fbpx

Skialp bunda Northfinder Solisko | Outdoor recenzia

Recenzia skialpovej bundy Northfinder Solisko, bude už pre túto bundu prísnejšia, pre očakávania založené na minulej recenzii o skialpove bunde NF Sokolec, ktorá dopadla veľmi dobre. 

Zároveň to bude pre mňa ťažké, pretože funkčnosťou sú si tieto dve skialp bundy podobné. Tak poďme na to, ale na základe detailov v materiáloch a ich kombináciach, sú nakoniec tieto bundy predsa len rozdielne. 

Northfinder Solisko, je taktiež hybridná bunda

Z predošlých recenzii o bundách Mulhacen a Sokolec máte už celkom dobrú predstavu čo to vlastne hybridná bunda je, ak nie, vložil som vám živé linky a môžete si to pozrieť reverzne.  Solisko je však využitím o mnoho bližšie k Mulhacenu ako Sokolcu a to v tom, že tieto dve bundy sú viac uspôsobené na šlapanie. 

Takže Solisko ako jej predchodkyne používa kombináciu rôznych materiálov k tomu, aby sa dokázala vyrovnať s viacerými faktormi, ktoré na túto bundu pôsobia. Presnejšie povedane, aby sa s nimi dokázala efektívne vyrovnať v náš prospech ako skialpinistu a uživateľa produktu. 

Materiály ktoré NF použil v skialp bunde Solisko: 

Pre koho bude táto skialpinistická bunda ?

Bunda tak ako jej predošle dve predchodkyne nebude pre ľudí, ktorí chcú s ňou, alebo v nej pretekať, ale je tomu najbližšie z nich. Viete v nej ako hobby pretekár napáliť tempo a bunda sa s tým najlepšie z nich vysporiada, hlavne čo sa týka schnutia, vetrania a dýchania. Nebudem však ulietať tým smerom a priamočiaro poviem, že je vhodná na výšľap aj keď vôbec nemôžem povedať, že NF Sokolec by na to nebol vhodný. Skôr je to o tom, že Solisko je vzdušnejšia.

Presnejšie povedane, Solisko je lepšie úspôsobená tomu, aby ste ju dali len na funkčné tričko s krátkym rukávom. Vo svojom vnútri má viacej zaintegrovaného Polartec Alpha Direct materiálu, o ktorom vieme, že je nám príjemný na pokožku. Má dobré izolačné vlastnosti a celkom dobré schnutie.

Ja som v nej po výšľape lyžoval aj dole, ale to už bolo teplo takže neviem to objektívne zhodnotiť keby bol mráz ako by to vyzeralo. Keby mám pod ňou tričko s dlhým rukávom ako prvú vrstvu, tak by to určite šlo. 

Akým spôsobom viete použiť NF Solisko

Úspešne som otestoval, že sa dá použiť dvomi spôsobmi. Budete ju mať len na krátkom, alebo dlhom tričku ako vrchnú bundu, alebo ju použijete ako druhú izolačnú vrstvu. Na jej vrch následne dáte bundu ako je Sokolec, prípadne nejakú primaloftku (izolačnú bundu), alebo bundu proti vetru a dažďu.  

Ako odvetrám bundu Northfinder Solisko ?

Bunda má osobitné časti určené na odvetranie počas aktivity. Vnútorné časti rukávou sú skombinované s Polartec Alpha Directom a elastickým materiálom na predlaktiach, ktorý má z vnútra na predlaktí niečo ako fleece, taký príjemný.

Ventilačné prvky na rukávoch skialpovej bundy NF Solisko | Outdoor recenzia
Odvetrané časti rúk na skialp bunde NF Solisko | Outdoor recenzia

Tam to dýcha najviac a tá časť z vrchnej časti predlaktia má Polartec Alpha Direct, ktorý je z vonku chránaný materiálom Pertex Quantum. Quantum je známi aj svojou dobrou priedyšnosťou a ochranou proti vetru pri nízkej váhe materiálu

Skialp bunda Solisko má odvetrávacie zóny pozdĺž rebier a na spodnej časti rukávov.
Odvetrané časti skialp bundy Solisko sú pozdĺž rebier a zo spodnej časti rúk | outdoor recenzia

Skialp bunda nás ochráni aj pred vetrom

Bunda má rozložené zóny proti vetru od hrude až po krk, na ramenách aj na už spomenutých predlaktiach a taktiež aj na chrbáte v oblasti okolo krku až pod lopatky.

Skialp bunda Sokolec, môže byť ako druhá či tretia vrstva | Outdoor recenzia
Skialp bunda Solisko, môže byť použitá ako druhá či tretia vrstva | Outdoor recenzia
Skialp bunda Solisko má kvalitné rozloženie zón na chrbáte | outdoor recenzia
Kvalitné rozloženie zón na chrbáte, podľa odvodu pár a fúkania vetru od zadu keď máme batoh | Outdoor recenzia

Tomu vravím precízne pokrytie náchylných častí. Je to výborná kombinácia ochrany pred vetrom a toho ako bunda prepúšťa paru.

Elastická látka na krížoch, je súčasťou odvetraného chrbátu na bunde NF Solisko | Outdoor recenzia

Vodeodolnosť bundy Northfinder Solisko

Pri tejto bunde nemôžeme nikto rátať s vodeodolnosťou, s týmto účelom ju nevyvíjali. Aj keď Pertex Quantum je trošku nápomocný v tomto smere, bunda nie je vodeodolná. Jej vodeodolnosť som mohol vidieť počas šliapania na skialpoch v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách kedy jemne poprchalo. Na Pertexových častiach sa tvorili malé kvapky vody z mrholenia, ktoré miestami nasakovali a miestami odolávali vlhkosti.

Pertex Quantum z časti odoláva vlhkosti, ale prioritne slúži ako neprefúkavý materiál | Outdoor recenzia
Pertex Quantum z časti odoláva vlhkosti, ale prioritne slúži ako neprefúkavý materiál | Outdoor recenzia

Priestor pre skialpové pásy na bunde

Bunda má jediné dve vrecká v predu na hrudi. Slúžia prioritne k odloženie skialp pásov, potom čo dokončíme výšľap na lyžiach si ich dáme dole a môžeme ísť zjazdovať. Pásy si dávame k hrudi, pretože to je hneď po ruke a budú sa nám lepšie lepiť znovu na lyže, ako keby sme ich odložili do chladného batohu. Pásy nás nebudú chladiť, pretože z vnútornej strany bundy je pod vreckami izolácia Polartec Alpha Direct. 

Vrecko na skialpové pásy na bunde Northfinder Sokolec
Vrecko na skialpové pásy na bunde Northfinder Sokolec | Outdoor recenzia

Veľmi oceňujem elastické manžety na rukách, robí to život s rukavicami o dosť jednoduchším.

Moje vlastné pocity z tejto skialp bundy

 

YKK zipsy, ktoré Northfinder aplikoval na skialpovej bunde sú robustné a majú šnúrky, aby sa lepšie uchopovali v rukaviciach. Z mojej skúsenosti každá firma, ktorá nešetrila na zipsoch tak spravila dobre, odrazí sa to časom na trvácnosti zipsov.

Bunda má obosjtranný YKK zips, čo mi umožňuje manipuláciu s lezeckým, alebo skialp sedákom. Prípadne mi to pomáha si ľahšie zakasať tričko, ktoré mám pod bundou keď to bude potrebné. 

Mne to s tou bundou nedalo a musel som ju ísť ešte otestovať aj na turistiku a trailový beh keď boli nízke teploty. Bolo to okolo – 0,5 stupňa celzia, jemne padal sniežik a z ľahka fúkal vietor. Pocitovo bolo „surovo“.

Test bundy Solisko som rozdelil na dve časti: 

  1. Výšľap 500 výškových metrov v nohaviciach NF Ďereše, kde som simuloval krátky a strmí výšľap v bežnom a pomalšiom turistickom tempe
  2. Výbeh 500 výškových metrov v tempe bundu som si celý čas nechal na sebe a nohavice Dereše som si prezliekol za elastické bežecké, ktoré som si vyhrnul pod kolená na 3/4 veľkosti. Viacej bežecká varianta.

Pod bundou som mal len krátke syntetické bežecké tričko, takže som presne mohol cítiť kde a ako pôsobí chlad a teplo na odhalené časti rúk. Tak isto som videl podrobne, ako sa bunda správa s totálne prepoteným tričkom a ako rýchlo sama dokáže schnúť len za pôsobenia telesnej teploty pri teplote tesne pod nulou. 

Veľmi som ocenil kapucňu, ktorá je elastická, pretože som mal len buff čelenku na beh a keďže nemám na hlave vlasy (lebo som ostrihaný, nieže by mi už extra rástli :)) ) tak som poriadne cítil mrazivý vietor, pokiaľ som ju nenasadil .

Kapucňa na bunde Northfinder Sokolec | Outdoor recenzia
Kapucňa na bunde Northfinder Solisko | Outdoor recenzia

Bundu som veľa krát používal aj v kombinácii s bundou Sokolec, pričom v skialp bunde Solisko som robil údernu čásť výletu. Keď bola teplota nižšia a som aj viac postával tak som na ňu nasadil Sokolec.

Mám 192 cm výšku a sedí mi veľkosť L pri 87 kg váhe.

Ďalšie recenzie na ktoré sa môžete tešiť z outdoor značky Northfinder :

Komantáre

komentárov