fbpx

Skialpinistická bunda Northfinder Sokolec | Outdoor recenzia

Skialp bunda Northfinder Sokolec je už druhý produkt z dieľne Northfinder- u, ktorý som testoval a vyústil do recenzie. Bundu som testoval naraz už so zrecenzovanými skialp nohavicami Rysy.

Bunda dostala na začiatok prísne podmienky, ale to je dobré aspoň sa mi lepšie vyjavili ich reálne vlastnosti. 

Northfinder Sokolec, ako hybridná skialp bunda

Opäť tu máme kombináciu rôznych materiálov a vlastností, čo z nej robí hybridnú bundu. Máme tu materiál, ktorý nám z nej robí z časti izolačnú bundu (Polartec Alpha Direct). Potom tu je integrovaný materiál, vďaka ktorému ju nebude prefukovať vietor na nárazníkových zónach. V neposlednom rade tu je materiál vďaka ktorému bude viac priedušná. 

Izolácia Polartec Alpha Direct je veľmi príjemná pre priamy kontakt s pokožkou a to na skialp bunde Sokolec pocítite | Outdoor recenzia
Izolácia Polartec Alpha Direct je veľmi príjemná pre priamy kontakt s pokožkou| Outdoor recenzia

Pre koho bude táto skialpinistická bunda ?

Nebude to bunda na preteky. Bude to však bunda pre ľudí, ktorí sa chcú na svojom turistickom, alebo skialpovom výlete ochrániť pred vetrom. Zároveň sa chcú z časti zatepliť a tak môcť šliapať ďalej bez toho, aby sa mega dopotili. 

Ja som bundu používal tak, že som mal ako prvú vrstvu funkčné tričko na šlapanie, druhú vrstvu som mal skialpovú bundu na šľapanie a tretia vrstva bola táto bunda. 

Zaujímavý prechod som v nej zažil počas pekného počasia kde sme došli na vrchol Salatínu, kde som si ju obliekol pretože hore bola zima a fúkalo. Dole som v nej lyžoval, a keď sme hore znovu šlapali už som si ju nechal na sebe. Hlavný zips som si rozopol do polovice a šlapal tak v bezvetrí hore.

Túto fotku sme už mali v predošlej recenzii o nohaviciach Rysy, ale dobre tu vidno ako mám bundu rozopnutú počas druhého výšľapu | Outdoor recenzia. Aktuálne šlapeme hore na Salatín
Túto fotku sme už mali v predošlej recenzii o nohaviciach Rysy, ale dobre tu vidno ako mám bundu rozopnutú počas druhého výšľapu | Outdoor recenzia

To, že som sa nešiel uvariť od tepla ma dosť zaujalo. Na tomto príklade som videl, že priedušnosť bundy je naozaj dobrá. 

Ako odvetrám bundu Northfinder Sokolec ?

Bunda nemá na sebe osobitné zipsy na vetranie ako majú nohavice Rysy, zato vnútorná strana rúk je ušitá z elastického priedušného materiálu. Na bokoch v oblasti rebier a v oblasti pazúch máte taktiež elastický a priedušný materiál.

Modrá a čierna sú časti, ktoré sú najpriedušne z celej bundy | Outdoor recenzia

Aj predná časť pásu je elastická a bez tepelnej izolácie. Keď som potreboval túto bundu viac odvetrať počas šliapania ako napríklad keď sme šlapali druhý krát na Salatín, tak som si otvoril centrálny zips do polovice.

Osobitné odvetranie má aj chrbát v oblasti ruksaku, ktorý ide priamo cez stred chrbta. Táto časť nie je vo vnútri zateplená Polartec- om Alpha Direct. Je tam ponechaná len neprefúkava časť, čo vracia menej tepla naspäť na telo a tak som sa menej potil.

Odvetraný panel na chrbte plus je dobre vidieť sťahovanie vzadu kapucne | Outdoor recenzia

Skialp bunda nás chráni aj pred vetrom

Ako som už spomenul bunda je vetruvzdorná, jediné miesto ktoré nie je zaizolovaná proti vetru je vnútorná strana rúk pozdĺž paží až podpazušia. Tieto miesta sú presne tie, cez ktoré sa najviac potíme a zároveň sú najviac kryté proti vetru ich fyziologickou polohou. Bunda vám výborne pošlúži aj počas lyžovania dole, jazdil som v nej dva dni na Kubínskej holi.

Výborne chráni proti vetru aj počas lyžovania dole | Outdoor recenzia

To, že pôjdete rýchlo dole na zjazdovke nijako neovplyvní jej vetruvzdornosť.

Vodeodolnosť bundy Northfinder Sokolec

Bunda má podľa výrobcu 10.000 vodný stĺpec a 10.000 priedušnosť. Tak ako som to spomínal už pri skialp nohaviciach Rysy, keď padal mokrý sneho bunda mu odolavala bez komplikácii. To, že bola vlhká z vonku ma neochladzovalo na tele z vnútra, takže tu vidím dobrý príklad toho, aký dobrý izolant je Polartec Alpha Direct v hybrid kombinácii s neprefúkavým materiálom.

10.000 vodný stĺpec bohate stačí proti snehu| Outdoor recenzia

Priestor pre skialpové pásy na bunde

Bunda má jediné vrecká a to dve vrecka vpredu na hrudi. Slúžia prioritne k odloženie skialp pásov, potom čo sme dokončili výšľap a chystáme sa na zjazd. Pásy si dávame k hrudi, pretože to je hneď po ruke a budú sa lepšie lepiť znovu na lyže, ako keby sme ich odložili do chladného batohu.

Northfinder Sokolec a skialp vrecká garantujú, že do nich napcháte skialpové pásy s nejakými drobnosťami
Dve veľké vrecká garantujú, že do nich napcháte skialpové pásy s nejakými drobnosťami

Pásy vás nebudú chladiť, pretože z vnútornej strany bundy je pod vreckami izolácia Polartec Alpha Direct. 

Takto to vyzerá keď sú vrecká napchaté skialpovými pásmi a s telefónom | Outdoor recenzia

V týchto vreckách máme ešte jedno malé sieťkové vrecko, kde si môžeme odložiť drobnosť ako telefón, alebo tyčinku, či buffku.

Vnutri je malé sieťkové vrecko na telefón, alebo iné drobnosti | Outdoor recenzia

Moje vlastné pocity z tejto skialp bundy

Mám veľkú radosť, že Northfinder bol schopný skombinovať tri vlastnosti bundy na skialp a to izoláciu, vetruvzdornosť a priedušnosť. Bunda nie je pre každého, lebo ideálna bunda na všetko neexistuje. Zato pre nás bežných skialpinistov je dobre vyvážená a to vďaka detailnemu rozloženiu rôznych materiálov k rôznym častiam tela. 

Polartec Alpha Direct je veľmi príjemný na priamy dotyk pokožky a nemusíte k nemu dávať ďalšiu vrstvu kontaktnú, preto sa táto verzia volá Direct. Je dosť teplejší ako klasický Polartec Alpha. Tento izolačný materiál sme prvý krát mohli spoznať na bunde Karpos Lyskam. Bolo to ešte v období keď priemysel uviedol tento materiál na trh.

Farebné variácie ktoré táto bunda poskytuje sú pre mňa postačujúce, mne sa páčila varianta oranžová a modrá. Tirkisovo zelená bola už na mňa divočina, preto som si vybral modrú a farebne ju doladil k softshell nohaviciam. 

Toto sú aktuálne dostupné farebné kombinácie hybrydnej bundy NF Sokolec | Outdoor recenzia

Strihovo mi táto bunda dobre sedí aj keď si ju dám len na tričko s dlhým rukávom, tu som však ja cítil na vnútorných stranách rúk trošku chlad, takže som si pod to dával skialpovú bundu na šlapanie.

Bundu si väčšinou obliekam ako tretiu vrstvu | Outdoor recenzia

Veľmi oceňujem elastické manžety na rukách, robí to život s rukavicami o dosť jednoduchším. 

Elastické manžety sú masívne odľahčenie pri práci s rukavicami v zime | Outdoor recenzia

YKK zipsy, ktoré Northfinder aplikoval na skialpovej bunde sú robustné a majú šnúrky, aby sa lepšie uchopili v rukaviciach. Z mojej skúsenosti každá firma, ktorá nešetrila na zipsoch tak spravila dobre, odrazí sa to časom na trvácnosti zipsov.

Bunda má obojstranný YKK zips, čo mi umožňuje manipuláciu s lezeckým, alebo skialp sedákom. Prípadne mi to pomáha sa ľahko dostať k bočným vreckám bundy, ktorú mám pod ňou. 

Dvojsmerný YKK zips oceníte pri práci so skialp sedákmi, alebo keď chcete vytiahnúť niečo z vrecka bundy, ktorú máte pod touto bundou | Outdoor recenzia

Bundu môžete vidieť zatiaľ na týchto skialp výletoch:

  • Salatín na Skialpoch

Mám 192 cm výšku a sedí mi veľkosť L pri 87 kg váhe.

Bunda Northfinder Sokolec je dobrý spoločník pri opakovaných výšľapoch a postávaniach na vrchol v kombinácii s lyžovačkou | Outdoor recenzia

Ďalšie recenzie na ktoré sa môžete tešiť z outdoor značky Northfinder :

  • Recenzia skialp nohavíc Rysy
  • Recenzia skialp bundy Solisko
  • Recenzia skialp nohavíc Dereše
  • Recenzia skialp hybridných nohavíc Kotliská
  • Recenzia hardshell bundy Chabenec
  • Recenzia zateplenej hybridnej bundy Ohniste

Parametre a popis od výrobcu

Technická hybridná bunda zo série SKIALP je ideálnym spoločníkom pre aktívne zimné športy ako skialpinizmus, bežkovanie či turistika pri nízkych teplotách. Vďaka použitým materiálom a ich umiestneniu efektívne spolupracuje s telom pri aktívnom pohybe. Kombinuje vynikajúcu termoreguláciu, ochranu pred poveternostnými podmienkami a maximálny rozsah pohybu.

Jedinečná aktívna izolácia Polartec® Alpha® Direct, chránená ľahkou a elastickou dvojvrstvovou membránou, je umiestnená na prednej časti tela, ramenách, rukávoch, a čiastočne aj na chrbte. Táto izolácia nepotrebuje podšívku, čo znamená, že môže byť v priamom kontakte s pokožkou alebo inými vrstvami textílie, čím významne znižuje hmotnosť oblečenia. Polartec® Alpha® Direct ponúka vynikajúci tepelný komfort a má jednu z najvyšších hodnôt paropriepustnosti na trhu. Vetruodolná a nepremokavá membrána (10 000mm/10 000 g/m2/ 24h) chráni exponované časti tela pred vetrom, dažďom a snehom. Maximálny komfort a rozsah pohybu dopĺňa priedušný a elastický materiál, umiestnený po bokoch, na vnútornej strane ramien a časti chrbta. Bundu funkčne dopĺňajú dve veľké vrecká na zips, dostupné aj po zapnutí bedrového pásu batohu.

Komantáre

komentárov