fbpx

Expresky z hôr 96

Expresky z hôr 96

Expresky z hôr 96 – Dnes budeme trénovať s Kilianom, dozvieme sa o novinkách na NTS, registrujeme sa na Leteckú stovku, zabehneme 100 míľ, navštívime Himaláje, vylezieme na Mlynárov žľab, budeme sa učiť správne skialpovať a pôjdeme na svadbu do hôr. Vitajte priatelia!

 

HOW DO I TRAIN
Kto iný ako Kilian Jornet začal trenovať v deň, keď sa narodil 🙂 . Jeho „telocvičňou“ boli hory. V zime skialpinizmus a v lete zas beh. Odkaz hodný zamyslenia sa (okrem toho, že trénuje 30 rokov, 7 dní v týždni 😀 ) je jasný: „If you don’t enjoy, you never improve!“

 

NOVINKY NA NTS 2018
Veľké zmeny sa budú diať na Nízkotatranskej stíhačke 2018. V poradí už 9. ročník štartuje 14-15. júla 2018 a prinesie zásadnú zmenu!  Tento ojedinelý koncept na slovenskej ultratrailovej scéne – preteky dvojíc,  sa pretransformuje na preteky jednotlivcov. Eliminácia je stále v platnosti a z Čertovice pôjde ďalej 100 postupujúcich z celkovo 150 štartujúcich. „Vstupné“ je 55 € . Registračný formulár bude na webe Stíhačky zverejnený 16. januára 2017 o 20:00 – Registrácia NTS 2018. Viac o novinkách zistíte tu – NTS v novom formáte .

Expresky z hôr 96 - NTS 2018, Novinky, zdroj: hiking.sk
Expresky z hôr 96 – NTS 2018, Novinky, zdroj: hiking.sk

 

LETECKÁ STOVKA SPÚŠŤA REGISTRÁCIU
Letecká stovka spustila včera o 12:00 registráciu. Bude sa konať už po 7. krát a prevedie vás nádhernou prírodou Strážovských vrchov a Považského Inovca. Preto si rezervujete program aj miesto: 17 – 18. marca 2018. Registrovať sa môžete tu – Letecká stovka 2018, registrácia .

Expresky z hôr 96 - Letecká stovka 2018, Registrácia. zdroj: letecka-stvoka.webnode.sk
Expresky z hôr 96 – Letecká stovka 2018, Registrácia. zdroj: letecka-stvoka.webnode.sk

 

THE WHY
Prečo beháme v horách? Prečo beháme ultra vzdialenosti? Prečo beháme 100 míľ ? Vzdialenosť je „len“ číslo.. Po prvýkrát sa 100 míľ podarilo pokoriť v 70-rokoch. Dnes sa behá aj viac. Billyho Yanga určite poznáte. Prichádza s trailerom na film THE WHY, v ktorom ukazuje svoju vlastnú cestu na ultrapretekoch Leadville 100.

 

MANASLU TRAIL RACE 2018
Manaslu je ôsma najvyššia hora sveta. Manaslu Trail Race je ultrabeh práve okolo tohoto „kopca“. Inak povedané – 7 stanovíšť, 170 km a 12 000m+ prevýšenia! Už viete, kde budete 10. novembra 2018 ? No predsa v Káthmandu! Viac info získate tu – Manaslu Mountain Trail 2018

 

VEĽKÝ MLYNÁROV ŽĽAB
Veľký Mlynárov žlab je krásna, ale poriadne vytrvalostná zimná alpská lezecká túra vo Vysokých Tatrách. Prečo vytrvalostná? Samotné prevýšenie Mlynárovho žľabu je 1000 metrov a výstup cez Veľký Mlynárov žľab nám trval cca 6,5 hodiny. Bez lana sa to dá údajne vyjsť za 4,5 hod bez náhlenia sa. Pozor, je to LEZECKÁ túra, takže ak sa niekto cíti okamžite, že to pôjde bez lana tak ja za seba poviem, že som rád, že sme tam lano mali. Nástup pod stenu je cca tri-štyri hodiny od začiatku doliny. Cesta je špecifická tým, že možnosti návratu z nej sú veľmi slabé, až ťažko realizovateľné. V podstate cesta z Veľkého Mlynárovho žľabu vedie cez vrchol. Celý článok je dostupný tu – Veľký Mlynárov žlab ako alpský štýl lezenia vo Vysokých Tatrách .

Veľký Mlynárov žľab tretia dĺžka, súbežne lezenie

 

SKIALP SERIÁL #1
A máme tu prvú časť nášho skialp seriálu! V tomto dieli budeme rozoberať, ako sa správne šliape na skialpových lyžiach a efektívne používajú paličky. Ukážeme si techniku, ktorá je správna a aj techniku, ktorá je nesprávna. Druhá časť videa tohoto skialpinistického seriálu sa bude zaoberať tým, ako efektívne používať skialpové paličky. POZOR: Putká paličiek si nenasadzujte na ruky, keď ste v lavínovom teréne, pretože po zasypaní pôsobia ako kotvy.

 

 

FOTO OF THE WEEK
Vo Washingtone je rekordné teplo, hlavne v tom západnom. Scottov víked bol veľmi bláznivý. Krátke tričká, opaľovacie krémy, neskutočné teplo. Vzory, ktoré je vidieť na fotke, vznikli nedávnymi silnými dažďami v horskom údolí Mount Raineir. Síce táto scéna je fascinujúca, no normálne to určite nie je – také teplo.

 

A CLIMBER WEDDING
Dnešný krátky film bude iný – romatický… Bol júl 2016Sára s Patrikom sa vybrali do hôr. Liezť. V horách sa len nelezie, ale napr. aj vydáva a žení! Minimálne v lezeckej komunite. A Climber Wedding filmoval a editoval Cheyne Lempe, pod vedením Drewa Smitha.

 

Expresky z hôr 96 sú na konci. Zima sa nám v strede týždňa opäť ozvala. Snáď víkend bude v poriadku a pôjdeme otestovať novú snehovú prikrývku. Davájte pozor a užívajte hôr!

Komantáre

komentárov