Outdoor recenzia: Mizuno MUJIN otestované!
Outdoor recenzia: Mizuno Wave MUJIN – Finálny test
Počas jedného augustového poobedia pri behu s Vladikom „Tyger“ Martynekom, som dostal možnosť otestovať trailovú obuv od známeho výrobcu športovej a špeciálne bežeckej obuvi Mizuno, ktoré zabehol už Tyger.
Prvý test Mizuno MUJIN od Tygra nájdete v článku prvotná outdoor recenzia Mizuno Wave Mujin
Krosový model mám od Mizuno prvý krát a som zvedavý, ako a či vôbec potvrdia kvalitu aj v teréne, pretože na asfalte, či tartane je Mizuno jedna z top značiek.
Úvod testu Mizuno Mujin trailových tenisiek
Treba poznamenať, Mizuno Mujin som dostal od Tygra po nabehaných 200km mierne porušené v oblasti sieťoviny v ohyboch, ktoré bolo spôsobené používaním bežeckých mačiek počas zimy. Porušená bola vrchná sieťovina pod ňou bolo vidieť bielu vrstvu.
Oblasti kde boli Mizuno Wave Mujin testované
Test prebiehal v oblastiach Malej Fatry, Muránskej planiny, Malých Karpát a Javorníkov. Ich prvý test však začal v práčke!
Mizuno Mujin vydržali a prešlo sa na skutočný test
Testovanie začalo na dovolenke v Taliansku, kde som s nimi začal behať po pláži a betónových mólach. Užili si morskú vodu aj výdatné dažde. Práve počas tohto dvorenia s Mujin-kami ma po 4 mesiacoch prestali bolieť bedrové kĺby.
Po návrate na slovensko som pokračoval v Malých Karpatoch kratšími krosovými behmi, po tvrdších lesných cestách a lesných singláčikoch na spestrenie.
Problém nastal pri behoch dlhších ako 10-12km, kde sa mi vytvárali otlaky nad pätou. Obavy, či budeme s Mujin kamaráti sa rozplynuli pri neskoršom pohľade na rozdielnosť viazaní šnúrok medzi mnou a Tygrom (nevyužívam poslednú dierku). Po prešnúrovaní pri predĺženej vzdialenosti behov sa otlaky nevytvárali.
Pokračovanie testu Mizuno Mujin v oblasti Muráň
Nasledovala časť na Muránskej planine. Terén – turistické singlové chodníky, lesné makadamové cesty aj asfalt. S touto časťou testu som veľmi spokojný. Mujin ukázali svoju tvár odolnej a aj v horších terénnych podmienkach pohodlnej topánky. Behom som sa riadne zabával a potlačil topánku aj seba do extrému hlavne pri zbehoch, kedy boli moje hodnoty HR (heart rate) vyššie ako pri behu do kopca 🙂
Poriadny test na skalách v tatrách je tiež k dispozícií vo videjku behom na Lomničák
Mizuno Mujin zaujal stabilitou topánky pri behu z kopca na vlhkých kameňoch či blate. (Doterajšie skúsenosti- speedCross, fujiTrainer 2, 3 boli slabšie) V prípade straty stability pošmyknutie/zakopnutie Mizuno Mujin zabezpečuje kvalitnú ochranu palcov a päty, ktorú som mal možnosť okúsiť . Ochranu palcov vyzdvihujem najviac, lebo rád zakopávam.
Medziobdobia medzi hlavnými blokmi testovania som si kondíciu udržiaval behom po asfalte, alebo antukových sídliskových okruhoch samozrejme v Mujinoch. Na týchto hladkých povrchoch sa značne prejavuje ich hmotnosť, ale na tento povrch sa primárne nevyrábajú.
Rana istoty pre Mizuno Mujin
Po odbehnutých 600+km (200km Tyger a 400+km mojich) „by bola“ Mizuno Mujin stále pohodlná topánka. A však test na dlhej trati (Javornícka 100k) bol posledný. Trafil som „otvárak“ trčiaci z blata a Mujin dostali ranu istoty. Aj napriek silnému poškodeniu som v nich ešte dobehol 70km v kvalitných blatových podmienkach.
Opotrebenie topánky: ľahké aj maximálne poškodenia sieťoviny na exponovaných miestach a ľahké opotrebenie podrážky a vnútornej stielky. Mujin je skrátka pracant, ktorý sa najlepšie cíti v horskom a skalnatom prostredí. Je to dobrý parťák na tréning, hlavne do chladného jesenného/zimného/jarného počasia.
HODNOTENIE +/-
PLUS:
– Dobré tlmenie pri zbehoch, na kameňoch: medzipodrážka U4iC
(oceniť sa to dá aj pri väčších objemových tréningoch v kamenistom teréne)
* rád by som vyskúšal vlastnosti U4iC pri nižšom profile napr. Mizuno Hayate
– Podrážka: guma X10 a Wet Traction
* trvácnosť gumy X10, Skúseností s cestnými modelmi Mizuno (Ultima, Precision, Sayonara) dokazujú, že gumu X10 skôr odtrhnem od medzipodrážky ako by som ju mal zodrať.
* stabilné držanie stopy pri zbehu v blatistom a rozmočenom teréne – Mizuno Wet Traction (Tyger sa podobne vyjadril o tejto pozitívnej vlastnosti na snehu).
– Spracovanie topánky
* výborná ochrana palcov pri zakopnutí. (U mňa veľké + !)
MÍNUS:
– Hmotnosť topánky.
* váha 341g ! preto na krátke trailove preteky pod 50km neodporúčam.
– Teplotný diskonfort.
* behával som pri teplotách do 23’C a nohy sa potili viac ako som zvyknutý. Používal som tie najtenšie šport. ponožky určené na leto.
– Zvršok: WR mesh
* WR mesh odpudzuje vodu-ideálna topánka pre beh rannou rosou! :- ) Septembrovú rannú rosu WR mesh „nedá“. Môj výstup – premočenie topánky je subjektívny pocit. Domnievam sa, že WR mesh tiež zvyšuje hmotnosť topánky a pomalšie odvetrávanie nohy počas behu.
Moje parametre:
Výška: 183cm
Váha: 77-79kg
Dopad: stred chodidla/päta, mierna pronácia.
Parametre uvádzam kvôli možným rozdielom vo výsledkoch podobných testov.
Projekty na ktorých nám Mizuno Mujin tenisky pomáhali:
– Behom na Lomničák to je náš štýl
– 4 Fatranské vrcholy alebo však ti Malá Fatra ukáže
– Malá Fatra alebo ako nás dalo slniečko dole
– Javornícka stovka 2015
– nespočetné množstvo behov v Malej Fatre a Muráňskej planine