fbpx

Karpos Life primaloft bunda – krátkodobá outdoor recenzia

Karpos je značka, ktorá sa pohybuje na slovenskom trhu okolo štyroch rokov. Je to dcérska značka Sportful-u. Sú to Taliani (opäť) a poriadne sa zahryzli do outdooru.Dnes si odprezentujeme model veľmi netradičnej primaloft bundy Karpos LIFE.

Karpos Life primaloftka

Primaloftka je prioritne určená ako vrstva na zateplenie, ktorá využíva umelé vlákna ako izoláciu. Bunda Life nie je v tomto iná, avšak na rozdiel od ďalších primaloftiek, má po svojich bokoch stretchovú vrstvu – je určená na to, aby odvádzala pary športovca z popod bundy.

Bunda vyjde v kolekcii 2016/2017 pre zimu. Momentálne máme k dispozícii dosť poznatkov, avšak aj tak to nechám v rovine pocitovej. Potrebujem v nej vybúšiť ešte tatranské lezenie a viac „action“ aj v Alpách, aby ste mohli povedať „tyger v poriadku“ 🙂 .

V akých pohoriach a pri akých športoch som použil Karpos Life primaloft bundu?

Tí čo nás sledujete na FB stránke tyger.sk viete, že sme sa venovali Karpos Life v pohoriach:

 • Kaukaz
 • Malá Fatra

Outdoorové aktivity to boli:

 • zimné lezenie
 • skalné lezenie (keď bola kosa na skalách na jar)
 • trailový beh (počas mrholenia)

Nie že by bola veľmi určená na trail running, ale na druhej strane, keď už má odvetrané tie boky a je kosa, prečo nie. 😉 Veď od toho tu sme, aby sme posúvali hranice výbavy a objavovali pre Vás ďalšie obzory.

Technické špecifiká bundy:

 • Neprefúkavý zvršok
 • kapucňa (zmestíte ju aj na prilbu)

karpos_life_bunda_gruzinsko

 • dve vonkajšie vrecká po bokoch
 • odvetrané boky aj pod pazuchami

KArpos Life bunda bocné zipsy a vetranie

 • sťahovacie gumičky na páse

KArpos Life bunda sťahovanie

 • predsunuté „rukávy“ na zápästia

KArpos Life bunda predĺžený rukáv na zápästie

 • dwr úprava (vodoodpudivé ošetrenie) – koľko vydrží, sa ukáže pri dlhodobej recenzii. Ukáže sa aj to, ako ju treba následne ošetriť

Vlastné pocity:

Bundu som nosil ako vrstvu na skialpe keď fúkalo a pocitová teplota bola nad -10. Dovtedy som fungoval softshellke, má dobrú predyšnosť, avšak je tenká. Nebol problém na to dať Life od Karposu a šľapať ďalej.

12916084_13175karpos_life_bunda_kaukaz_necas40944929816_1402542739346259271_o

Boli však aj situácie, kedy som šlapal v Karpos bunde a mal som pod ňou spodné prádlo od Sportful TecDry (bude rencenzia). Následne, keď sa počasie zhoršilo a bolo treba zabetónovať bundu aj kvôli zrážkam, vytiahol som nepremokavú bundu s dobrou priedyšnosťou a hodil ju na „Karposku“. Takto som následne doskialpoval pod stenu, prezul mačky na lyžiarky a liezol ďalej. O tomto sa môžete viac dočítať v článku o Gruzínsku časť dva.

karpos_life_bunda

Nosil som ju aj počas lyžovania na svahoch v oblasti Gudauri, kde som sa venoval „naplno“ lyžovaniu počas troch dní. Tu mi bunda slúžila na striedačku ako stredna izolačná vrstva a aj ako vrchná izolačná vrstva. Takže viac menej som ju používal veľmi pasívne :).

karpos_life_bunda

Vo Fatre som ju vždy využíval ako zálohu, keďže tu už teploty neboli také nízke po návrate z Gruzínska. Hlavne som tu však väčšina času behal. Nečakané sa však naplnilo a použil som Karpos Life bundu opäť aj počas behu ako vrchnú izolačnú vrstvu, keď som si už z nedostatku energie nevedel naštartovať teplo v tele. Nebol problém v nej fungovať počas mrholenia, aj počas klusu a rýchlej chôdze. O tom sme písali zase v článku ako sme vďaka Fatre zmúdreli.

karpos_life_bunda

karpos_life_bunda

V neposlednom rade si našla Karpos Life výborne použitie počas istenia pod skalami na východe počas začínajúcej jari. Keďže je odvetraná, umožňuje aj lezenie – ale nesmú to byť „bomby“, lebo tam je asi aj tričko veľa napriek nízkej teplote.

karpos_life_bunda

karpos_life_bunda

Zhrnutie:Karpos Life je veľmi univerzálna primaloft bunda. Outdooristovi pomáha dlhšie fungovať v pohybe bez toho, aby ho zlial pot – ako to poznáme pri iných primaloftkách a páperkach. Ja som pre Vás skúšal širšiu škálu športov, ale určite je najvhodnejšia ku skialpu a horolezectvu či turistike. Toto je krátkodobá recenzia, takže určite ju chcem pre Vás ešte viac potestovať aj v Tatrách počas nasledujúcej sezóny v rôznych športoch. Beh už však necháme tak, tam máme pripravenú minimalistickú variantu od Karposu čo sa týka „inzulácie“. :)Čo by som zlepšil ? Možno by som dal kapucňu trošku väčšiu, lebo sa mi zdá, že prilba by potrebovala pod ňou viac voľnosti.

Páčil sa ti tento článok? Tak nás podpor like-om a sleduj ďalej našu športovo-recenzenčnú činnosť.

Komantáre

komentárov