keď som očakával veľmi nízke teploty, alebo do mesta keď mal byť mráz a chcel som si dať len tričko pod túto bundu.

Northfinder Nesthorn je primaloft bunda do nízkych teplôt

Toto je možno najmenej technický produkt, ktorý som tento rok testoval od Northfinderu. Funkcia tejto bundy je čisto izolačná a nie je ani vyhotovená na to, aby odolávala vonkajším podmienkam, ako je voda, alebo oder.

Materiály ktoré Northfinder použil v primaloft bunde Nesthorn:

  • Primaloft® Therm X(170g/m2), ako izolačný materiál
  • 100% Polyamid, ako vrchný materiál
  • Bunda ma DWR úpravu

Pre koho bude táto izolačná primaloft bunda ?

Nesthorn v prvom rade ocenia outdooristi, ktorí sú zimomraví, pretože tá bunda je fakt teplá. Ocenia ju aj všetci, ktorí sa nepotrebujú pobaliť štýlom narýchlo a naľahko. Bunda sama o sebe je vo veľkosti môjho letného spacáku keď ju zbalím do vrecka. Keď si však vezmete 25l batoh na skialpy tak ju tam v pohode zbalíte aj s lavínovou výbavou. Tak isto na turistike si výborne nájde svoje uplatnenie.

V akých podmienkach vieš použiť NF Nesthorn ?

Rozhodne do podmienok kde ozaj mrzne, na bivakovanie práve vďaka jej izolačným vlastnostiam. Do Álp by som si ju bral, ako tutovku. Keď je u nás v horách mráz a nechce sa ti ísť von. To je presne počasie pre túto primaloftku. Na skialp ak nie ste minimalisti, a to isté platí aj pre turistov. No a samozrejme do mesta 🙂 

Ako odvetrám bundu Northfinder Nesthorn ?

Tu nemáte inú možnosť, len si rozipsovať bundu centrálnym zipsom. Nakoniec je to bunda, ktorú si dáte len vtedy keď viete, že budete postávať, alebo keď je fakt mráz. Vtedy si ju aj ja nahodím na seba. Tak isto keď je zima a sa prezúvam pri aute na skialpy, tak šlapem v nej prvých 10 min.

Vidíte na obrázku, že bundu viem v prípade silného vetra dať aj pod hardshell bundu, v tomto majú Northfinder veci dobrú kompatibilitu medzi svojimi produktami.

Vodeodolnosť bundy Northfinder Nesthorn

Okrem DWR úpravy, ktorá je dočasná, tak táto bunda nemá žiadnu inú možnosť sa chrániť pred vodou. Našťastie oproti páperovým bundám primaloft netrpí ani z ďaleka tak, ako perie, keď navlhne. Jeho vlastnosti ostávajú zachované a dokáže hriať aj, ako vlhký.

Mne bunda jemne vlha na vrchnom materiály, ale snažila sa odolávať tej vlhkosti. To bolo zrejme vďaka jej DWR úprave.

Dve vrecká na bunde

Bunda má dve vrecká po bokoch, ktoré sú z vnútra zateplené flisom, celkom príjemná vychytávka na zimné obdobie keď nemáte rukavice. Oceníte to hlavne v meste. Tretie vrecko by malo byť podľa popisu schované z vnútra bundy pri hrudi, ale buď som slepý, alebo tam nie je :)).

Ostatné technické prvky na hybridnej primaloft bunde Nesthorn

Rukávy na zápästiach majú gumičku po obvode. To je príjemne a vždy to oceňujem oproti suchému zipsu.

Kapucňa je dostatočná veľká pre skialpovú a lezeckú prilbu. Doťahovanie na kapucni zabezpečujú gumičky pri tváry.

Bunda má aj sťahovanie na páse.

Na bundu máte osobitné malé vrecko, do ktorej si bundu zbalíte.

Máme aj nejaké nevýhody na tejto primaloftke ?

Všimol som si, že komory sú plnené do obvodu okolo ruky, oddelené prešitím. Bolo by ich však treba ešte viac oddeliť aj po ich dĺžke, pretože sa na takom kúsku dokáže posúvať výplň a pod rukou som si všimol už trochu prázdnejšie miesto. To znamená, že tá výplň primaloftu dokáže trochu cestovať po obvode mojej ruky. Treba to ešte predeliť menšími komôrkami, aby sa to nedialo. Všimol som si to však len na jednom kúsku ruky.

Záver recenzie

Ak ste zimomraví toto je bunda pre vás. Prípadne ak chodievate bivakovať do hôr tak túto bundu oceníte veľmi pre jej izolačné vlastnosti. Pôjde to na úkor zbaliteľnosti, ale za to teplo to stojí. Vzhľadom na to, že má Primaloft výplň tak ju viete aj poriadne stlačiť.

Cena bundy je : 114 eur z bežnej 130 eur.

Beriem to, ako poriadny kus výbavy, ktorý za to stojí.

Mám 192 cm výšku a sedí mi veľkosť L pri váhe 87 kg.

Ďalšie recenzie na, ktoré sa môžete tešiť z outdoor značky Northfinder :

Komantáre

komentárov