fbpx

Northfinder Chabenec ľahká a zbaliteľná bunda | Outdoor recenzia

V tejto recenzii vám rozoberiem moje skúsenosti so všestranou outdoor hardshell bundou s 2,5 vrstvami Northfinder Chabenec.

Poviem vám na začiatok moji milí a drahí outdooristi jej super stručnú charakteristiku, aby ste vedeli, či to bude pre vás.

Super stručná charakteristika bundy Chabenec

Na tejto outdoor bunde extrémne oceníš jej zbaliteľnosť. Toto je jej nestlačená verzia | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Bunda Nortfinder Chabenec je vhodná pre tých, ktorí sa venujú horským aktivitám ako skialpinizmus, turistika, trail running alebo lezenie a chcú sa chrániť pred nepriaznivým počasím. Dodal by som, že bude vhodná aj na bike. Je vodeodolná a vetruodolná, vďaka čomu poskytuje ochranu pred dažďom, vetrom a snehom. Je tiež ľahká a zbaliteľná do vlastného vrecka, čo z nej robí praktický doplnok do batohu. Materiál z Japonska Toray – DERMIZAX® je vysokej kvality a spĺňa aj tie najvyššie nároky nepremokavosti a priedušnosti. Hmotnosť bundy je 195 g (veľkosť M) a je opatrená hydrofóbnou povrchovou úpravou, ktorá chráni pred nasiaknutím a znečistením. Táto úprava zvyšuje aj ochranu pred vonkajšou vlhkosťou a zvyšuje funkčnosť elastických materiálov.

Táák a poďme na samotnú recenziu 🙂

Materiály použité v Northfinder bunde:

Materiál Toray – DERMIZAX® je dobre známi skúseným outdoristom. Na počiatkoch toho ako sa dostal na slovenský trh sa dostal do povedomia svojou priedyšnosťou, pretože mal dobré parametre pre odvod pár a jednoduché čistenie bundy.

Dobre sa perie, ľahko sa obnovuje jej vodoodpudivosť a má dobré vlastnosti v uchovaní priedyšnosti vs. únik tepla keď oddychujete v kľude. Zaujímava kombinácia.

Pre koho bude táto outdoorova bunda ?

Cielene tu nepíšem, že len skialpinistická, alebo bežecká, prípadne turistická.

Bundu Chabenec som mal vždy pribalenú so sebou na skialp túrach|Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Poviem vám krátky príbeh,toho ako som bol teraz som v Taliansku. Mal som obmedzený priestor v batohu a pribalil som si tam bundu NF Chabenec. Veď je to malý šulok, ktorý sa dá ešte viac zbaliť a je väčší ako dlaň, takže ozaj spratný.

V taliansku som bol v tričku v sandáloch a tu lejak. Takže vo vlaku som vytiahol malý šulok bundy, hodil ju na seba a bol ochránený pred zmoknutím.

Pre túto skúsenosť si myslím, že bude veľmi vhodná aj pre cestovateľov, pre jej zbaliteľnosť a dobré parametre.

Bunda si udržiava stále svoju vodoodpudivosť napriek mnohonásobnému zbaleniu a rozbaleniu | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Keby sa idete prejsť do mesta, napcháte ju aj do vrecka svojich nohavíc.

Akým spôsobom viete použiť Northfinder Chabenec

V prvom rade ju viete použiť takmer pre všetky svoje outdoor aktivity ako záložnú ochranu pred vetrom a zrážkami.

Najviac oceníte to, že je zbalená v malom náprsnom vrecku a schováte ju hocikde.

Napríklad do bikovej kapsičky, alebo bikových gatí na enduro bike. Na lezení poľahky do batohu, alebo ju cvaknete o sedák. Úplne všade napcháte túto bundu.

Napcháš ju aj do bežeckej vestičky ako Grivel Moutain Runner 5l ktorá je fakt minimalistická | | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Čo sa týka strihu tak ho má väčší a viete ju obliecť aj na Primaloft, alebo inú izolačnú bundu, lebo ju tak konštruktéri tak navrhli. Uznávam tento nápad. Síce nebudete najkrajší z bežeckej skupiny, kde budú mať všetci profi bežecké bundy, ale budete rozhodne najuniverzálnejši. Nepotrebujete na každý šport osobitnú bundu, ale máte jednu univerzálnu.

Teplota 5 stupňov Celzia a pod bundou mám len tričko s dlhým rukávom, na zbehu dole kopcom som sa nedopotil | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Ako odvetrám bundu Northfinder Chabenec ?

V tomto prípade sa musíme spoľahnúť len na hlavný zips, alebo jej priedušnosť, nič iné nám neostáva.

Priedyšnosť má 20 000 g/m2/24hr. Číslo dvadsať tisíc považujem za dobré štartovacie číslo pre aktívnejšieho outdooristu.

Keby bolo v bunde moc tepla tak ju vyzliekam, alebo spomalím tempo, alebo ju rozopnem. Naozaj záleží od podmienok.

Bunda Northfinder Chabenec nás ochráni aj pred vetrom

To je predsa jej jedna z hlavných vlastností. Najlepšie som to mohol otestovať pri jazde na bicykli dole kopcom kde veľa fučí, alebo pri lyžovaní dole kopcom. Neprefúkavosť je tutovka, nič neprešlo.

Vodeodolnosť bundy Northfinder Chabenec

Zatiaľ som vychytal len normálny dážď nie prietrž mračien. Bunda má vodeodolnosť 20 000 mm vodný stĺpec. Pričom by mala zvládať ešte silnejší dážď. Skúsenosti so silnejším dažďom a snehom sem ešte postupne časom doplním.

Toto je presne tá vodoodpudivosť, ktorá má prebiehať na takejto bunde. Dermizax je veľmi dobrý v jej obnovovaní s minimálnym úsilym | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec
Bunda northfinder chabenec stále dobre funguje v rámci vodeodolnosti. Outdoor recenzia.

Vrecká na bunde

Bunda NF Chabenec má jedno vrecko na hrudi, ktoré je tak objemné, že si tam viete dať aj veľký Iphone 14 Max pro. Toto vrecko však nie je uspôsobené na to, aby boli v ňom ťažké predmety. Takže ak by ste šli s tým takto behať dosť vás to vyrušuje. Do toho istého vrecka viete aj celú bundu zbaliť a je to veľmi praktické riešenie na jej uchovanie. Vrecko má YKK zips tak ako aj hlavný zips je použitý od firmy YKK.

Náprsné vrecko bundy Northfinder Chabenec je aj jeho prenosné vrecko. Samozrejme má YKK zips.
Som rád, že výrobca pokračuje v trende YKK zipsov, ktoré sú veľmi kvalitné | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Moje vlastné pocity z tejto outdoor bundy

Mňa z tejto bundy “odpálili” tri hlavné veci:

  • Jej zbaliteľnosť
  • Váha 195g.
  • Priedušnosť

Zbaliteľnosť som extrémne ocenil, ako som vám už spomenul vyššie, pritom ako ju naozaj viem vziať hocikam. Váha, tú hneď cítite, ako si bundu vezmete do ruky, do bežeckej kapsičky, alebo dáte do batohu.

Bunda je perfektne zbaliteľná vo svojom vlastnom vrecku, je až tak malá, že ju viete dať do vrecka nohavíc.  Outdoor recenzia Northfinder Chabenec
Toto sú také poloslušné nohavice do mesta a na bicykel, aj do nich zmestím zbalenú bundu Chabenec | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Tá priedušnosť ma veľmi oslovila keď som zbiehal strminy u nás vo Fatre pri nízkych teplotách okolo 5 stupňov Celzia. Taktiež, som to dobre vnímal keď fúkalo na cesťáku (bicykli) a ja som si valil svoje tempo ďalej.

Na bicykli som extrémne ocenil priedušnosť bundy Northfinder  Chabenec.
Na bicykli som extrémne ocenil priedušnosť bundy Chabenec, za ktorú je zodpovedná membrána Dermizax | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Veľmi som oceňoval, to že som si bundu vedel naozaj vždy zbaliť na skialpovú túru, bez ohľadu ako naprataný, alebo aký veľký som ten skialpový batoh mal.

Bunda má aj základne reflexné prvky.

Materiál bundy Northfinder Chabenec je robený z látky, ktorá keď sa roztrhne tak sa diera nešíri.
Vrchný materiál je robený „Gridovým“ systémom, aby zabraňoval šíreniu sa miesta ak sa roztrhne, tak isto má viditeľné reflexné prvky | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Čo by som vylepšil na bunde NF Chabenec ?

Našiel som tu dva malé nedostatky, verím, že to NF vylepší, lebo potom bude táto bunda doslova perfektná. V oboch prípadoch ide o švy na bunde.

  • spodná časť zipsu na náprsnom vrecku pustila šev, potom čo som s nôu nešikovne manipuloval pri vybaľovaní bundy
  • vonkajší šev na vrecku sa pára, určite to treba pozdĺž prešiť ešte na 2x a bude to tutovka

Stručný popisok od výrobcu pre bundu NORTHFINDER Chabenec

Vodeodolná a vetruodolná bunda ochráni pred dažďom, vetrom a snehom vo všetkých horských podmienkach ľahká, do vlastného vrecka zbaliteľná bunda nezaberie veľa miesta a a nepridá veľa hmotnosti v batohu. Účinne ochráni pred nepriazňou počasia v akýchkoľvek horských podmienkach. Celoročne využiteľná pri skialpinizme, turistike, trail runningu či lezení. Špičkový materiál Japan Toray – DERMIZAX® spĺňa aj tie najvyššie nároky nepremokavosti a priedušnosti.

Milo ma prekvapilo, že bundu ocením aj počas klasických prechádzok so psom keď ma zachytí dážď. | Outdoor recenzia bundy Northfinder Chabenec

Hmotnosť: 195 g (veľkosť M)

  • Japan Toray – DERMIZAX® – tkanina s vysoko sofistikovanou a technickou membránou, ktorá dosahuje najvyššiu úroveň nepremokavosti, priedušnosti a odolnosti voči kondenzácii
  • Zbaliteľnosť do vlastného hrudného vrecka bez obáv z porušenia membrány
  • Hardshellová bunda vhodná pre skialpinizmus ale využiteľná aj celoročne

Materiál bundy

Hydrofóbna povrchová úprava (DWR alebo WR) textílie chráni pred nasiaknutím a znečistením.Ak na povrch oblečenia dopadnú kvapky vody, rozprsknú sa a následne skĺznu dolu po materiáli, znamená to, že tvoja bunda alebo nohavice majú funkčnú hydrofóbnu úpravu – vodoodpudzujúci povrch.

Hydrofóbna úprava povrchu textilných materiálov sa zabezpečuje chemickým ošetrením väčšinou už priamo pri výrobe materiálov. Táto úprava je jednou z podmienok nepremokavosti/ vodoodolnosti materiálov. Ide o prvý stupeň ochrany povrchovej vrstvy pred nasiaknutím a zašpinením, pod ktorou sa nachádza nepremokavá membrána.

Hydrofóbna úprava zvyšuje funkčnosť elastických pletenín a jednovrstvových priedušných materiálov. Dodáva im odolnosť proti vonkajšej vlhkosti a zvyšuje ochranu pred ich zašpinením.

Mám 192 cm výšku a sedí mi veľkosť L pri 87 kg váhe.

Video recenzia ultra ľahkej bundy

Ďalšie recenzie na ktoré sa môžete tešiť z outdoor značky Northfinder :

Komantáre

komentárov