fbpx

Skialpove klasiky: Priečne Sedlo z Malej studenej doliny do Veľkej studenej doliny #1

Osobne a stručne hodnotím skialpinistickú túru do Priečneho sedla z malej Studenej doliny ako nie náročnú, avšak na svoje poslabšie lyžiarské schopnosti som zjazdoval zo sedla dosť opatrne. Lepším lyžiarom to však bude pripadať určite v pohode a ľahké. Neuberajte napriek tomu na opatrnosti keď pôjdete omrknúť Priečne sedlo na skialpoch.

Sezónna uzávera je od : 15.4 do 21.12 

Začiatok skialpinistickej túry: Hrebienok 1285 m.n.m

Koniec skialpinistickej túry: Hrebienok

Sklon: 35-40 °

Orientácia: Juh

Obtiažnosť : S3 z Priečneho sedla

Lavínové nebezpečie: Zo sedla do žľabu veľmi častý výskyt lavín

Čas trvania túry: 6-8 hod

Celková vzdialenosť: cca 12 km

Celkové prevýšenie: cca 1100 výškových metrov

Lavínový kurz vo Vysokých Tatrách, Tatranská Javorina 2018

Začiatok skialpinistickej túry

Začínali sme na Hrebienku, pričom sa dá pri lepších snehových podmienkach začať už zo Starého Smokovca a vyfičať až po Priečne sedlo.

Pokračovanie skialpinistickej túry na Priečne sedlo

Odtiaľ sme valili na Zamkovského chatu, kde sme pozdravili kamarátov a išli ďalej do Malej Studenej doliny.

Tu sa dá šľapať následne pekne stredom údolia a pozrieť si dolinu z miest, ktoré niesu prístupne v lete, pretože sú mimo chodníka.

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Po polhodine easy tempa sa dostaneme od Zamky pod veľký Hang, cez ktorý vedie v zime odlišná trasa ako v lete. Je tomu tak práve kvôli výskytu častých lavín v traverze. Priečne sedlo nie je na tom o moc lepšie keď nie sú vhodné podmienky.

Varianta skialpinistickej túry ku Priečnemu sedlu

Po vystúpaní cez veľký Hang prejdeme pod Žltú stenu kde sa rozhodneme ísť:

 • malým Hangom na Téryho chatu, alebo
 • šlapať z pravej strany okolo Žltej steny stredom údolia smerujúc do doliny pod Sedielkom

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

My sme sa vybrali do doliny pod Sedielkom

Tu sme došli ku rázcestníku. Samozrejme za daných aktuálnych podmienok, kedy bola škrupina až ľad, nám ustrelovali lyže o 100/6 . Takže keď sa to práve nedialo Tommymu, zrejme sa smial akurát na tom ako sa to deje mne. Vyzeralo to smiešne, ale fakt je ten, že pri spadnutí na zem by nám hrozil pád dole svahom. Jedinou možnosťou bolo zasekávať hrany počas šlapania do svahu, pritom bol sklon malý. IDEÁLNE by bolo mať HARŠAIZNE (mačky na skialpy).

Pri rázcestníku sa prezúvame, dávame lyže na ruksaky. Keby nebol sneh zľadovatelý, dalo by sa šlapať až tesne pod žlab z Priečneho sedla, tam kde v lete začínaju reťaze. Tentokrát sme však šľapali v lyžiarkach s mačkami. Jeden človek už šiel pred nami takže to nebolo také dramatické. Do sedla je určite mať fajn po ruke jeden cepín, aj keď tu stačili paličky. Neviete však aké budú snehové podmienky, a keby bol hore „úplny“ ľad, tak paličky by nám nepomohli ubrzdiť pád ak by sme sa zošmykli na mačkách, alebo na lyžiach.Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Takto po 15 minútach sme hore v sedle Priečnom sedle 2352 m.n.m. Fučí tu tak ako sa patrí, čiže nie moc a nie málo :). Zlyžovať sa to dá už odtiaľto ale nepreceňujeme sa a zídeme si 10m nižšie do závetria na policu. Tu sa prezujeme. Medzi tým sa k nám pridal Lukáš vďaka ktorému, budete mať z terénu aj lepšie fotky v tomto článku, ako sme spravili my s Tommym :D.

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Váham medzi zjazdom z police, alebo tým, že zídem nižšie ešte 10-20m kde to bude menej strmé. Poviem si však, že takto sa nikdy nenaučím lyžovať zlých podmienkach a tak na „garnižľach“ zošúcham pár metrov po hranách a potom začnem niečo robiť ako priamkové oblúky :D.

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Chalani trochu popadajú, ja síce nie, ale rozhodne som to najhoršie zlyžoval zo sedla žľabom dole. Naopak, tí čo viete lyžovať lepšie si to mega užijete. Aj sneh ak by bol lepší tak by to nebolo také robokopoidné 😀

Takto zídeme nad Strelecké polia, a hľadáme najvhodnejšiu variantu mimo skál a kosodreviny.

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Dostaneme sa do veľmi zaujímavých pasáži, kde už fakt mám trochu strach, viem však, že ma nesmie ovládať lebo celý pohyb pôjde do frasa. Presne to isté ako pri lezené, rešpekt áno, ale strach tam nesmie byť. Predýcham si, predstavím si v hlave ako to zlyžujem a idem na to. Dôjdem na hranu tam my  Tommy povie, že tu iba 3x skočíš a je to v pohode.

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Pozerám sa na neho, a hovorím mu „jasné, s mojími lyžiarksými schopnopsťami“ on sa zasmeje a ja len trochu 🙂 . Nuž ale iné mi neostáva, a spravím niečo obdobné skoku z miesta do strany, dole kopcom a to 3x a hneď je všetko fresh. Zas som sa niečo naučil, aj keď som nemal  z toho až takú radosť.

Takto sa prestrieľame Streleckými poľami a zídeme dole. Pozerám sa na to a hovorím chalanom, že sme to aj tak netrafili . Pamätám sa ako som tu s Laurou lyžoval hore dole, a išli sme inakade. Nabudúce si to môžem pripomenúť keď pôjdem hore.

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Dôjdeme na chodník, ten lyžujeme paralelne, ale viac cez dolinku až kým neprídeme na koniec doliny na drevený most. Samozrejme po ceste sú excentrické úseky typu:

 • lyža do potoka
 • kosodrevinou po papuli
 • pri zjazde briežkom zapichnutý špicami lyží v protisvahu

Priečne sedlo, Skilapinizmus, Lyžiarska túra

Takýmto štýlom vstúpime do pásma lesa kde zase trčia konáre zo zeme, prípadne prekračujeme popadané stromy. Nakoniec prídeme na rázcestník medzi dolinami, až na Hrebienok. Ináč keď je viac snehu tak sa to dá vyšľapať a zlyžovať až dole do Starého Smokovca.

V stručnosti mám pre vás aj krátke video, ktoré natočil Tommy Bí a vizuálne pojednáva aké to je keď idete hore na Priečne sedlo a aké je to keď idete doel ako začiatočník z Priečneho sedla. :

Nabudúce ďalší diel 🙂

Použitá výstroj:

Lyžiarská výstroj

 • lyžiarky Scarpa Laser
 • lyže DYNASTAR
 • paličky KOHLA
 • pásy KOHLA

Zdroje: 

 • Stanislav Klaučo- Výber skialpinistických a lyžiarských túr
 • Foto: Lukáš F., Tomáš, tygerMauss

Komantáre

komentárov