fbpx

Nepremokavá bunda Northfinder Draci | Outdoor recenzia

Hardshell bunda Northfinder Draci je príjemne osvieženie v outdoor výbave Northfinderu. Považujem ju za jeden z high-end produktov od tejto firmy, a v recenzii uvidíte, že to nebude len o búšeni v horách s ňou. Je to osvieženie aj preto, lebo NF zaintegrovali membránu Pertex Shield do tejto bundy, ktorá je ozaj vysoko kvalitná a výkonná membrána.

Northfinder Draci je technická hardshell bunda

V predošlích recenziach som vám otestoval hybridné bundy Mulhacen a Sokolec membránové bundy Draci je technická bunda vhodná do drsných podmienok v horách, pri zachovanie nízkej váhy a stále celkom dobre zbaliteľnosti.

Materiály, ktoré NF použil v skialp bunde Sokolec:

  • 100 % polyamid
  • Priedušný a nepremokavý materiál Pertex Shield, s vodným stĺpcom a priedušnosťou 20tis. a 20tis.

Pre koho bude táto hardshell bunda ?

Bunda bude dobrá pre turistov, skialpinistov a horolezcov. Na turistike a skialpinizme oceníte jej priedušnosť a ochranu pred vetrom a dažďom. Hlavný dôvod prečo si dávam takúto bundu je práve ochrana pred vonkajšími elementami, ako vietor, dážď a sneh. Sneh je menej náročný na vodný stĺpec, takže tiež nám výborne zapadne do jej parametru 20 000 vodný stĺpec.

Ja som s ňou liezol vo Vysokých Tatrách na konci leta, takže som čelil dvom faktorom v stene. Teplu a vetru. Takto som počas 6 hodín mohol zažiť, ako bunda dýcha a chráni ma pred vetrom.

Ja som v nej po výšľape lyžoval aj dole, ale to už bolo teplo takže neviem to objektívne zhodnotiť keby bol mráz, ako by to vyzeralo. Keby mám pod ňou tričko s dlhým rukávom, ako prvú vrstvu, tak by to určite šlo.

Norhfinder Draci som testoval aj na graveli

Pred nedávnom, som sa trochu zadíval do témy bickepackingu tým, že sme boli s kamarátom Skonkym v chorvátsku na bikoch 600km z Bratislavy. Tým pádom, som sa zahľadel aj do gravelu, ktorý som si nakoniec kúpil na Kanárskych ostrovoch.

A vďaka tomu ma zaujal aj štýl výbavy, trošku ležernejšieho oblečenia, ale pritom stál funkčného pre bikovanie. Vďaka tomu mi do toho dobre sadla aj hardshell bunda Draci. V naších podmienkach keď som ju začal používať bolo vonku už len 6°C.

Dal som si kombinované tričko merino so syntetikou od Super natural, na to som dal bundu z polarter Alpha Direct materiálu Breithorn od Ferrino a na to som dal bundu Northfinder Draci. Takto sa mi odomkla nová možnosť fungovania, mať fakt funkčné a pekné oblečenie, pritom nevyzerať akoby som prišiel práve z pelotónu celý v obtiahnutom. Proste je to veľmi príjemné kombinácia oblečenia.

Keď som takto oblečený tak idem úplne na pohodičku na tom gravel biku. Vďaka membráne Pertex Shield nie je bunda hrubá a má dobre priedušné vlastnosti pre odvod pár.

Nezabudnite milí outdooristi, že musíte mať dobre fungujúce aj vrstvy pod tým, aby to celé mohlo hladko fungovať. FOTKU Z GRAVELU

Akým spôsobom viete ešte použiť NF Draci

Ja som mal častokrát problém v horách s tým, že som nevedel dať na svoju zateplenú hrubú bundu, bundu proti vetru. Alebo ak som ju vedel dať, bola strašne naprataná na mne, pretože nebola dimenzovaná na to, aby išla na takú veľkú bundu.

Draci to má inak, keď ju mám len na mikine, alebo na tričku tak je trochu voľnejšia, ale neplantá na mne. Naopak v Malej Fatre som testoval, ako to je keď som mal na sebe veľkú primaloftku a na ňu som obliekol Draci proti vetru. Tým, že bola voľnejšia, tak akurát sadla, a neobmedzovala ma v pohybe.

Hardsehll Draci a jej odolnosť v teréne

Bunda má na vrchu pevnejší materiál, ktorý tam ma zaintegrovanú RIPstop štruktúru, ktorá zabraňuje, aby sa bunda párala ďalej keď sa niekde natrhne. Na fotke je vidieť, jej detail, takže to je výborny prvok bundy. Hlavne keď s ňou chcete aj zaliezť v Tatrách. Vetvičky a podobné veci nemusíte vôbec riešiť.

Ako odvetrám bundu Northfinder Draci ?

Okrem toho, že bunda má priedušnosť 20 000 (g/m2/24hr) čo ja veľmi vítam, lebo tam naozaj začína dobrý pocit z odvetrania outdoorovej bundy, tak má vetranie cez pridané zipsy pod pazuchami. Je to tak dobre zaintegrované, že zo začiatku som ani nevedel, že to tam je. Osobne som ani raz nepotreboval tieto vetráky otvárať.

Vodeodolnosť bundy Northfinder Draci

Zatiaľ čo mám túto hardsehll bundu tak sa mi nestalo, že by mi bola premokla. Bol som v nej už v daždi, ale nie v prietrži mračien. Viete, ako to ja mám, rád poznám limity outdoor výbavy. O nepremokavosť sa stále stará zaintegrovaný materiál Pertex Shield.

Ďalším dobrým testom bola turistika vo Fatre, kedy nám nepretržite fúkalo, mali sme plné 30l batohy na chrbtoch s výbavou na prespatie a do toho nám ešte pršalo.

To je prísna kombinácia, pretože ramená sú namáhané batohom. Z vnútra sa nám tlačí z tela para von a do toho z vonku sa snaží dostať dážď dnu.

Kapucňa

Kapucňa má sťahovanie zo zadu na hlavu, a z pred pod bradou. Je dostatočne veľká, aby som si s rezervou pod ňu dal aj prilbu na lezenie.

Po 4 hodinách kombinácie týchto elementov, som skončil s tým, že som mal veci pod bundou mierne vlhké. Myslím, že bunda nestíhala toľko dýchať keď sa na ňu tlačila z vonku voda s vetrom. To je, ale len moja domnienka. Rozhodne som však nebol premočený z dažďa. Takže za mňa dobrý výsledok.

Dve vrecka na bunde

Jediný odkladací priestor, ktorý bunde má sú jej dve vrecká. Dám tam aj svoj veľký telefón iPhone 14 Pro Max, ktorý je môj hlavný pracovný nástroj. Veľmi príjemne sú tam ruky položené 😀, viem, že by sme nemali tak kráčať na túre, ale ja to mám veľmi rád. Takže to oceňujem.

Ostatné technické prvky na hardshell bunde Draci

Rukávy na zápästiach majú suchý zips na stiahnutie obvodu. Osobne mi príde praktickejšie keď tam je gumička po obvode rukávu.

Pás ma gumičky na stiahnutie, ktoré sa dajú dotiahnúť jednou rukou.

Bunda má na pleciach „silikon“ aby sa popruhy batohu nešmýkali na nich. Šikovný doplnok.

Kapucňa je dostatočná veľká pre skialpovú a lezeckú prilbu. Doťahovanie na kapucni zabezpečujú gumičky pri tvári a zozadu na temene hlavy.

Švy na bunde sú všetky podlepené, aby pod ne nepretekala voda.

Bundu stiahnem až pod zadok a drží tam, je vyhotovená s dlhším strihom. To je na turistiku a skialp veľmi príjemná a praktická vec, samozrejme má tam aj sťahovanie na gumičky.

Bunda ma zipsy pod pazuchami.

Záver recenzie

Toto je jeden z mojich naj produktov od Northfinderu. Veľmi vydarený strih, sedí mi dobre, výborne zvolená membrána Pertex Shield používaná na high-end produktoch v outdoorovej branži, vďaka ktorej neriešim normálny dážď a priedušnosť v horách. Zmestím pod ňu hrubú primaloft bundu bez obmedzenia na pohybe, čo je super. Pekné farby a dizajn. Jediná vec, ktorá ozaj stojí za spomenutie, je, že hlavný centrálny zips sa často zasekáva. Zasekáva sa do tkaniny, ktorá je pod ním, aby ho nepodtekalo. Nebál by som sa a použil by som hrubší zips, lebo keď bude poriadne mrznúť v horách tento zips v rukaviciach nezapnem, a mne odpadnú prsty od bolesti na skialpoch. Ináč som veľm,i veľmi spokojný s touto bundou. Vyzerá aj pekne do mesta .

Draci je hardshell bunda, ktorú vysoko oceníš vo svojej outdoor výbave, nielen ako niečo do zálohy proti nečasu, ale aj ako niečo čo budeš rád/ rada nosiť a budete v tom aj fešáci 🙂

Bunda Dracoi je vždy súčasťou mojej výbavy. | Outdoor recenzia

Mám 192 cm výšku a sedí mi veľkosť L pri váhe 87 kg.

Ďalšie recenzie na, ktoré sa môžete tešiť z outdoor značky Northfinder :

Komantáre

komentárov