fbpx

Outdoor recenzia: Karpos Lyskamm izolačná bunda novej generácie

Lyskamm je izolačná bunda, talianského výrobcu Karpos. Neoficiálne sa hovorí, že Karpos je ekvivalent dlho známej Montury, týka sa to aj ceny aj kvality. Na úvod poviem moje hlavne špecifiká pre bundu Karpos Lyskamm. Táto recenzia bude oriešok, lebo som na bunde nenašiel negatíva, čo je krásny výsledok, ale hold ťažko uveriteľný, že áno ? :)…nuž budem sa to snažiť aspoň čo najviac „vydokladovať“, názor nechám na vás drahí priatelia.

izolacna bunda karpos lyskamm na tacule

 • izolačná bunda do pohybu
 • výborna dýchateľnosť (primaloftky sa nedajú ani zrovnať s týmto)
 • z časti nepremokavá (nepremokla zatiaľ, aj keď to nie je jej hlavná rola)
 • stredne zbaliteľná (ani malá ani veľká)
 • dobrý izolant pod nepremokavú bundu, a do pohybu
 • nie veľmi vhodná na vystávanie

Zloženie bundy:

DWR vrchná úprava, ktorá pridáva bunde na vodeodolnosti a napomáha jej udržiavať elastickosť.  Izoláciu zabezpečuje výpľň Polartec Alpha (vyvinutý na požiadavku americkej armády)

Váha bundy je 320 g.

Bunda má dve bočné vrecká s YKK zipsom a šnúrkou pre lepšie uchopenie v rukaviciach.

karpos-lyskamm-bunda

Pre centrálny hrudný zips platí to isté. YKK zips so šnúrkou. Manžety na rukávoch sú elastické a samosťahovacie. Dostačujúce pre oblapenie rukavice, aby z nej nezliezali.

karpos-lyskamm-bunda

Pás bundy je vyriešený rovnakým systémom ako rukavice a to elastickým samosťahovaním. Osobne by som tu možno dal radšej gumičku s redukciou na sťahovanie pásu. Aj keď je toto jednoduchšie a šetrnejšie sťahovanie. Niekedy mám dojem, že by som si pás ešte viacej stiahol, hlavne ak nie som zakasaný s vrstvou pod bundou do nohavíc.karpos-lyskamm-bunda   karpos-lyskamm-bunda

Spodok pás je bez izolačnej výplne, ostáva len neprefúkavy. Vidno, že výrobca ide na maximálnu efektivitu aj váhy aj tepelného komfortu.

Bunda sa vyrába s tenkou kapucňou, ktorá vás uchráni pred vetrom, avšak nedisponuje izolačnou výplňou okrem krajnej časti čela z vnútornej strany.

karpos-lyskamm-bunda

Goliér bundy Karpos Lyskamm má tiež elastickú samosťahovaciu manžetu. Pri nasadení kapucne a zapnutí goliéru v predu na bunde, dosihaneme zakrytie väčšiny tváre.

karpos-lyskamm-bunda

Moje skúsenosti s bundou: 

Keď som sa stretol s dovozcom bundy, tak mi povedal jednu vetu. „Táto bunda super dýcha, keď šlapem na skialpoch, idem rozopnutý a na hrebeni si ju len zapnem“ . V tomto momente som si povedal, tak to je riadna somarina, aby izolačná bunda svojím spôsobom ekvivalentná primaloftke a neprefúkava, vedela takto dýchať.

Tak som ju začal brávať ako izolačnú vrstvu do Fatry na behy. Vždy keď som spomalil, alebo zastal som ju vybral. Toto obdobie bolo začiatok Mája a bolo sychravo. Cca 10 stupňov. Bunda odolávala vetru, takže neprefúkavosť potvrdzovala. Keď nebolo jedla na trati nazvyš mal som problém vytvoriť nejaké telesné teplo. Tak som teda bežal aj v bunde naspäť, dokiaľ som nešiel downhilly a šiel som klusom, dýchala prekvapivo v poriadku.

zateplená bunda Karposs Lyskamm

Vo fatre priebežne beháte aj cez kríky, prípadne mladé stromčeky. Hold nie všetky chodníky v lese sú TOP udržiavané. Tu som mal strach, že vizuálne a pocitovo jemný zvršok bundy pôjde „k zemi“. Zvršok sa doteraz drží dobre a k zemi teda nešiel :). Chodieval som v nej behávať aj do zasnežených tatier stále na začiatku leta, kedy si síce v kraťaskoch napražil, ale pľúca bolo treba stále ochrániť keď sa znížilo tempo.

Následne po období jar, prišlo letné obdobie. Počas neho som bundu nosieval ako zálohu v ruksačiku, či prípadne ponúkol ako zálohu svojej kamoške spolubežkyni. zateplená bunda Karpos Lyskam
Okrem iného som nosieval bundu samozrejme, že v lete do steny. To bol prvý moment kedy som zistil, že je dobré sa v nej hýbať ako v nej stáť. Pretože keď prišla fakt kosa s ľahkým mrholením, bola v nej kosa keď som mal len tričko s dlhým rukávom. Takže som usúdil, že bunda Lyskamm bude ako izolácia vhodná viac do pohybu.

zateplená bunda Karpos Lyskam

Z toho vychádza aj filozofia, že dobre dýcha a je v hodná na aeróbne športy, tak ako ju prezentuje aj samotný Karpos. Okrem iného nie nadarmo v nej mastia aj taliani zo skialpovej reprezentácie….tí však chodia dosť anaeróbne. Tam bude zrejme ten rozmer rozopnutej bundy skrytý..

zateplená bunda Karpos Lyskam

Výhodou bundy bolo aj to, že je ľahká, takže som bol ochotný ju brávať do malého batohu bez toho, aby ma rušila. Taktiež som ju brával aj na všetky „objemové“ výlety do Tatier. Stručne povedané, bral som ju na beh, lezenie a turistiku.  Celé leto mi bola k dispozícií v stenách, a takto som sa s ňou úspešne prehupol cez leto.

 

zateplená bunda Karpos Lyskam

karpos_lyskam_zateplena_bunda

zateplená bunda Karpos Lyskam

Na konci leta som mal s ňou zaujímavú skúsenosť keď začalo pršať..dosť pršať, a bunda mi zľahka premokla dokiaľ sme prišli na Zamkovského chatu. Neskôr som sa pozrel do katalógu a uvidel som, že má určitý stupeň vodeodolnosti, aj keď je to u nej uvádzaný ako najslabší parameter.

Počas jesene som mal možnosť bundu ešte vo Vysokých Tatrách testovať…respektíve používať, ale to už napadol sneh. Tak isto som používal bundu ako izolačnú vrstvu v talianských a francúzských Alpách.Karpos Lyskamm zateplená bunda

karpos-lyskamm-bunda

Ak som dlhšie stál mnohorázy som si bundu izoloval ešte nepremokavou bundou Kunene od Ferrino. Tým, že výborne dýcha sa parádne dopĺňali.

Takže bunda má využitie aj ako vrchná vrstva a taktiež ako stredná izolačná vrstva. Bunda bola aktívne v teste po dobu 7 mesiacov.

Bundu som pral v práčke už asi 3x bez toho, aby strácala na vlastnostiach, čo je ďalšia super referencia.  Bunda vychádza cenovo na 220 eur.

Plusy:

 • ľahká
 • dýcha super
 • vodeodolná
 • perfektná izolácia  do pohybu
 • dobrá zbaliteľnosť

Mínusy:

 • cena

S bundou som nanajvýýš nadmieru spokojný, určite ju doporučujem ako výbavu pre moderného outdooristu. Ako do lezenia v horách, tak pre trail runnerov a skialpinistov. Turisti si môžu jej benifity uživať počas šlapania s ruksakom.

Bundu určite uvádzam do kategórie ako REDAKČNÝ TIP.

Kde všade bunda bola :

Baranie rohy Ľavý pilier IV UIAA ako tatranská klasika

Ako sa správne aklimatizovať v Alpách, časť prvá v Taliansku

– Ako sa správne aklimatizovať v Alpách, časť druhá v Taliansku

Na mnohých výletoch vo Vysokých Tatrách a vo Fatre o ktorých som ani nepísal.

PREDAJNE kde si môžete bundu vyskúšať:

–  DAMI šport v Donovaloch

–  Galfy šport v Starom Smokovci

–  JM šport Vrutky

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
Karpos Lyskamm
Author Rating
51star1star1star1star1star

Komantáre

komentárov