fbpx

Skialpinistické nohavice Northfinder Rysy | Outdoor recenzia

Nohavice Northfinder Rysy sú ako prvý produkt z dielne Northfinder- u pod drobnohľadom recenzie tyger.sk. Priznám sa, že som bol prvotne skeptický, ale našťastie som dal pocity bokom a išiel po faktoch.

Northfinder Rysy ako hybridné skialp nohavice

Čo to pre nás znamená, že to sú hybridné nohavice? Hybridná výbava rozširuje pole pôsobnosti tým, že kombinuje rôzne materiály v rôznych častiach produktu. Takisto to je so skialp nohavicami Rysy od Northfinder-u, ktoré kombinujú zateplený materiál s neprefúkavým materiálom, pričom majú do toho ešte pridanú elasticitu. 

Nohavice Rysy oceníš aj na šlapaní aj na lyžovaní a to nepreháňam | Outdoor recenzia

Pre koho budú tieto skialp nohavice?

Tým, že sú to zateplené skialpové nohavice, nebudú vhodné pre ľudí, ktorí milujú “upaľovať” na skialpoch, čiže pre “rejserov”. Na druhej strane, tí čo pôjdu tréningovo v nízkych tepoch, si určite prídu na svoje. Samozrejme to však neznamená, že v nich nemôžete pridať. 

Majú všestranné využitie, takže okrem skialpinistov sú určené aj pre ľudí, ktorí milujú zimnú turistiku a preukázalo sa mi, že bohate postačia aj na celodennú lyžovačku. Sú totiž zateplené, a keď si dáte pod ne dlhé spodky, budete sa aj na lanovke cítiť komfortne.

Roháče boli výzva pre tento test, lebo z chladného rána sa vykľul dosť teplý deň a toto sú zateplené skialp nohavice 🙂 | Outdoor recenzia

Tieto nohavice vás budú viac ťahať do mínusových teplôt ako do tých plusových. To práve vďaka ich teplejšej izolácii.

Ako odvetrám nohavice Northfinder Rysy?

Odvetranie týchto nohavíc je dobre premyslené. Zadná časť nohavíc je z elastického materiálu a nie je zaizolovaná – prvý stupeň priedušnosti.

Druhý stupeň priedušnosti dosiahnete vďaka bočným zipsom. Keď si ich rozzipsujete pozdĺž celého stehna, poskytnú vám dostatočné odvetranie vašich nôh. Super, za toto veľká pochvala. 

Výborná pomôcka k zatepleným nohaviciam na šlapanie sú vetráky na stehnách | Outdoor recenzia

Vietor spredu nebude problém

Predná časť sa skladá z dvojvrstvovej membrány, ktorá zabezpečuje vetruvzdornosť, takže pri obľúbených hrebeňovkách na skialpoch vás spredu neprefúkne. Zadok je taktiež vetruvzdorný. Na zadnej časti stehien a celkovo nôh je iný, priedušnejší materiál, ak však na hrebeni fúka a ja mám pod týmito nohavicami dlhé spodky, toto odvetranie mi nevadí.

Môžete v nich pokojne stáť na hrebeni a z predu vás neprefúkne | Outdoor recenzia

Spevnené časti pre skialpovú lyžiarku

Rysy majú pri členku zips, ktorý keď rozopnete, nohavicu pekne natiahnete na celú skialpovú lyžiarku.

Zipsy na členkoch pre lyžiarku sú samozrejmosťou pre skialpové gate |Outdoor recenzia

Aby ste si tieto nohavice nepresekli, majú na vnútornej strane členkov spevnený materiál, odolný voči hranam lyží a šúchaniu nôh o seba pri šľapaní.

Skialpové gate Rysy majú aj spevnenú vnútornú časť členku proti oderu od lyžiarky, alebo hrany lyží | Outdoor recenzia

Keď pôjdete na turistiku, budete mať tieto členkové zipsy zapnuté a nohavice tak môžete pohodlne nosiť na zimnú turistiku.

Vodeodolnosť skialpových nohavíc

Nohavice síce nie sú uvádzané ako vodeodolné, ale mal som dobrú príležitosť nechtiac ich takto vyskúšať. Samozrejme zozadu, kde majú priedušný elastický materiál, nie je žiadna ochrana proti vode. Keď sme však boli lyžovať a drilovať techniku lyžovania, na sedačkovej lanovke na nás padal mokrý sneh. Za celý deň lyžovania mi gate spredu nepremokli. Na stehnách zozadu som však jemne cítil vlhkosť. Pod nohavicami som mal v tento deň izolačné dlhé spodky.

Toto vás poteší, hodne vode odolný predok proti vode, aj keď to nie je úloha týchto nohavíc | Outdoor recenzia

Moje vlastné pocity z týchto skialp nohavíc

Osobne som sa obával toho, že mi v nich bude teplo práve kvôli ich flísovému zatepleniu. Toto zateplenie je však rozpanelované tak rôznorodo, že naozaj hreje tam, kde má, a tam kde potrebujem tie nohavice odvetrať, túto možnosť mám.

Tu bol prechod medzi slnečným miestom do tieňom zakrytého chladného žlabu, jediné čo som spravil bolo zapnutie si vetrákových zipsov | Outdoor recenzia

Počas šľapania a lyžovania na skialpoch ma neobmedzovali pri pohybe ani pri výšľape, ani pri zjazde. Určite by som však ocenil, keby mali vlastný opasok, ktorý je možné celý vybrať z nohavíc preč, prípadne žiaden opasok. Majú totiž integrovaný opasok na suchý zips, čo nie je úplne šťastné riešenie. Keď som si totiž dal do nohavíc telefón, začali mi padať. Použil som teda vlastný externý opasok, no ten suchý zips ma škriabal na bokoch, keď sa mi vyhrnulo tričko. 

skialp gate northfinder rysy potrebujú dodatočný opasok
Ako jedinu nevýhodu považujem ten suchý zips na bedrách, pretože aj tak si musím dať externý opasok | Outdoor recenzia

Na fotkách výrobcu vidím, že model je zakasaný, čo je ideálny prípad na skialpovej túre. Ja však obvykle nechodím s tričkom zakasaným v nohaviciach a aj tak sa mi veľakrát tričko vyhrnie z nohavíc. Tu sa teda dostávame k tomu, prečo ten suchý zips škriabe na pokožke. Je to však len moje subjektívne pozorovanie, možno sa to iným ľuďom nerobí :-).

Celkovo sú tieto nohavice pre mňa veľmi príjemné a rád si ich vezmem aj von do mesta, keď je zima.

Mám 192 cm výšku a sedí mi veľkosť L pri 87 kg váhe.

Ďalšie recenzie na ktoré sa môžete tešiť z outdoor značky Northfinder :

Parametre od výrobcu

HYBRIDNÁ KONŠTRUKCIA

ĽAHKÉ (541g veľkosť M)

OCHRANA PRED POVETERNOSTNÝMI PODMIENKAMI

PRIEDUŠNOSŤ

OPTIMÁLNA MOBILITA

  • Prémiový materiál Blizzard® Thermal Comfort – priedušný, pružný a hrejivý flís
  • Hybridná konštrukcia chráni pred snehom, vetrom a chladom
  • Dizajnované pre plný pohybový rozsah

Nohavice si viete kúpiť priamo u výrobcu alebo v iných outdoor obchodoch, ktoré odoberajú od výrobcu Northfinder.

Komantáre

komentárov