fbpx

Kanárske ostrovy Lanzarote a Fuerteventura

Kanárske ostrovy sú ďalším krásnym miestom kde sa mi podarilo vycestovať v rámci svojích výprav do sveta, akými boli aj moje misie na Kaukaze. Patria pod Španielsko napriek tomu, že sú vlastne hneď pri Afrike. Dobrá správa pre nás je, že sú tým pádom súčasťou Európskej únie. Keď vychytáte let, viete tam letie za 90 eur a naspäť to isté.

Lanzarote

Lanzarote je ostrov, kde nájdete veľa architektúry od lokálneho architekta Césara Manrique Carera, ktorý tvoril v súlade s prírodou a krajinným charakterom ostrova. Ľudia sú tu veľmi milí a všetci sú v pohode. Ostrov Lanzarote je krátky a celkovo aj veľmi čistý. Rozmery ostrova Lanzarote sú 60 km na dĺžku a 20 km na šírku.

Fotka z priletu na letisko na lanzarote
Lanzarote počas príletu na letisko | Kanárske ostrovy

Hneď po prílete sme šli 10 minút prenajatým autom na pláž Playa Honda. Výborný nápad, ľahli sme si tam do piesku a nechali zo seba opadať všetky pro európske a slovenské problémy :).

Fotka pláže Playa Honda na ostrove Lanzarote na Kanárskych ostrovoch
Veďla piesočnej pláže Playa Honda dokážete hneď zaparkovať auto bezplatne | Kanárske ostrovy

Architektúra, aktivity a ubytovanie na Lanzarote

Aktivity na Lanzarote zahŕňajú skvelé jazdenie na cestnom bicykli, beh v teréne po trailoch, viete tam zajazdiť aj na enduro bikoch, návštevu neuveriteľne krásneho národného parku Timanfaya, surfovanie a samozrejme všetky vodné športy čo vám napadnú. Len sa nenechajte stiahnúť prúdom do oceánu.

Všetky aktivity v četne trailového behu a surfovania som si trackoval na hodinky Garmin Enduro 2, celý týždeň bez nabitia | Kanárske ostrovy

Pri ubytovaní na Lanzarote si môžete vybrať z mnoho apartmánov pri pláži Playa Blanca. Odtiaľto môžete luxusne behať pri pláži, alebo ísť si vybehnúť na sopku hneď za rohom. Po behu si môžete dať šípku do oceánu.

Prvé ubytovanie na Playa Blanca na Lamnzarote | Kanárske ostrovy

Druhé miesto kde sme sa my ubytovali bol apartmánik Lanzarote SurfGarden, ktorý prevádzkuje rodina Hakima a Renči a ponúka krásny výhľad na oceán s východmi slnka. Na prenájom majú tri apartmány a letnú kuchyňku na grilovanie s možnosťou varenia. Toto miesto sa nachádza v dedinke Los Cocoteros :).

Ubytovanie na ostrove lanzarote d omceku surfgarden
Domček surfgarden u Hakima a Renči | Kanárske ostrovy
Ubytovanie v Lanzarote Surfgarden s výhľadom na oceán | Kanárske ostrovy

Zaujímavosti na Lanzarote zahŕňajú chýbajúce zvodidlá, pretože Manrique povedal, že bránia výhľadu na krásnu krajinu. Aj asfaltové cesty sú na Lanzarote veľmi tiché, aby nerušili ľudí pri obdivovaní krajiny.

Architektonické skvosty od Césara Manrique Carera na Lanzarote obsahujú kaktusovú záhradu alebo reštauráciu El Diablo v NP Timanfaya, kde grilujú na horúcom vzduchu ešte zo stále aktívnej sopky. Jaskyňa, ktorá slúži ako miesto na koncerty, je tiež nádherná.

Kanárske ostrovy a pláže na Lanzarote

Lanzarote má taktiež niekoľko úžasných pláží, ktoré by ste nemali vynechať:

 1. Playa de Papagayo – táto pláž je považovaná za jednu z najkrajších na ostrove. Nachádza sa na juhu Lanzarote a je obľúbená pre svoje biele piesky a jasne modrú vodu. Je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože je tu množstvo miesta na hranie a plávanie. Odkaz na pláž
 2. Playa del Risco – táto pláž sa nachádza na západnom pobreží ostrova a je známa svojimi vysokými útesmi a modrou vodou. Je ideálna pre tých, ktorí hľadajú kľudné miesto na relax. Odkaz na pláž
 3. Playa de Famara – táto pláž je obľúbená pre surfovanie a kiteboarding. Nachádza sa na severozápadnom pobreží Lanzarote a je obklopená vysokými horami. Je ideálna pre tých, ktorí hľadajú menej preplnené miesta. Odkaz na pláž

Medzi ostrovami Lanzarote a Fuerteventura sa viete presunúť trajektom (ferry), ktorý ide cca 30 minút a stoji 20-30 eur bez auta. Toto som ešte neskúšal, iba som sa na to pýtal na oboch ostrovoch.

Fuerteventura

Fuerte Ventura je ostrov vhodný na surfovanie. Je väčší ako Lanzarote a citeľne tu viac fúka. Rozmery ostrova Fuerte Ventura sú 100 km na dĺžku a 31 km na šírku, čiže tiež nie extra veľký.

Surfovanie, aktivity a ubytovanie na Fuerte Ventura

Aktivity na Fuerte Ventura zahŕňajú surfovanie a keď ste začiatočníci ako my, odporúčam surf školu XTRAsurf . Ďalej sú to aktivity ako je beh v teréne na množstve kopcov v okolí. Na ten bike na cestu tu tie cesty už nie sú také dobré ako na Lanzarote. Pre ľudí, ktorí radi chodia po obchodoch sú tu veľmi pekné alternatívne surfshopy.

Pri ubytovaní na Fuerte Ventura si môžete zvoliť ubytovanie v XtraSUrf-e, kde chodili ľudia, ktorí chceli chodiť po svojom, ale zároveň nechceli byť odizolovaní od ostatných ľudí. V spoločných priestoroch sme sa s novými ľuďmi hneď zoznámili a dobre si pokecali, taktiež aj kempovanie s autom je možné takmer kdekoľvek. Popri pobreží boli všade zaparkované obytné dodávky.

Surfovanie s priateľmi zo školy Xtrasurf | Kanárske ostrovy

Zaujímavosti na Fuerte Ventura zahŕňajú silný vietor, nižšiu čistotu prostredia v porovnaní s Lanzarote, menej sopiek, púštne duny, vyššie ceny potravín a reštaurácií s krásnym výhľadom. Určite tu oceníte krásne mestečko Corralejo, čo rajom pre surferov a nomádov.

Kto potrebuje pracovať je tu aj lokálny coworking s názvom COCOworking

Pláže na Fuerte Ventura

Fuerte Ventura je ostrov, kde sa nachádzajú niektoré z najkrajších pláží na svete. Pri návšteve Fuerte Ventura by ste nemali prvé tri pláže a kto chce viac, prikladám vám aj ďalšie.

 1. Playa de Sotavento – táto pláž je súčasťou veľkého zálivu a je obľúbená pre svoje biele piesky a priezračnú vodu. Je ideálna pre dlhé prechádzky a plávanie.
 2. Playa de Cofete – táto pláž je jednou z najkrajších pláží na ostrove. Nachádza sa na juhu Fuerte Ventura a je obklopená vysokými horami. Je ideálna pre tých, ktorí hľadajú menej preplnené miesta.
 3. Playa de Corralejo – táto pláž je najväčšia v Corralejo a je obľúbená pre svoje biele piesky a jasne modrú vodu. Je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože je tu množstvo miesta na hranie a plávanie.
 4. Playa de Esquinzo – táto pláž sa nachádza na juhu Fuerte Ventura a je obľúbená pre svoje tiché a kľudné prostredie. Je ideálna pre tých, ktorí hľadajú relax a oddych.
 5. Playa de Caleton Blanco – táto pláž sa nachádza na severovýchode ostrova a je známa svojimi bielymi pieskami a kľudnou vodou. Je ideálna pre tých, ktorí hľadajú menej preplnené miesta a kludné prostredie.
 6. Playa del Ajibe de la Cueva – táto malá pláž sa nachádza na západnom pobreží ostrova a je obľúbená pre svoje tiché a kľudné miesto. Je ideálna pre tých, ktorí hľadajú menej preplnené miesta a pokojné prostredie.

Spoločné zaujímavosti pre Kanárske ostrovy

Pri návšteve oboch týchto ostrovov, Lanzarote (60 km na dĺžku a 20 km na šírku) a Fuerte Ventura (100 km na dĺžku a 31 km na šírku), sa oplatí si požičať auto. Odporúčam spoločnosť Cicar, kde si auto môžete požičať už od 20 eur na deň. Autá sú nové a nerozbité.

V ďalších dvoch článkoch vám popíšem zážitky z každého ostrova osobitne. Verím, že spracujem aj videá :).

Zaujímavé odkazy pre Kanárske ostrovy

 • Lanzarote SurfGarden – úžasné miesto na ubytovanie a oddych na ostrove Lanzarote
 • César Manrique Carera – lokálny architekt, ktorý tvoril v súlade s prírodou a krajinným charakterom ostrova Lanzarote
 • XTRAsurf – surf škola na ostrove Fuerte Ventura, kde môžete absolvovať lekcie surfovania a ubytovať sa
 • Cicar – spoločnosť na požičanie áut na Kanárskych ostrovoch
 • Playa de Papagayo – jedna z najkrajších pláží na ostrove Lanzarote
 • Playa del Risco – pláž na západnom pobreží ostrova Lanzarote, známa svojimi vysokými útesmi a modrou vodou
 • Playa de Famara – pláž na severozápadnom pobreží ostrova Lanzarote, obľúbená pre surfovanie a kiteboarding
 • Playa de Sotavento – pláž na ostrove Fuerte Ventura, ktorá je súčasťou veľkého zálivu a je obľúbená pre svoje biele piesky a priezračnú vodu
 • Playa de Cofete – pláž na juhu Fuerte Ventura, jedna z najkrajších pláží na ostrove
 • Playa de Corralejo – najväčšia pláž v Corralejo na ostrove Fuerte Ventura, obľúbená pre svoje biele piesky a jasne modrú vodu
 • Playa de Esquinzo – pláž na juhu Fuerte Ventura, obľúbená pre svoje tiché a kľudné prostredie
 • Playa de Caleton Blanco – pláž na severovýchode ostrova Fuerte Ventura, známa svojimi bielymi pieskami a kľudnou vodou
 • Playa del Ajibe de la Cueva – malá pláž na západnom pobreží ostrova Fuerte Ventura, obľúbená pre svoje tiché a kľudné miesto
 • Cocoworking je coworking na Fuerteventura kde môžete pracovať so všetkým čo potrebujete k práci na diaľku.

Ako som sa pobalil na Lanzarote a Fuerteventura ?

 • Na Lanzarote som sa pobalil do ruksaku Ferrino Mizar, čo je 18 litrový batoh. Mal som tam Ipad, techniku a všetko čo som potreboval. Lanzarote som celé fotil na Iphone.

Komantáre

komentárov