fbpx

Outdoor recenzia: Čelovka Petzl Tikka XP2

Petzl Tikka XP2

Túto čelovku som si kupoval už asi 3 roky dozadu. Bol som s ňou spokojný, tak po pár mesiacoch sme rovnakú zadovážili aj pre Katku. Spočiatku sme ich využívali hlavne na turistiku a prenocovania pod širákom. Ako sme začali viac behávať po kopcoch a v lesoch, čelovky sa osvedčili aj v týchto podmienkach. Najprv sa teda pozrime na parametre udávané výrobcom.

Petzl Tikka XP2

Petzl Tikka XP2

 • Napájanie: 3x AAA/LR03, kompatibilita s Li-Ion
 • Ochrana: IP X4
 • Hmotnosť: 88 g s batériami
 • Svetelný tok: max 60 lumenov
 • Dosvit: 60 m
 • Diódy: 1x biela, 1x červená
 • Doba svietenia: 190 h

Moje skúsenosti

V prvom rade musím povedať, že to nie je žiadny reflektor. Stáva sa mi, že keď ideme viacerí s rôznymi typmi čeloviek, tak môj kužeľ svetla ostatní jednoducho presvecujú. Údaje o svetelnom toku a dosvite platia možno tak hodinu či dve s novými kvalitnými baterkami, potom to trochu klesne. Na druhej strane je pravda, že lampy, ktoré ma presvecujú, sú obyčajne oveľa väčšie a robustnejšie. Podľa môjho názoru je pomer hmotnosti a veľkosti k svietivosti príjemný a vždy, keď som potreboval, mi Tikka XP2 posvietila dostatočne.

Petzl Tikka XP2

Ocenil som aj výdrž batérií – v tej Katkinej som ich menil len nedávno a uvedomil som si, že tam boli ešte baterky, ktoré boli v balení spolu s čelovkou. 😀 Možno rok a pol. 😀 Samozrejme tomu zodpovedalo aj svietenie, ale pod nohy si človek vidí. Ďalšia dobrá fičúra je napájanie štandardnými AAA článkami – môžu byť aj nabíjateľné Ni-MH alebo Ni-Cd. Dávnejšie bol v ponuke aj tvarovaný Li-Ion akumulátor s nabíjačkou, teraz som ho už na stránke petzl nenašiel … vlastne už ani XP2 tam nemajú, tak to asi prestali vyrábať. V internetových obchodoch ju však ešte dostať. Nabíjateľné batérie môžu byť praktické, vydržať dlhšie … ale keď sa ocitnete niekde v teréne bez nabíjačky či elektriky, je najľahšie mať so sebou balenie klasických bateriek a máte vystarané. Prípadne sa obyčajne dajú kúpiť aj na horskej chate či v zapadnutej samoobsluhe. Indikátor dochádzajúcej šťavy je v podstate zbytočný – rozsvieti sa, až keď už aj sami vidíte, že lampa takmer nesvieti.

Petzl Tikka XP2 - priestor na batérie
Otvorený priestor na batérie

Tikka XP2 ponúka niekoľko módov svietenia – biela LED naplno, so zníženým výkonom a blikanie, červená LED nepretržite a blikanie. Znížený výkon bielej je stále dostatočný na to, aby ste si videli pod nohy aj pri behu. Červená poslúži pri pozeraní do mapy, aby ste na chate trafili na hajzel a nezakopli o ožratý zvyšok osádky ležiaci na chodbe, ale dá sa s ňou prežiť aj vonku – vidieť aspoň najbližšie okolie nôh. Blikací režim sa hodí napríklad pri presune po cestách v noci, aby autá o vás vedeli. Doba svietenia červenej LEDky je prakticky neobmedzená, baterky skôr vybijete iným spôsobom. Veľmi dobre je vyriešený rozptyl bieleho svetla – vytiahnuteľný kryt. Keď je schovaný, biele svetlo vytvára kužeľ s vrcholovým uhlom nejakých 20° – keď chcete osvetliť niečo vzdialenejšie, prípadne sa poobzerať po turistických značkách. Po vytiahnutí krytu je svetlo pekne široko a rovnomerne rozptýlené v okruhu niekoľkých metrov rovno pred Vami – väčšinu času ju s Katkou mávame práve v tomto móde.

Petzl Tikka XP2 - ostré a rozptýlené svetlo
Naľavo je rozptylový kryt otvorený, napravo vysunutý
Petzl Tikka XP2 - červené svetlo
Červená LED
Petzl Tikka XP2 - rozptylový kryt
Rozptylový kryt v medzipolohe – v správnych polohách je fixovaný pružinkou

Prepínanie medzi módmi zabezpečuje veľké pogumované tlačidlo na vrchu – nie je problém ho nahmatať naslepo, so skrehnutými rukami či v rukaviciach. Treba ho zatlačiť veľkou silou, takže samovoľné zapnutie takmer nehrozí a aj prepínanie módov je presné. Ochrana IP X4 (odolné voči striekajúcej vode zo všetkých strán) sa vzťahuje len na časť s elektronikou. Do časti s baterkami sa voda dostane – čo by v zásade nemalo nejako vadiť. Články sú viac-menej vodotesné a kontakty sú nerezové – po zmoknutí stačí otvoriť a vysušiť. Časť s elektronikou by podľa mňa zniesla aj ponorenie, je pevne zoskrutkovaná a na spoji má gumové tesnenie. Radšej som to ale neskúšal. 😀 Čo sa týka dažďa a spotenia – to už čelovka zažila nie raz a je v pohode.

Petzl Tikka XP2 - ovládacie tlačidlo
Masívne ovládacie tlačidlo

Ergonomicky je Tikka XP2 dobre tvarovaná a široká nastaviteľná guma ju drží pevne na hlave. Nastavenie sklonu je dostatočne tuhé a ani pri behu nepreskakuje. Vďaka nízkej hmotnosti na hlave nevadí ani po dlhšom čase. Tlačítko aj vysúvanie rozptylového krytu sú ľahko nahmatateľné a ovládateľné. Guma si po asi troch rokoch používania stále zachováva elasticitu. Rozptylový kryt je už trošku doškriabaný, čo však veľmi nevadí. Keď čelovku niekam odkladám, nechávam ho vytiahnutý, prvé plexisklo prekrývajúce ledku, je stále číre. Jediná mechanická závada bola na mojom kuse – odpadol predný kryt, ktorý tam držal zacvaknutý. Neviem ako sa to stalo, ale prepodkladám že som s ňou niekde tresol v batohu alebo ju prisadol. No plynová pájkovačka, kombinačky a spinka na papier túto drobnosť vyriešili.

Petzl Tikka XP2 - popruh
Popruh udrží čelovku pevne na mieste, vybavený je aj núdzovou píšťalkou

Celkový verdikt

Plusy:

 • nízka hmotnosť a malé rozmery
 • napájanie štandardnými AAA článkami
 • široký popruh, dobrá ergonómia
 • výdrž svietenia
 • rozptyl svetla

Mínusy:

 • indikátor vybitia batérie sa rozsvecuje dosť neskoro
 • už sa nevyrába, dajú sa kúpiť len skladové zásoby

Petzl Tikka XP2

Čelovka Tikka XP2 poslúži pri množstve nočných aktivít – či už turistike, behu alebo len tak na záhrade. Vďaka nízkej hmotnosti a malým rozmerom nie je problém mať ju vždy poruke. Svietivosťou nezaujme čelné priečky, ale na cestu budete vidieť aj so skoro vybitými batériami a s tými novými vydrží svietiť veľmi dlho. Ak hľadáte multifunkčnú čelovku, Tikka XP2 je určite dobrá voľba.

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov