fbpx

Extrem ski seriál # 1 : Satanovo sedlo 2300 m.m.m

Výstup a zjazd Satanovho sedla na lyžiach je možný z Mlynickej aj z Mengusovskej doliny – my si dnes popíšeme ten z Mengusovskej.

lavinovy-kurz-2017-vysoke-tatry-zbojnicka-chata

Sezónna uzávera: 15.4 do 21.12

Začiatok skialpovej túry: Štrbské pleso cez Popradské pleso

Koniec lyžiarskej túry: Štrbské pleso

Sklon: 45-47° vrchná časť, ďalej 35-40°

Orientácia: Východ

Obtiažnosť : S3 -E1+

Čas trvania túry:  2-2,5 hod do doliny pod žľab, 1-3 hod žľabom

Celková vzdialenosť: cca 7 km

Celkové prevýšenie: cca 1000 výškových metrov

Začiatok skialpovej túry

Túru môžeme začať dvoma spôsobmi, buď zo Štrbského plesa alebo od stanice zubačky s názvom Popradské pleso. My si vyberáme ten jednoduchší a začíname od stanice zubačky, odkiaľ rýchlo vybehneme po asfaltke k Popradskému plesu. Tam sa môžeme občerstviť alebo hneď zabočiť do Mengusovskej doliny.

1

Pohľad zhora do Satanovho žľabu .

Pri rázcestníku na Popradskom plese teda odbočujeme doľava, smer Mengusovská dolina. Cca dvadsať minút šliapeme príjemným lesíkom, ktorý nás vypľuje do pásma kosodreviny. V nej pokračujeme približne polhodinu smerom na Hincove plesá, až sa nám po ľavej ruka zjaví pláň, na vrchu ktorej kraľuje Žľab zo Satanovho sedla.

Ascending the satans couloir

Výstup žľabom

Na pásoch sa po pláni cikcakmi relatívne pohodlne dostaneme až pod žľab. Tam zhadzujeme pásy, lyže pripevníme na batoh a pri horších snehových podmienkach aj nahodíme mačky a palice vystriedame za cepíny . Žľab je po obidvoch stranách obkolesený kamennými stenami, takže netreba zabudnúť na helmu kvôli padajúcim kameňom. Nakoniec si netreba zabudnúť zapnúť lavínový vyhľadávač a môžme vyraziť.

Descending the satans couloir

Čas výstupu žľabom veľmi závisí od snehových podmienok a pohybuje sa v rozmedzí 1 až 3 hodín. My osobne sme sa borili v prachovom snehu po kolená a miestami až po pás, takže nám to zabralo niečo cez 3 hodiny. Výstup nie je nejak technicky náročný a nenachádzajú sa na ňom žiadne exponované miesta. 20 metrov pod vrcholom sa nachádza nízky skalný prah, ktorý však býva vysnežený len koncom sezóny. Aj keď to kvôli prahu nebude možné lyžovať až z hora, oplatí sa zhodiť lyže z batohu a s cepínmi a mačkami vybehnúť na vrch sedla. Nachádza sa tam zaujímavý výhľad cez skalné „okno“ do Mlynickej doliny .

lavinovy-kurz-2017-vysoke-tatry-zbojnicka-chata

Zjazd satanovým žľabom

Zjazd do Mengusovskej doliny

Najťažšia pasáž zjazdu je prvých 50 metrov, kde sa skon pohybuje okolo 45-47 stupňov a žľab má šírku okolo 6-8 metrov. Po prekonaní tejto mierne technicky náročnejšej pasáže sa žľab rozširuje a sklon sa zmenšuje na 35-40 stupňov. Ním postupne lyžujeme až sa dostaneme na snehovú pláň, ktorou sme stúpali na pásoch a ňou pokračujeme ďalej do Mengusovskej doliny a na Popradské pleso.

5

Žľab sa takmer vždy nachádza v tieni a to veľmi ovplyvňuje snehové podmienky. Pred absolvovaním tejto túry si určite vždy skontrolujte stupeň lavínového nebezpečenstva a tí, ktorí si nie ste istý svojími vedomosťami, sa môžete prihlásiť na náš lavínový kurz .

lavínový kurz 2017 na zbojníckej chate 2016

Prajem vám v horách veľa šťastia , užite si to. 🙂

Priatelia máme pre vás video o tom, ako vyzerá zjazd žľabu zo Satanovho sedla do Mengusovskej doliny v podaní Viktor Nováka . #tygerSK #blackdiamond #hightatras

Posted by tyger.sk on 28. december 2016

Použitá výstroj:

 • okuliare TRANS
 • prilba Bern Baker
 • páperová bunda Quechua
 • Goratexová bunda Black Diamond Mission ski shell
 • Goratexové nohavice Black Diamond Mission ski pants
 • ruksak Ortovox Haute route 35 l
 • buff
 • cepíny Singing Rock Edge adze+hammer
 • Mačky Salewa
 • Kamera GO-PRO Session 4

Lyžiarská výstroj

 • lyžiarky Dynafit Khion Carbon
 • lyže FORESTSKIS Perun
 • paličky Black Diamond Traverse
 • pásy Black Diamond

 

Zdroje : Miroslav Peťo – Skialpinistický sprievodca

 

Komantáre

komentárov