fbpx

Northfinder Ohnište je drsná izolačná primaloftka určená do pohybu| Outdoor recenzia

Northfinder Ohnište je bunda, ktorá ma prekvapila a pravdupovediac som takúto bundu ešte ani netestoval. Ľahko by som povedal, že“ to je ďalšia primaloftka“ , nebola by to však pravda, tak poďme sa pustiť do outdoor recenzie.

Northfinder Ohnište je technická hybridná primaloft bunda

Táto izolačná bunda je predurčená na to, aby sa o teba postarala v zlých podmienkach. To vysvetlím ešte nižšie. Je zložená z viacerých prvkov. Prvotne má izolovať, ale má na sebe aj odvetranejšie časti, tak aby si v nej mohol stále zamakať. Ja som v nej zamakal, a to v dosť zlých outdoor podmienkach. Takže mala krst ohňom, alebo vetrom a snehom ?

Materiály ktoré NF použil v hybridnej bunde Ohnište:

  • Pertex® Quantum (32 g/m2), ako vonkajší ochranný materiál
  • PrimaLoft® Gold, ako zateplenie
  • 10 000mm a 10 000g/m2/24h softeshellové panely (nie je mi jasné, čo za softshell to je, či to je niečo od Pertexu, alebo niekoho iného)

Pre koho bude táto hybridná primaloft bunda ?

Bundu ocenia, turisti skialpinisti a zarytí trailoví bežci. Je dobre zbaliteľna, natiahneš ju na prilbu. Natiahneš ju aj na iné vrstvy, takže nie je úplne nabitá na telo, napriek tomu na mne neplantala.

Skialpova hybridná primaloft bunda northfinder Ohnište v akcii na lyžiach počas šlapania.

Do mesta si ju nevezmeš, lebo vyzerá moc technicky. Takže táto primaloftka narozdiel od ostatných sa v meste nezvezie 🙂.

V akých podmienkach vieš použiť NF Ohnište ?

Takže poďme na skutočné testovanie. Vieš ju použiť ako izolačnú bundu pod hardshellku ako napríklad NF Draci alebo NF Chabenec. V takom prípade vrchná hardshellka schytáva všetko zlé počasie. Ak ju dáš práve na hardshellku pretože vonku je taký nečas a zima, že je bez šance si prehadzovať bundy dole, tak ju používaš ako vrchnú vrstvu. Áno aj to je možné.

My sme boli na hrebeni, fúkal mega vietor. Išli sme narýchlo v teniskách a brodili sa snehom.

Stopa zmizla, telesná teplota začala rýchlo klesať a ja som mal na sebe tielko, tričko s dlhým rukávom , bundu NF Solisko a hardshellku Chabenec. Okamžite siaham do ruksaku po hybridnú primaloftku Ohnište a obliekam ju na hardshellku. V tej zime mi ani nenapadne, že si najprv vyzlečiem hardshellku a tak si dám Ohnište na seba.

Samozrejme, že som si nahodil na seba aj celorozopínacie izolačné gate s Primaloft Alpha izoláciou, tie som však nerecenzoval takže vám ich nebudem linkovať.

Naša misia s chalanmi však nekončí nahodením bundy, vietor ďalej do nás duje, mne sa našťastie značne oteplilo, neriešilo to však to, že som si vzal dvojo prstových rukavíc. Takže ako píšem túto recenziu, stále mám stŕpnuté končeky prstov, z toho, ako mi omŕzali a rozmrazovali sa opakovane.

Bunda mi však zachránila krk a prestala mi byť zima na vrchnú časť tela. Pokračujeme ďalej už pomalším tempom, na bundu padá sneh, tá mi však nepremoká. Takto ideme ešte dve hodiny od kedy som si ju obliekol.

Napriek tomu na to aká je tenká tak v spolupráci s materiálom Pertex® Quantum spraví strašne veľa.

Ako odvetrám bundu Northfinder Ohnište ?

V tomto prípade si ju dokážem len rozopínať z vrchu a zo spodku, za čo vďačím jej obojstrannému zipsu. To považujem za MUST GO fíčuru, pre skialp a technické bundy, pretože sa dostanem ľahko k spodným vrstvám oblečenia. Takže veľmi chválim konštruktérov za toto.


Druhá možnosť ako si ju viem odvetrať je cez jej dve náprsné vrecká, ktoré prioritne používam na rukavice, alebo niečo také rýchle čo chcem mať po ruke.

No a tretia a to konštrukčná varianta odvetrania je práve vďaka stretchovému materiálu na miestach kde sa najviac potíme. Čiže boky pri rebrách, predlaktia a pozdĺž rúk zo spodnej časi a v oblasti pásu. Tam bunda nemá Primaloft izoláciu, ale len softshellovú ochranu.

Vodeodolnosť bundy Northfinder Ohnište

Toto by som prioritne vzťahoval na sneh a nejaký ľahší dážď, práve vďaka Pertex® Quantum vrchnému materiálu, ktorý sa v teréne ukázal, že mi v zlých podmienkach nepremokol, ale prirodzene netestoval som to v daždi. Testoval som to iba v kombinácií so snehom a s mokrým snehom. Tam sa to osvedčilo.

Čiže na izolačných častiach bundy kde je Primaloft izolácia, môžeme rátať s 20tis vodným stĺpcom a kde je iba softshell tak s 10tis vodným stĺpcom. Tých 10tis zodpovedá práve zimným podmienkam.

Dve vrecka na bunde

Dve vrecká na hrudi sú jediné miesto kde si viem niečo odložiť. Sú dosť veľké na rukavice, iPhone 14 PRO Max. Vrecká sú prekryté Pertex® Quantum takže vám nepremoknú, ale cez zips by sa tam vedelo niečo dostať, kebyže prší. Takže pas by som si tam nedával 😀.

Ostatné technické prvky na hybridnej primaloft bunde Ohnište

Rukávy na zápästiach majú gumičku po obvode. Bunda má na konci rukávov dieru pre palec, keby ste si tie rukávy chceli viacej natiahnuť.

Kapucňa je dostatočná veľká pre skialpovú a lezeckú prilbu. Doťahovanie na kapucni zabezpečujú gumičky pri tváry.

Bunda má aj sťahovanie na páse.

Na bunde sú reflexné prvky. 

Záver recenzie

Musím sa priznať, že výkon tejto hybridnej primaloftky ma veľmi prekvapil, hlavne v podmienkach, kde som si nemohol vybrať kde a ako si ju oblečiem. Bunda vydržala nápor vetra a zimy a napustila ho na spodné vrstvy. Bundu vytvorili prioritne pre izoláciu od zimy v pohybe, práve preto nie je hrubá ako bambulica. Poriadnu bambulicu primaloftku vám ešte len zrecenzujem vo forme zateplenej Primaloft bundy NESTHORN

Rád by som niečo aj vytkol bunde Ohnište, ale nič mi nenapáda.

Cena bundy je : 160 eur z bežnej 180 eur.

Beriem to, ako poriadny kus gearu, ktorý za to stojí.

Mám 192 cm výšku a sedí mi veľkosť L pri váhe 87 kg.

Ďalšie recenzie na, ktoré sa môžete tešiť z outdoor značky Northfinder :

Komantáre

komentárov