fbpx

Malý Hrot: Kút 7 UIAA, keď máš bandy ako stehná a kamoša istíš očami, aby nepadol

Špecifikum cesty: 

 • vytrvalostná a morálova lezecká cesta
 • 3 štandy (chce to aj vlastné istenie na štande pre istotu)
 • 2x 60 m lano na pohodu
 • v prvej dĺžke sa dajú zakladať čoky , mikrofriendy s friendami
 • občasne skobka

Príbeh Malého Hrotu sa začína

Zobudíme sa do sviežeho rána. Tu človek ráno zbadá kadečo :)))).

maly-hrot-vysoke-tatry-1

Pán Kelečín, na mňa opäť vyskúša či pôjdem s ním liezť Malý Hrot a ja po zvážení súhlasim. Po úspešnom pobalení a intenzívnom popise od pána Gábriža o nástupe na Prostredný hrot vyrážame z Térynky.

maly hrot lezecká cesta kút

Kúsok trasy ideme smerom na Pfinovú kopu, potom zatáčame doľava smer Dubkého lávka. Po poriadnej šotoline sme už po polhodine na Dupkeho lávke, pár pózičiek, striasanie sa z opice, a môžeme s Petríkom ísť ďalej.

maly-hrot-vysoke-tatry-2

maly-hrot-vysoke-tatry-2

Počasie je hmlisté, moc vyspatí nie sme a ja k tomu nemám za sebou najpríjmnejšie sociálne zážitky. Hodne rozmýšľam o tom sa na to vykašlať. Tento pocit sa mi prehlbuje keď hľadáme našu stenu, v okolí Prostredného Hrotu bez toho, aby sme vedeli, že to je ono :D. Pod vrcholom Hrotu Peťko zahlási, že to sme asi zle 😀 :D. Furt hmla, nikdy sme tu neboli…

maly-hrot-vysoke-tatry-6

Nevadí, aspoň sme sa trošku viacej prebrali a celkom ma to tu baví v teniskách explorovať. Teraz už trošku zorientovaní sa kúsok vrátime a ideme do sedla za Prostredným Hrotom. Tam stretneme babu z poľska ako si tam sama zlaňuje z Prostredného hrotu veľmi záhadným štýlom na nejakom krátkom lane. S Petríkom nechápeme a pozeráme až kým príde ku nám. Pokecáme, ponúkneme ju občerstvením a popýtame sa jej, že čo tak sama a tak…maly-hrot-vysoke-tatry-7

maly-hrot-vysoke-tatry-9

maly-hrot-vysoke-tatry-4

Ona na to, že je zvyknutá. Nechápeme, ale ok, lúčime sa a držíme si navzájom palce na úspešný návrat.

Odtiaľto konečne správne nájdeme Malý Hrot a konečne nám aj hmlu trochu vyfúka. Už vidíme našu líniu, ktorá vedie Kútom. Peťko nadšený a ja som akurát dozrel tiež. Vravím mu „ty, Peťo. Mám diabolský nápad“ a on že „o čo ide ?“.maly-hrot-vysoke-tatry-5

Odpovedám mu“poďme sa na to vykašlať“..a on „a čosi už keď sme tu aspoň to skúsme, lebo budem mať výčitky“ :D. Kráásne vravím si. Cesta vyzerá byť poriadna šupa. Kolmá platňa, špára kútom vyzerá dosť úzko a s malými kompromismi.

Tak teda Peťko nalezie na spodok cesty v nástupových botách a ja sa z tenisiek už radšej prezujem, po tom čo som prezrel. Peťko ma odistí s lanom, doleziem v lezečkách s batôžtekom k nemu a pripravíme si štand. Je to dobrá polica na státie.

Prvý štand / Malý hrot, Kút
Prvý štand / Malý hrot, Kút
Prvý štand/ Malý hrot, Kút
Prvý štand/ Malý hrot, Kút

Prvá dĺžka cesty Kút na malom Hrote

Petrík sa ovešia materiálom nalezie do dĺžky a lezie ju na striedačku. Aj na sokola aj na rozkročmo. Špára sa miestami rozšíri viac, kde sa fajne hodí aj istenie vložiť. Lezie ďalej, občas podotkne, že to je ozaj pekné a výtečne zároveň.

maly-hrot-vysoke-tatry-2

V pokde prvej dĺžky spraví roznožku, predĺži istenie, vytrasie a valí ďalej. V druhej dĺžke pri vrchu spomenie, že už aj nateká.

Prvá dĺžka/ Malý hrot, Kút
Prvá dĺžka/ Malý hrot, Kút
Petrík fotí z polovice prvej dĺžky štand
Petrík fotí z polovice prvej dĺžky štand

Vylezie hore, spraví štand a idem ja. Batôžtek na chrbte, lezečky papuče na nohách a desne sa bojím tých líšt, ktoré budem mať v nich stúpať, prípadne rajbasov. Tak ako tomu bolo nejaký čas dozadu v Indiánskom lete so Šutrom, kde ma to skoro dobehlo. Leziem teda vyššie, špára krásna, tak akurát na prsty. Leziem to na sokolíka a v papučiach ltt ustojím rajbasové kroky. O to viacej pučím do tých rúk. Dá sa to liezť aj cez mikro stupy, ale tie neviem postaviť v tak voľnej lezečke. Jedno šmyknutie, okamžité ho predýchavam, skoro som sa po….l od strachu 😀 . Ukľudním hlavu, namádžujem ruky a valím hore. Prídem do pol cesty , postavím sa lepšie a vytriasam ruky. Ty vole hore to ide v tej platni do ľahučkého previsnutia…vyrúti ma tam s tým ruksakom a papučami. Riadne si to popozerám, kde čo aký krok…hore bude výlez, tam treba dať tempo a dobre bude. Začnem liezť, dobre to ide, v strede je nejaké miestečko zvláštne, šmykne mi zas nohu, ustojím ale zarevem do toho, aby som to udržal. Peťko sa z hora už smeje, ale povzbudzuje. Leziem ďalej, prituhuje, z ruky začínam mať ako stehno a furt iba tá pravačka do frasa. Zákerný vytrvalostný sokolík. Na jednom mieste končí špára a treba sa cez lišty poprechytávať. Už to iba capnem, zarevem a sedím v lane. Petrík hore v popuku….nedalo sa, tučný som. Darmo..je rozdiel liezť sedmu kúsok a liezť furt sedmu :). Super dĺžka, krásne kroky, ale chce to vytrvalosť.

maly-hrot-vysoke-tatry-2

Doleziem ku Petríkovi, ten má šialene vyzerajúci štand spravený. Sú tu dve skoby a jeden nit. Ja som vyžmýkaný z boja, Peťko všetko preistí a ide sa do druhej dĺžky.

Druhý štand / Malý hrot, Kút
Druhý štand / Malý hrot, Kút
Druhý štand / Malý hrot, Kút
Druhý štand / Malý hrot, Kút

Druhá dĺžka cety Kút okolo 5UIAA ani nešla

Chatár Peťo nám hovoril o druhej dĺžke ako nepríjemnej za 5+ UIAA,  ktorá je morálovo, väčšie odlezy a môže byť aj za viac obtiažnosťou. Podľa nákresu ide línia takmer priamo hore od štandu. Peťko nalieza, celé je to od lišajníkov, nechápeme ako to mohol niekto tadeto pred nami liezť, keď lišaje ostali neporušené. Peťo stojí na rajbasa, prestupuje po lišajoch, istenie ma založené jedno strašne biedne. V tom sa mu rozdrví stup pod lezečkou, a vypadne dole okolo mňa. Obom nám stuhla krv v žilách…lokrovité okolie, platňa zarastená a ťažko až takmer nezaistiteľné. Keď padne do lana môže odtrhnúť veľký loker, ktorý buď sekne lano alebo padne rovno na mňa. Prípadne iba Petrík padne na mňa. Celé zle…Peťo tam stepuje, potom sa div, že nie bouldrovo prebojuje cez údajnych 5 UIAA a lezie vyššie. Konečne preliezol to idiotské miesto, lezie vyššie a mizne mi zo zorného uhlu. Potom už kričí, že pohoda a môžem liezť. Ja zruším štand a rovnako naleziem do tej hlúpej a zarastenej platne. Fakt, že sa to nedá tuna inak obliezť. Lišaje sa mi drobia pod nohami, načahujem sa za hranou, stojím nohami na rajby na lišajoch a už už ju idem chytiť keď mi strelí lezečka. Takú facku som švihol tej hranou, zaručím ale nepadnem do lana. Poprestískavam chyty, fučím ako drak a okamžite robím dve rýchle tempá, lebo to tu ani neudržím ani neustojím viac. Vyleziem z tejto mizérie a a prichádzam na krásnu poličkoidnú platňu s množstvom pekných chytov.maly-hrot-vysoke-tatry-2

Je to tu horšie zaistiteľné, ale krásne lezenie. Hmm…toto je to miesto čo myslel chatár ako morálových 5+ ale čo ten samovražedný spodok, keď toto je morálové. Toto mi už príde ako prechádzka ružovým sadom…vlastne aj je. Nakláňam sa vytriasam, pekne prehúpavačky zľava doprava, stisky, veľké lišty, madlá..total super. Horšie sa to tu zaistuje, ale nie viac snáď ako 7 m istenia od seba…max 10, fakt, že max.  Doleziem k Petríkovmu štandu, už je iba ľahká dĺžka polierovitého rázu.

Tretia dĺžka cesty Kút na Malý hrot

Zo slušnosti idem ťahať, aj keď už ani nebolo treba byť naviazaný. Terén bol za III UIAA max IV miestami. Doleziem na vrchol, spravím štand a Petrík je coby dup pri mne. Pecka…kukáme tešíme sa, kecáme o tej vytrvalostnej špáre, o samovražednom začiatku druhej dĺžky. Smejeme sa, pustíme sa do životných tématik, požerieme tyčinky, napijeme sa vody a tešíme sa, že tam môžeme byť s človekom s ktorým si fakt máme čo povedať.

štvrtý štand na vrchole Malého Hrotu
štvrtý štand na vrchole Malého Hrotu

Pobalíme matroš a valíme dole do sedla, potom cez Dubkého lávku až cez pleso na Terynku za našími deckami, veď je tu predsa ženský horolezecký zraz a na baby treba dohliahať.

maly-hrot-vysoke-tatry-2

Predsa len majú nejaký program. Samozrejme, že tam nie som na to sám a mám tam mocných pomocníkov :D.

maly-hrot-vysoke-tatry-2

maly-hrot-vysoke-tatry-12

Horám zdar decká 🙂

malyhrot
Cesta č. 3

Použitá výstroj:

 • univerzálne lezecké nohavice Karpos Rock pant
 • tričko Sensor Double Face
 • bežecká nepremokavá bunda Mizuno
 • ultraľahký- vodotesný batoh Sea To Summit
 • prilba CT Orion
 • sedák CT Onsight
 • istítko CT Alpine Up
 • šatka Buff
 • trailové tenisky Mizuno Mujin 3

Použitý zdroj:

 

Komantáre

komentárov