fbpx

Expresky z hôr 99

Expresky z hôr 99

Expresky z hôr 99 – Dnes sa budeme tešiť s Poludnicou run, pozrieme si nový film Billyho Yanga, zabudneme zavrieť ústa pred výkonom Dannyho Arnolda, potešíme sa výsledkom nášho Jakuba Šiarnika, pozveme vás na Babiu horu, porozprávame sa o projekte Lazy run, predstavíme novinku od Land Rover-u a dych vám zoberie výkon, ktorý predviedol Aaron Rice! Vitajte, priatelia.

 

POLUDNICA RUN 2018
Elita na slovenských trailových kopcoch! Haden Hawks je bežec – skvelý bežec (aktuálne je v TOP 3 bežec hodnotenia ITRA). Behá mu to za Hoka One One a okrem iného je aj držiteľ traťového rekordu na CCC z posledného UTMB-éčka. Tento rok sa zúčastní v rámci prípravy na UTMB 2018 aj na Slovensku, konkrétne v srdci Liptova na Poludnica run! Organizátorom patrí veľké poďakovanie za ulovenie eliťáka svetovej úrovne, bude to paráda! Viac sa dočítate tu – Svetová elita zavíta na Poludnica Run 2018.

 

THE WHY
Nedávno sme vás informovali (Expresky z hôr 96) o novom filmovom projekte The Why, na ktorom Billy Yang dlhodobo pracoval a nedávno  uzrel svetlo sveta. Film sa snaží bližšie ukázať podstatu ultrabehu. Prečo ľudia vlastne behajú takéto vzdialenosti a čo všetko to obnáša. Vo filme k nám prehovoria aj rôzni eliťáci ako aj samotný Billy prostredníctvom pretekov Leadville 100. Skvelá práca, na akú sme u Billyho už zvyknutí.

 

DANY ARNOLD
Dany Arnold prelomil niekoľko rekordov rýchlostného lezenia (okrem iného „vyliezol“ na Matterhorn za hodinku aj trištvrte…). V závere minulého roka sa pokúsil free sólovo zdolať ľadopád Beta Block Super (cca 300 m) vo Švajčiarsku. Za hodinu aj tri minúty si tento 33-ročný švajčiarsky alpinista pripísal ďalší skvelý a inšpiratívny výkon. Napokon, presvedčte sa sami..

 

SKVELÝ JAKUB ŠIARNIK
Vynikajúce správy z Rakúska! Jakub Šiarnik nedávno obsadil 2. miesto na Europskom pohári, a zároveň Majstrovstvách Rakúska v šprinte! Rýchlejší bol už len domáci Daniel Zugg! To však nie je všetko, vo vertikálnych pretekoch ukoristil skvelé 5. miesto a dosiahol prijateľnú stratu na top mašiny Herrman, Kovačič, Hoffman. Toto všetko zavŕšil skvelým umiestneným v top 10 na pretekoch jednotlivcov (nemecký šampionát s účasťou Antona Palzera – skončil nakoniec na 2. mieste), kde skončil na 9. mieste! Gratulujeme Kubo, skvelé správy od teba!

Expresky z hôr 99 - Jakub Šiarnik a jeho Druhé miesto na Európskom pohári a zároveň 2. miesto na Majstrovstvách Rakúska v šprinte, zdroj: FB page Jakub Šiarnik
Expresky z hôr 99 – Jakub Šiarnik a jeho Druhé miesto na Európskom pohári a zároveň 2. miesto na Majstrovstvách Rakúska v šprinte, zdroj: FB page Jakub Šiarnik

 

DIAŠOU BABIA HORA
Už po 17-krát sa bude konať prehliadka horských a adrenalínových filmov pod názvom Diašou Babia hora: 9 – 11. február 2018. Priaznivci skialpinizmu a milovníci hôr si určite prídu na svoje! Hostia ako Stano Tomka, Rasťo Hatiar odprezentujú svoje horské dobrodružstvá. V sobotu (začína sa už v piatok) bude výstup na Babiu horu, kráľovnú Beskýd, a večer od 18:00 hod začína Diašou. Všetky potrebné informácie získate tu – Diašou Babia hora 2018 .

Dašou Babia hora 2018
Expresky z hôr 99 – Dašou Babia hora, prehliadka horských a adrenalínových filmov, zdroj: diasou.sk

 

LAZY RUN
Keď som si prečítal nasledujúci text rozhovoru, veľmi ma zaujali práve tieto slová: Dnes v uponáhľanej dobe chcú všetci bežci utekať rýchlo. Vyhrávať. Niekedy až príliš. Pretekáme sa v práci a aj vo chvíľach určených len pre seba samého, vo svojom voľnom čase. Bolia kolená, kĺby a strácame motiváciu. Cieľom LAZY RUN je upokojenie mysle, bežať pre radosť, prestať merať tepy a časy. Nepretekať. Počúvať telo. Užívať si to. Spoznávať prírodu, spoznávať seba. Ponoriť sa v tichu do vlastných myšlienok na neznámej ceste, vzdialený od štartu a cieľa, ktorý nepoznáme. Behať a dosiahnuť svoj cieľ – zmysel pohybu. Jednak mám rád takto formulované myšlienky a vzbudila sa vo mne zvedavosť. Ak aj vás tieto slová a myšlienka zaujali, prečítajte si rozhovor s Petrom Brestovanským, ktorý priniesol portál slovakultratrail.skLazyrun, rozhovor.

Expresky z hôr 99 - Lazy run, zdroj: slovakultratrail.sk
Expresky z hôr 99 – Lazy run, zdroj: slovakultratrail.sk

 

LAND ROVER EXPLORE
Land Rover Explore je chytrý outdoorový telefón, ktorý vychádza z konštrukčných skúsenosti firmy CAT a inovatívnosť potiahol zrejme zo svojej divízie auto priemyslu. Tento smartfón je absolútnou novinkou a prvý raz bol odprezentovaný teraz na ISPO 2018 výstave. Čekujte túto horúcu novinku v našom článku aj s videom – Land rover Explore outdoor telefón .

Expresky z hôr 99 - Land rover Explore outdoor telefón
Expresky z hôr 99 – Land rover Explore outdoor telefón

 

FOTO OF THE WEEK
Takmer polnoc v Lyngenských Alpách v Nórsku. Skvelé svetlo k tomu inverzia a je na svete Sebov cvak, ako sa patrí. Skvelý začiatok a koniec dňa zároveň, čo poviete? 🙂

2.5 MILLION
Aaron Rice je americký skialpinista z Utahu,  ktorý v rámci svojho projektu lyžoval 33o dní počas jedného roka. Miluje skialpinizmus, a tak sa pokúsil prekonať svetový rekord v nastúpaných vertikálnych stopách (metroch), ktorého hodnota bola 2 000 000 ft (stôp). Aaronov cieľ skončil na čísle 2 500 000 ft (762 000 m+) za jeden kalendárny rok.

Prečo sa človek rozhodne pre túto šialenosť? Je to vôbec v ľudských možnostiach? Pre lepšiu predstavivosť  2,5 milión stôp sa rovná 216-tim výstupom na Everest! Bola to veľmi ťažká výzva – fyzická, ako aj duševná… Ako si Aaron s ťažkým cieľom počíňal, si môžete pozrieť v skvelom dokumente 2.5 Million.

 

Končíme aj po 99-krát. Bacha na podmienky na horách, sú teraz trocha zradné. Preto si dávajte viac pozor. Ak predpovede nezmenia, víkend sa ukazuje byť celkom fajn. Tak si to treba patrične užiť. O týždeň sme tu zas 🙂 .

Komantáre

komentárov