fbpx

Skialpové klasiky: Plačlivô, parádna jarná lyžovačka pre Západné Tatry #5

Skialpinistická túra pre Plačlivô bude dobrou nadstavbou pre tú zo Žiarskeho sedla.

Sezóna uzávera: Do 14. apríla by to malo byť napohodu

Začiatok skialpinistickej túry: Žiarska chata, 1350 m.n.m

Koniec skialpinistickej túry: Žiarska chata

Sklon: 30 °

Orientácia: Juh

Obtiažnosť: S2-s3 Plačlivô po tyčovom značení (1962 m.n.m.)

Lavínové nebezpečie: mierny výskyt lavín

Čas trvania túry: 2:30 po vrchol Plačlivô

Celková vzdialenosť: 2 x 3,8km (tam a naspäť)

Celkové prevýšenie: cca 775 výškových metrov

Začiatok skialpinistickej túry

Začiatok nášho skialp výletu je opäť od Žiarskej chaty – tak, ako tomu bolo v predošlom dieli skialpových klasík do Žiarskeho sedla. Žiarska dolina je s meniacim sa počasím vždy iná a navodzuje mi iné pocity. Nechápem, ako som mohol tak dlho ostať imúnny voči nej.

 Skialpová túra Plačlvo, západné ttatry

Skialpová túra alebo Tatranský alpinizmus ?

Keď je pekné počasie, výhľady zo Žiarskeho sedla sú naozaj príjemné, napríklad na Ostrý Roháč alebo údolie na druhej strane sedla, ktoré Vás ťahá spustiť sa do neho. Je to niečo ako keď námorníkov v eposoch lákali Sirény ku útesom. Samozrejme, že ak sa necháte zlákať, tak sa nerozbijete pri lyžovačke, že nie? 🙂

Záppadné Tatry výhľady do dolín

Tu to začína, je to pekné natiahnutie, po „pilierovej“ časti kopca Plačlivô.

My sme to šli na začiatku Apríla. Čiže snehu na tyčami značenej trase zo sedla nebolo nazvyš. Okrem iného, už aj samotný jarný sneh nebol najlepší na strmé otočky na skialpoch. Vyzúvame skialpy, dávam ich na Ferrino Lynx 20 ruksak a začíname hore šľapať. Panuje bezvetrie, až dokiaľ sa nedostaneme do 3/4 Plačivého.

Skialpová túra yzo žiarského sedla na Plačlivô

Nevadí – valíme ďalej. Na jar je to ináč celkom dobrý kopec na alpinizmus. Vyšľapete si sem na skialpových lyžiach, tie si dáte na batoh a v lyžiarkach balansujete medzi mäkkým snehom a rozohriatymi voľnými skalami.

Posledná vec, čo tu chýba, je používanie cepínov pre strmý a zmrznutý svah – našťastie to netreba, čo činí v tomto období túto ľahkú, ale strmšiu skialpinistickú túru za veľmi pestrý tatranský výlet v možnostiach mierne pokročilého skialpinistu.

skialp piliér zo žiarského sedla na Plačlivé

Hore sa dostaneme bezproblémovo, so stupajúcou intenzitou vetra, ktorá však ostáva na vrchole mierna. Pár fotiek, krátky video report a ide sa dole na nových lyžiach pre budúcu sezónu.

AKTUÁLNE PODMIENKY: Plačlivô, Západné Tatry so Zvukom 😊 #hagan #brynje s Žiarska Chata

Posted by tyger.sk on Friday, 31 March 2017

Je zaujímave sledovať kontrast multikarvingových lyží s rokerom pri lyžbe dole. Sneh mi praje a lyžovačka je veľmi pekná v mierne strmom teréne. Čo do obtiažnosti strminy to je myslím obdobne strmé ako Smutné sedlo.

hagan ultra 76 skialp lyže

Skialpinistická túra pokračuje lyžovačkou

Zjazdíme poľahky do Žiarskeho sedla a odtiaľ pár metrov do Žiarskej doliny. Odbočíme do dolinky, ktorá ide popod vrchol Smreku (2 072 m. n. m.).

skialpová túra a dolina pod smrekom

Máme šťastie, je to tu nedotknuté a bez stopy. S úžasom lyžujeme povedľa kotlu, ktorý nás vyvedie do strmšieho žľabu, ktorý je však dostatočne široký na parádnu lyžovačku. Z diaľky vyzerá strmšie, ako v skutočnosti je. Tu si to môžete pustiť ozaj rýchlo, ale opatrne s lavínami, ktoré vás môžu ohrozovať z ľavej strany, kde sa týčia strmé steny Smreku. Ďalej sa púšťame paralelne s potokom Smrečianka a traverzujeme po vrstevnici Baranca.

žiarska dolina a traverz popd baranec, skialpová túra

Takto sa dostaneme do miesta, kde sa treba spustiť ku potoku a prekročiť ho. Znovu sa napojíme na chodník ktorý ide ku Žiarskej chate. Zažívame tu ešte jarnú srandu s tým, že snehové ostrovčeky nie sú už celkom pevné, ako sa zdali pred dvomi týždňami. Priatelia horám zdar a nech sa Vám dobre a bezpečne skialpuje po všetky vaše výlety. 🙂

Gpx súbor z mapy na stiahnutie:

Použitá výstroj:

THERMO PRÁDLO

Lyžiarská výstroj

Zdroje: 

  • Stanislav Klaučo – Výber skialpinistických a lyžiarskych túr
  • Foto: tygerMauss

Komantáre

komentárov