fbpx

Outdoor recenzia: Karpos Nohavice Rock Fly, nohavice určené na lezenie

Karpos Rock Fly sú turisticko-horolezecké nohavice, ktoré sa u nás ocitli z dvoch hlavných dôvodov. Sú vzdušné, čiže vhodné na nástupy do stien, a zároveň sú anatomicky šité tak, že liezť v nich znamená necítiť žiadne obmedzenie (pokiaľ nestučniete 🙂 ).

Poďme však poporiadku. Karpos sú Taliani a je to vidieť aj na ich dizajne. Taktiež sme od nich už recenzovali dve skialpinistické časti výbavy –
nohavice Karpos Schiara a skialp bundu Lyskamm

Tak, ako u vyššie spomenutých vecí, aj tu sa Karpos vybavil s dizajnom.

Karpos Rock Fly nohavice vhodné do outdooru, na lezenie a aj na turistiku

Tieto nohavice boli veľmi častou súčasťou výbavy mojich trail-runových výletov, ako aj tých horolezeckých.

Karpos rock fly, turistické a lezecké nohavice v blízkosti Baranieho sedla

Nohavice Karpos rock fly pants ako sucast horolezeckej vybavy

Karpos Rock Fly nohavice a schéma ich zložiek

Karpos Rock Fly popisky v Tatrách

Popis od dovozcu:

Karpos Rock Fly sú ľahšou verziou outdoorových nohavíc modelovej rady Rock. Charakterizuje ich horolezecký dizajn a tri rôzne funkčné materiály K-Stretch, ktoré poskytujú vynikajúcu priedušnosť, rýchle schnutie, pružnosť a spolu so špeciálne tvarovaným klinom úplnú slobodu pohybu v akejkoľvek situácii. Letné lezecké nohavice majú pre lepšiu viditeľnosť v slabých svetelných podmienkach reflexné prvky.

VLASTNOSTI NOHAVÍC

  • elastický pás so sťahujúcou šnúrkou a logom na vnútornej strane
  • ľahké, vetruodolné materiály K-Stretch s vodoodpudivou úpravou DWR
  • 2 predné vrecká s YKK® zipsami
  • 2 zadné vrecká s YKK® zipsami
  • členkové zipsy
  • reflexné prvky

K-STRETCH MATERIÁLY

Skupina pružných, trvácnych, vetruodolných tkanín s vodoodpudivou úpravou DWR, ktoré napriek svojej nízkej hmotnosti poskytujú výborné prúdenie vzduchu, nasiakavosť a pohodlie počas fyzickej aktivity.

Zloženie lezeckých nohavíc Karpos Rock Fly

Tieto outdoor nohavice majú na stehnách spredu dierky v látke. To im umožňuje ešte viac dýchať – okrem toho, že látka je rýchloschnúca.

Karpos rock fly, turistické a lezecké nohavice s odvetraním prednej časti stehien, recenzia

Spevnená časť outdoor nohavíc Karpos Rock Fly

Od kolien majú natiahnutú druhú látku, ktorá je tenká a disponuje ripstop úpravou (proti šíreniu roztrhnutého miesta). Táto látka je zároveň rýchloschnúca a veľmi príjemná na aeróbne aktivity a keď je chladnejšie aj na anaeróbne aktivity.

Karpos rock fly, turistické a lezecké nohavice, spevnená nohav9c z predu. outdoor recenzia

Na jar a jeseň sa v nich dá šliapať parádne pod stenu, či na túru. Keď som ich nosil v chladné letné dni, kedy fúkalo v Tatrách a bolo sychravo, bol ich účel tiež bohato naplnený. Je však jasné, že ak je moc teplo cez deň v letných Tatrách, treba ich dať dole a pôsobiť radšej v kraťasoch.

Karpos rock fly, turistické a lezecké nohavice, vo vysokých tatrách, test

Spevnený pás na nohaviciach Karpos Rock Fly

Nohavice majú natiahnutú silnú „gumu“ okolo pása, takže sťahovanie podľa mňa ani nie je potrebné. Napriek tomu je celkom šikovne vymyslené, a aby nedralo látku na nohaviciach, tak je jeho okolie „posilnené“ iným materiálom.

Karpos rock fly, turistické a lezecké nohavice

YKK Zipsy na nohaviciach Karpos Rock Fly

Dobré značky zvyknú vo svojej výbave používať YKK zipsy. Úplne zaujímavá vychytávka je pútko na mádžo vrecko :D, fajné keď leziete po horách 🙂

Karpos rock fly, turistické a lezecké nohavice, ykk zips na zadnom vrecku, recenzia

Je škoda, ak presedlajú na iné značky zipsov. V prípade Karpos-u to tak nie je a ja som si užíval benefity spoľahlivého zipsu. Prácu s ním uľahčuje aj šnúrka, ktorá je prevlečená cez jeho očko.

Karpos horolezecké nohavice ROCK FLY, ykk zips

Zadná časť nohavíc disponuje dvomi vreckami s rovnakým druhom zipsu. Príjemné je aj zistenie, že majú spevnenú časť pri členkoch. Toto je spravené kvôli tomu, aby vydržali čo najdlhšie odieranie topánok. Múdry nápad pri trojsezónnej nohavici.

Karpos rock fly outdoor nohavice so spevnenou látkou pri členkoch

Nohavice sa dajú na spodku rozopínať, zrejme kvôli vyšším topánkam. Zatiaľ som neobjavil čaro tejto funkcie, ale budiž. 🙂 Je to zrejme preto, že som skazený trailovým teniskami, a tam to nezohráva rolu. 🙂

KArpos rock fly, rozopínanie na spodku outdoor nohavice

Osobné pocity a skúsenosti o Karpos Rock Fly nohaviciach

Mne sa veľmi páči práve to, ako majú spredu odvetrané stehná. To je pecka. Zároveň, že sa dajú dobre zbaliť, ako môžete vidieť na vrchnom obrázku na začiatku článku, kde máme zbalenú výstroj pohromade. Mám ich rád preto, že v nich v lete môžem robiť pomalšie prechody hrebeňov a byť tak chránený v Tatrách pred vetrom a slnkom, no zároveň sa nespariť. Látka na nohaviciach je dosť „hustá“, aby mi ich len tak neprefúklo, ak sa ochladí. Samozrejme, keď bola fest kosa, kombinoval som ich na jeseň v Tatrách s dlhým funkčným termoprádlom. Na tatranskej žule som v nich často sedel na zadku a spevnená časť nohavíc tieto moje posedávačky prijala v pohode.

Karpos rock fly, turistické a lezecké nohavice blízko batizovksého plesa

Príjemná mi príde aj kombinácia týchto technických nohavíc v tom, že v nich môžem naozaj „valiť“ terénom a následne liezť. Ide o tú kombináciu nástupového tempa, a potom pohodičku počas lezenia. Toľko z mojej strany, milí outdooroví priatelia, ak sa pre ne rozhodnete, nebudete sklamaní.

Horolezecké nohavice Karpos rock Fly pants v ceste na Baranie rohy, Šádek (Šdádeková cesta)

Video z terénu kde boli tieto univerzálne outdoor nohavice použité.

Zápory na nich neviem násjť – jedine, že gumička na páse je na mňa silná. Toto ma však nikdy neobmedzovalo v mojich aktivitách okrem otlačenia na koži 🙂

Outdoor výlety kde všade boli tieto nohavice použité:

Summary
Review Date
Reviewed Item
Karpos Rock Fly
Author Rating
51star1star1star1star1star

Komantáre

komentárov