fbpx

Skialpové klasiky: Žiarská dolina a Žiarské sedlo, vhodné na začiatok skialpinizmu #3

Žiarské sedlo by som podľa doterajších skialpinistických skúseností volil ako najvhodnješiu variantu pre začínajúceho skialpinistu. Taktiež ak je niekto priíležitostný skialpinista, tak je to určite veľmi vhodná a bezpečná varianta pre skialpinistickú dovolenku v horách na Slovensku.  Túra začína tak povediac od Žiarskej chaty, kde nájdete dobré podmienky pre nocľah a dobré občerstvenie. Takže začiatočník skialpinista, toto je vhodný výlet nazačiatok.

Sezóna uzávera: Tá by nemala byť, keďže táto trasa vedie cez turistický chodník

Začiatok skialpinistickej túry: Žiarská chata 1350 m.n.m

Koniec skialpinistickej túry: Žiarská chata

Sklon: 20-25 °

Orientácia: Juho- západ

Obtiažnosť : S2 z Žiarského sedla

Lavínové nebezpečie: Z Plačlivého môžu padať lavíny  na trasu skialpovej túry

Čas trvania túry: 2,5 – 3 hod

Celková vzdialenosť: 2 x 2,8 km (tam a naspäť) 

Celkové prevýšenie: cca 567 výškových metrov

Začiatok skialpinistickej túry

Začať môžete aj dole na parkovisku, ale pre prehľadnosť tohoto skialp výletu ju začíname od Žiarskej chaty

Pokračovanie skialpinistickej túry na Žiarské sedlo

Z chaty prejdeme po mostíku, ktorý je hneď za chatou a pokračujeme smerom po modrej značke. Prídeme k pásmu lesa, ktoré obchádzame, terén je mierne stúpajúci a v tejtop pasáži je trošku strmší, ale nie moc.

Západné tatry cestou od Žiarskej chaty ku ceste na Žiarské sedlo
Takto do hodiny prídeme k rázcestníku pod Homôľkou v  Žiarskej doline. Odtiaľto to je cca ešte do polhodiny aktívneho šlapania, môžete rátať aj 40min podla kondičky, váhy skialpových lyží a skialpového viazania s lyžiarkami 😀 .

zapadné tatry rázcestník pod homôľkou cestou na Žiarské sedlo

Odtiaľto sa ide do ľava do Smutného sedla cca 40minúť aktívneho šlapania.  My však pokračujeme rovno ďalej do Žiarského sedla.

Po ľavej strane traverzujeme Plačlivé, z ktorého môže padnúť lavína na našu trasu. Takže si treba dôkladne odsledovať lavínozné podmienky pre skialpovým výletom.

Traverz Plačlívého smer Žiarské sedlo

Na trase je naozaj takmer všade vhodné oddychovať alebo dať si čaj, takže ak si neveríte až tak s kondičkou tu to bude pohodíčka a môžete sa kedykoľvek otočiť a za chvíľu ste na chate. Prípadne si môžete dať hocikedy čaj 🙂Odpočinok cestou do Žiarského sedla v západných tatrách

Tu dochádza k druhému ráznejšiemu stúpaniu. Cestou obchádzame kosodrevinky a aj tyčový meter, ktorý meria množstvo snehu. My sme mali 1m 20cm snehu. Všeobecne ale prichádza front lebo snežilo a fúkal silný vietor. Tento druh trasy je však naozaj dosť bezpečný až na spomínanú pasáž Plačlivého, kde pri vyššom lavínovom stupni môže niečo padnúť.

Drevený meter na merianie smehu cestou do Žiarského sedla v západných tatrách

Zimné značenie na skialpinistickej trase do Žiarského sedla

Na trase je pomerne intenzívne poukladané tyčové značenie, čo naozaj oceníte keď bude silná hmla. Sú však momenty, kedy je lepšie sa otočiť, našťastie ten náš to nebol, ale keby sa zosilnela a vietor ešte stúpol na intenzite tak aj my by sme museli dať otočku.

Smerom do trverzu pod Plačlivé, Západné Tatry

Za intenzívného fúkania sa dostávame do Žiarského sedla kde si „užívame“ kryštálové bozky snehu do tváre a super prekveného nosu 😀 Zídeme však trochu nižšie, aby sme si v slabšom vetre dali dole pásy.

Hrejivý sobotňajší vetrík v Žiarskom sedle #nebudKysnaApodDoHor #tygerSk

Posted by tyger.sk on 21. marec 2017

Počkáme partiu zhodíme dole pásy zo skialpou, poprepíname si lyžiarky a valíme dole. Volíme však nie variantu po turistickom chodníku ale zatáčame mierne doľava pod Smrek do lievikov okolo potôčiku Smrečianka. 

Smerom do traverzu pod Smrek,, Západné Tatry

Takto si túto príjemnu časť celkom užijeme za nového prašného snehu. Samozrejme, že na chatu sa dá vrátiť presne tou istou trasou ako sme prišli do sedla.
My však valíme traverzom popod Smrek a potom aj popod Baranec, až prídeme do lesíka, kde treba krosnuť potok ku Žiarskej Chate. Pred tým však zľahka necháme odtiec laktátik zo stehien. Poniektorí vyzerajú aj ako dočuraní, ale to musí byť niečo iné :D.

Nie všetci ocenia mikrozjazdík tesne ku potoku s ráznym malým protisvahom 🙂 avšak pohybujú sa na hranici pochopenia a akceptovania danej situácie

Tu vylezieme z húštin veľmi blízko chaty a už sa hneď napájame znovu na chodníček.

V blízkosti žiarskej chaty,, Západné Tatry

TRASA NA STIAHNUTIE:

GPX trasa na stiahnutie

Nabudúce ďalší diel 🙂

Použitá výstroj:

THERMO PRÁDLO

Lyžiarská výstroj

  • lyžiarky Scarpa Laser
  • lyže DYNASTAR
  • paličky KOHLA
  • pásy KOHLA

Zdroje: 

  • Stanislav Klaučo- Výber skialpinistických a lyžiarských túr
  • Foto:  tygerMauss
Summary
Skialpové klasiky: Žiarská dolina a Žiarské sedlo, vhodné na začiatok skialpinizmu
Article Name
Skialpové klasiky: Žiarská dolina a Žiarské sedlo, vhodné na začiatok skialpinizmu
Description
Klasická skialpinistická túra do Žiarského sedla v Západných Tatrách. Túra je vhodná keď počasie nie je stabilné, je krátka, nenáročná a vhodná pre začiatočníkov. Oplatí sa však určite aj keď je pekné počasie
Author
tyger.sk

Komantáre

komentárov