fbpx

Skialp nohavice Northfinder Dereše | Outdoor recenzia

Skialpové nohavice Northfinder Dereše dostanú odo mňa na začiatok aj prívlastok turistické. Prečo som to tak píšem ? Pôjdem na to úplne reverzne, po tom čo som ich testoval len na skialpových túrach som musel vyskúšať ako sa budú správať aj na strmom a kratšom výlete v horách na turistike. Výsledok po teste bol pre mňa veľmi uspokojivý. Tak poďme na to.

Northfinder Dereše a ich poslanie

V predošlej recenzii skialp nohavíc Rysy, som zistil, že tie bolo vhodné do nízkych teplôt s dobrým odvetraním. Dereše sa pri testovaní správali veľmi podobne ako Rysy, narozdiel od toho, že som v nich chodil už vo vyšších teplotách. Bolo to okolo 0 stupňov až v plusových teplotách. Tým, že sú tenšie budú pre outdooristov vhodnejšie na vyššie tempo a taktiež aj do vyšších teplôt. Sú to nohavice, ktoré používajú opäť viacero materiálov v rôznych častiach svojej štruktúry, takže ich môžete považovať za hybridné.

Materiály použité v skialp nohaviciach Dereše:

  • pružný materiál POLARTEC® Power Stretch® Pro™
  • odolný materiál na spodnej časti nohavíc chráni pred hranami lyži a mačkami

Pre koho bude tieto skialpinistické gate ?

Gate budú rozhodne pre skialpinistov, ktorí majú radi rýchlejšie tempo, ale aj pre turistov v chladnom počasí, ktorí sú radi v pohybe a zbytočne nepostávajú. Nechcem, aby ste nadobudli pocit z týchto nohavíc, že vám bude zima keď v nich zastanete. Napriek tomu sú predsa len tenšie celkovo ako nohavice NF Rysy.

Skialpinistické nohavice NF Dereše počas mrholenia v Tatrách | Outdoor recenzia

Akým spôsobom viete použiť NF Dereše ?

Tak isto ako skialp bundu Solisko tak aj nohavice Dereše som testoval dvomi rôznymi spôsobmi. Vyšľapom v strmine na Martinkách, simulúc turistiku v klasickom tempe a potom na niekoľkých skialpových túrach v Západných a Vysokých Tatrách. Mal som možnosť ich testovať v plusových teplotách počas slnečných skialpových výletov. Následne počas dní, ktoré boli blízko 0 aj tesne pod pri zamračenom počasí.

Výlety boli od 1,5 hodiny až po 10 hodinové. Počas žiadneho výletu som si nemusel dávať na tieto nohavice ďalšie ochranné nohavice, známe ako “fukerky”, čiže bohate postačili na moju ochranu pred vetrom. Stačili zatiaľ aj v rámci nízkych teplôt, keď som vedel, že idem do mrazivého počasia okolo -5/ – 10.

Tá škála ich použitia je široká, ale na to, že sú tenšie…výborny výsledok. Pár rokov dozadu som testoval také nohavice od Karposu s veľmi podobným výsledkom a to sa dlho nezopakovalo.

Ako odvetrám nohavice Northfinder Dereše ?

Zadná časť stehien je z priedušnejšieho materiálu, ktorý nie je zaizolovaný proti vetru ako predok, takže to je prvá ich vzušnejšia časť. Druhý spôsob ako zvýšim priedušnosť týchto skialp nohavíc sú ich zipsy po bokoch stehien. Po tom čo si otvorím tieto zipsy, sa mi odhalí sieťovina, cez ktorú sa super odvetrá bočná časť nohy. Vďaka zipsom si ich dosť dobre viem odvetrať počas šlapania a na zjazde, ale keď stojím, prípadne začne fúkať si zipsy zas zatiahnem. Super doplnok. Túto ich vetraciu fíčuru som mohol naplno odvetrať len vďaka tým slnečným a teplým dňom.

Skialpinistické nohavice NF Dereše a ich kľúčové odvetranie na stehnách | Outdoor recenzia

Skialp nohavice nás ochránia aj pred vetrom

Nohavice Dereše sú z predu vetruodolné. Zadná časť nohavíc ako som už vyššie spomenul je bez veternej ochrany, ale je tam elastický vzdušný jemne zateplený materiál. Keby bola väčšia zima a viem, že ma čakajú veterné podmienky, dal by som si pod nohavice spodné funkčné a dlhé nohavice (spodky/ termoprádlo). Pri testovaní mi nohavice z predu ani raz naprefúklo.

Z predu sú NF Dereše naprefúkavé a nestrácajú na elasticite | Outdoor recenzia

Čo na to hovorím ja ?

Nohavice som testoval v rôznych teplotných podmienkach. Na lyžiach, v Tatrách, ale taktiež som ich testoval aj na turistickom výšlape u nás vo Fatre. Pačí sa mi, že majú z predu ochranu proti vetru. Zároveň, že z boku majú výborné odvetranie. Napriek tomu, aké sú tenké, tak dobre izolujú aj v mínusových teplotách. Vzadu sú najtenšie a očakával som, že mi tam bude zima keď budem trochu postávať v teréne. Zadná časť skialp nohavíc však izoluje o dosť lepšie ako som očakával. Tieto nohavice majú aj vyššiu priedušnosť ako predošlí otestovaný model skialpových nohavíc Northfinder Rysy. Toto ich predurčí na viac anaeróbne aktivity ako som mohol vykonávať pred tým v nohaviciach Dereše.

Nohavice NF Dereše som používal počas celodňových skialpových túr | Outdoor recenzia

Ochrana pred lyžiarkami a mačkammi

Nohavice majú spevnenú oblasť členku, kde je aj zips pre rozopínanie a lepšie nasadenie na lyžiarku.

Skialpinistické nohavice NF Dereše majú spevnený a rozopínateľný spodok | Outdoor recenzia

Materiál z vnútornej strany členku je oderu odolný.

Oderuodolný materiál z vnútornej strany členku

Skialpové nohavice Dereše využiješ aj na turistike

Hlavný rozdiel je hrúbka materiálu, ktorá sa používa v týchto skialp nohaviciach. Veľmi sa mi páčilo aj to, že napriek tomu ako ich NF vyrobil na skialpy, na turistike som sa nešiel v nich uvariť.

Počas šlapania ma neobmedzujú v pohybe, sú prispôsobivé v každom smere. Napriek tomu, že sú na dotyk z jemného materiálu, nerozdriapal som ich nikde na kríkoch. Páči sa mi aj ich tajné vrecko na zadku.

Skialpinistické nohavice NF Dereše sú elastické aj na zadku | Outdoor recenzia

Nevýhody:

Aj tentokrát to bude absencia poriadneho opasku na nohaviciach, pretože počas testovania som trochu schudol a nohavice mi začali padať z bokov. Pritom to nebolo žiadne závratné schudnutie. Stačilo by to vyriešiť jednoduchou možnosťou tam dať opasok. To, že tam je gumenná časť, ktoré to drží na bokoch je fajn, ale nestačí to. Tie nohavice už nebudú mať chybu, ak sa vyrieši ten opasok :).

Ďalšie recenzie na ktoré sa môžete tešiť z outdoor značky Northfinder :

Tieto skialpové hohavice môžeš vidieť aj s bundou Northfinder Solisko na skialpovej túre na Brestovú v nasledujúcom videu:

Dúfam, že sa vám recenzia páčila drahí outdooristi a keď chcete byť viacej so mnou v kontakte, alebo s Northfinderom, sledujte nás na naších sociálnych cieťach:

Sociálne siete Tyger.sk outdoor portálu:

Sociálne siete Northfinder.sk:

Komantáre

komentárov