fbpx

Outdoor novinky 2016

Na úvod každého roku sa koná výstava outdoor noviniek. Nie je tomu tak len na jednom mieste, ale ako ste určite mnohí z vás zachytili, deje sa to postupne na viacerých miestach.

Takto sme sa teda my vybrali na jednu z nich do Čiech. Poďme však k veci čo nás zaujalo.

Outdoor vystava 2016

Outdoor novinky 2016 z dielne Asolo

Asolo poznáme ako turistickú obuv. Nekončí to však len tým a výrobca Asolo má už za sebou celkom pekné portfólio obuvi do hôr. Veľmi ma zaujal model horolezeckých topánok univerzálneho rázu pod menom FRENEY XT GV.

Horolezecká ultra ľahká topánka Asolo Freney

Dlhšie totižto hľadám vhodnú náhradu za už nesmrteľný model topánok Scarpa Triolet, ktorý je všetkým známy. FRENEY XT GV sa vyznačujú hlavne svojou ľahkosťou, ktorú výrobca dosiahol odobratím „syntetickej kože“ a nahradením SHOELER- materiálom. Oproti Triloetom sú tieto topánky takmer o 200g ľahšie.

Špecifiká tejto horolezeckej topánky:

 • Zvršok: Nepremokavý Shoeller zvršok v kombinácií so syntetickou kožou
 • Zateplenie: Membrána Insulated Comfort
 • Výstuha: Carbon kevlarová škrupina, vyznačujúca sa ľahkosťou a pevnosťou
 • Strih: Technický strih s voľným členkom a „V“ vykrojením zadnej komínovej časti pre uľahčenie zostupu
 • Ochrana: Obuv je dookola lemovaná okopovou gumou
 • Podrážka: Vibram Mulaz

Ďalej som sa premiestnil ku stánku Ferrino

Z Ferrino máme k dipozícií testovacie veci už na ďalšiu sezónu 2016, takže recenzie prídu akurát vhod zároveň s tým, ako budú dostupné aj v obchodoch. Rozhodne by som spomenul, že za veľkú zmienku podľa doterajšej skúsenosti stoja tieto tri veci.

Softshell bunda Ferrino Hoste z kolekcie pre rok 2016

Elastické bežecké nohavice Ferrino Blouberg

Špecifiká tejto softshell bundy

 • Nepremokavosť: vodný stĺpec tejto softshellky je 10 000 mm
 • Priedušnosť: tá je tiež 10 000 v jednodkách parapriepustnosti

Nízku schopnosť pre prepúšťanie pary výrobca Ferrino kompenzuje množstvom odvetranej plochy tejto bundy do outdooru. Celý chrbát je odvetraný cez sieťovinu a tak isto aj oblasť podpazušia.

 • tesne priliehajúca kapucňa, kopírujúca hlavu
 • priliehajúce lemy rukávov, výborne obopínajúce rukavicu v zimnom období

Bunda je univerzálna a v zime dobre použiteľná ako ochranná vrstva na primaloft bundu alebo páperku počas aeróbnych aktivít.

Sofstehll bunda Hoste a elastické nohavice Blouberg

Nepremokavá bežecká bunda Ferrino Kunene

Ak ste zvyknutí na výraz skokan roka, tak to bude rozhodne táto bunda. Bunda je z Ferrino sekcie High Lab, kde sa testujú a následne vyrábajú veci s omnoho vyššou odolnosťou voči námahe ako bežné outdoor veci. Jej ľahkosť, vysoká priedušnosť a nepremokavosť nechajú asi nejednu outdoor značku so slzou na oku. Hlavne tie, ktoré sa doteraz pýšili ľahkými a priedušnými bundami. Veľkým konkurentom bude určite bundám z bežeckej dielne Inov- 8. Nechajme sa však prekvapiť.

Ferrino Kunene bežecká bunda

Špecifiká tejto nepremokavej bežeckej bundy Ferrino Kunene

 • priedušnosť: 20 000 mm
 • nepremokavosť: 20 000 mm
 • 2,5 vrstvový laminát
 • elastická a výborne hlavu obopínajúca kapucňa
 • vysoký elastický golier v oblasti tváre, chrániaci ústa  pri silnom vetre
 • manžety na rukávoch dobre obopínajúce rukavice
 • kompresné vrecko
 • 220 g

Obrovské plus tejto bundy je jej všestrannosť – tým myslím schopnosť byť použitá naozaj veľmi univerzálne v horách. Za to zase vďačí svojej pevnosti, ľahkosti, zbaliteľnosti a už vyššie spomenutej nepremokavosti s priedušnosťou.

ferrino-kunene-bezecka-ultra-lahka-bunda

Posledným, snáď už dlhoročným skokanom a teraz už majstrom sú elastické nohavice Ferrino Blouberg.

Ferrino Blouberg elastické nohavice

Tieto nohavice dostanú ešte veľa priestoru na našom webe – ak ste pravidelní čitatelia, mohli ste si všimnúť, že ma sprevádzajú na majoritnej časti outdoorovej aktivity v horách. Od lezenia, cez skialpinizmus až po beh … turistika počas regenerácie je samozrejmosťou v nich.

 • elasticita: nohavice sú z elastického a priedušného materiálu, napriek tomu si zachovávaju svoju pevnosť a celistvosť. Dobrým ukazovateľom sú nepárajúce sa diery po zakopnutí v mačkach, napriek ďalšiemu a neustálemu používaniu nohavíc.
 • zips na členkoch, slúžiaci na obopnutie vysokohorskej topánky, alebo obopnutie skialpovej lyžiarky viď počas skialpovania v západných Tatrách
 • v novej kolekcii pribudli týmto nohaviciam ďalšie reflexné prvky
 • dve vrecká na zips po bokoch stehien
 • elastické sťahovanie na páse
 • spevnené švy
 • gumené manžety na členkoch

Poďme sa premiestniť však ďalej do stánku s PETZL matrošom.

Outdoor novinky 2016 z dieľne PETZL- u

Najľahší sedák na trhu. Pre totálnych minimalistov je k dispozícií lezecký a vďaka svojej váhe aj skialpový sedák SITTA.

Ultra ľahký sedák Petzl SITTA outdoor novinky 2016

Jeho váha sa pohybuje medzi 240- 300 g pri veľkostiach S – L.  Týmto PETZL doplnil svoje lezeckú ULTRA light líniu o ďalší produkt, dopĺňajúc ultraľahkú prilbu SIROCCO pri váhe 165g na prilbu.

Video dokonale spresňujúce posolstvo ultra ľahkého sedáku Petzl SITTA.

Od rovnakého dovozcu sme mohli vzhliadnúť ešte k dvom veľmi zaujímavým veciam. Prvou je nafukovacia karimatka NeoAir CAMPER SV. Táto karimatka sa nafukuje dvomi rôznymi spôsobmi, jeden klasický cez ventil aký poznáme z predošlej nafukovacej thermarestky EVO light. Druhým je však spôsob, kedy si odrolujeme vrchnú časť „nafukovačky“ a vzduch vháňame fúkaním z diaľky, ako keď rozdúchavame oheň, akurát to vyzerá menej dramaticky.

NeoAir therm a rest nafukovacia karimatka z outdoor novinky 2016

Druhá veľmi zaujímava vec tu bola od firmy MSR,  a to Windburner. Mal by byť nástupcom predošlého modelu Reactor, od MSR.

windburner msr varič, outdoor novinky 2016

No dobre, tak bola tam ešte jedna tutti vec. Tou bol čistič vody Guardian Purifier, s ručnou pumpou schopnou prečistiť 2,5 litra vody za minútu.

Filter na vodu Guardina Purifier, outdoor novinky 2016

Mojim osobným prekvapkom bol stánok s COBER značkou. Jedná sa o palice snáď všetkých kategórií aké nás len napadnú. Je však jasné, že mňa zaujímali hlavne palice skialpinistické, bežecké a potom aj dobre zbaliteľné palice.

Cober palice a outdoor novinky 2016

Keď som poprosil obchoďáka, aby mi predstavil niečo zaujímavé na týchto paliciach, prekvapil ma veľmi rýchlym a expresným zacvakávacím systémom putiek palíc o samotné palice.

cober-palice-zacvaknute-outdoor-2016

Keď sme sa ďalej rozprávali o možnosti odtrhu lavíny a fixovania palíc na zápästiach, ukázal mi veľmi rýchly spôsob, akým sa dajú palice vycvaknúť pred jazdou dole, prípadne počas šlapania nevyspytateľným terénom.

cober-palice-vycvaknuté-outdoor-2016

Outdoor novinky 2016 a cober palice

Cober palice zložene

Cober palice rozložené

Takže priatelia, to bolo všetko narýchlo a naľahko zo sekcie outdoor novinky 2016 a verím, že kopu z tohoto matrošu vám budeme môcť otestovať aj počas roku, aby ste videli, čo ozaj fičí v outdoore.

Ps: nezabudnite, že my nie sme iluziórni testeri, čo robia testy na lúke, ale v skutočných horách.  😉

outdoor-testy-tyger-sk

 

Komantáre

komentárov