fbpx

Nabíjateľná čelovka Fenix HM50R

Keď si kupujeme čelovku, naše požiadavky sú jasné. Mala by byť ľahká, odolná, mať dostatočný dosvit a dobrý výkon, aby sme sa na ňu mohli spoľahnúť. Ak nehľadáte zrovna čelovku na výstupy v extrémnych podmienkach, ale skôr univerzálne svetlo na beh, turistiku, varenie v kempe, lezenie, bike alebo skialp, na celoročné používanie, máme pre vás tip. Značku Fenix a jej model nabíjateľnej čelovky HL6R sme vám už predstavili v článku z jej recenzie. Ďalší model, ktorý sme v teréne prevetrali je nabíjateľná čelovka Fenix HM50R a ako sa zdá, opäť sa jedná o kvalitnú čelovku, ktorá splnila naše potreby a očakávania.

Technické parametre:

Výkon 500 lm
Dosvit 80 m
Maximálna výdrž 128 hod 
Napájanie 1x CR123A, 1x RCR123A, USB dobíjanie
Počet režimov 
Farba svetla Denná biela (5500-6500 K) 
Vodotesnosť IP68 (ponor 2 m) 
Svetelný zdroj Led Cree XM-L2 s životnosťou 50.000 hodín
Hmotnosť 80 g (vrátane batérie)
Rozmery čelovky vrátane držiaku: 6,75 cm x 3,3 cm x 2,8 cm

Prvé dojmy

Na prvý pohľad čelovka Fenix HM50R nepatrí medzi najmodernejšie kúsky, ktoré v obchode nájdete, no určite sa nenechajte odradiť jej dizajnom. Čelovka má optimálnu veľkosť, je relatívne ľahká a vďaka robustnému vzhľadu a kovovému materiálu pôsobí veľmi odolne. Telo čelovky je na jej popruhu uchytené pomocou silikónového držiaku. Z popruhu sa dá vyňať a používať ako ručné svietidlo.
Popruh je možné predĺžiť alebo skrátiť podľa potreby, ako to býva u čeloviek zvykom. Popruh má na svojej spodnej strane protišmykové silikónové pásiky, aby na hlave resp. pokrývke hlavy dobre držala. Je vybavený reflexnými prvkami po celom svojom obvode. Keď to zhrnieme, čelovka na prvý dojem pôsobí dôveryhodne.

Ovládanie čelovky Fenix HM50R

Dizajn čelovky ML50R je veľmi minimalistický, ktorý prispieva k jej jednoduchému ovládaniu. Čelovka má na jednom konci veľké sivé tlačidlo, ktoré je zároveň aj jediné. Pomocou tohto tlačidla čelovku a jej režimy ovládame. Vedľa tlačidla sa nachádza vstup na mikro USB kábel chránený gumenou krytkou, prostredníctvom ktorého čelovku nabíjame. Na druhom konci má čelovka odkrúcací kryt, pod ktorým je uložená batéria.

Dlhším, asi polsekundovým podržaním sivého tlačidla čelovku zapíname a rovnako ju aj vypíname. Sivým tlačidlom zároveň prepíname medzi jej režimami, ale to už iba jednoduchým krátkym stlačením. Sivé tlačidlo je veľké a jednoducho sa ovláda aj v rukavici. Čelovka si „pamätá“ posledný použitý režim.

Čelovka sa jednoducho vkladá a vyťahuje zo silikónového držiaka, prostredníctvom ktorého je prichytená. Jej otáčaním v tomto držiaku zároveň meníme smer dopadu jej svetla nižšie alebo vyššie. Ak preferujete držiak z pevnejšieho materiálu, je možnosť ho vymeniť a dokúpiť si kovový držiak, či silikónový držiak s možnosťou pripnutia druhého popruhu, ktorý vedie cez temeno hlavy.

Nabíjanie a batéria

Súčasťou balenia je dobíjateľný akumulátor Li-ion RCR123A a dobíja sa jednoduchým napojením na zdroj pomocou mikro USB kábla do USB konektora priamo na čelovke. V čelovke je možnosť použiť aj jednorázovú batériu CR123A, ktorá je odolná voči mrazom. Treba ju však dokúpiť.

Počas nabíjania svieti sivé tlačidlo na boku čelovky na modro. Ak začne svietiť na zeleno viete, že je čelovka plne nabitá. Nabíjanie plne vybitej batérie trvá cca 1,5 hodiny. Čelovku je možné používať aj počas nabíjania, no k dispozícii je iba 30 lumenový režim.

Indikačná dioda na čelovke Fenix HM50R

Sivé tlačidlo, ktorým čelovku zapíname a vypíname ďalej slúži ako indikačná dioda aktuálneho stavu batérie. Po jeho stlačení tlačidlo svieti na modro alebo zeleno.

Po krátkom stisku tlačidla (čelovka musí byť vypnutá) sa aktivuje LED indikátor v tlačidle. Ak indikačná dioda svieti na zeleno, batéria je  nabitá na viac než 80%. Zelené blikanie znamená 50-80% kapacity. Ak svieti na modro, je nabitá na 20-50%. Modré blikanie znamená, že zostáva menej ako 20% kapacity batérie.

Oproti modelu Fenix HL60R chýba tejto čelovke červená signalizačná diodka, ktorá by jasne upozorňovala na posledných 20 percent kapacity batérie. 

Režimy

Čelovka disponuje štyrmi režimami svietivosti. V závislosti od použitej batérie majú tieto režimy aj rôzne trvanie svojej výdrže. Ako uvádza výrobca:

  • pri použití batérie Li-ion RCR123A 700 mAh :

500 lumenov (1 hod 20 min) ->

130 lumenov (10 hodin)     ->

30 lumenov (24 hodin)      ->

4 lumeny (90 hodin)

  • pri použití batérie CR123A, ktorá je odolná voči mrazom:

500 lumenov (1 hodina) ->

130 lumenov (14 hodin)  ->

30 lumenov (48 hodin)   ->

4 lumeny (128 hodin).

Podľa našich skúseností to bolo vždy o niečo kratšia doba. Svetlo čelovky je pri jej najsilnejšom režime pocitovo naozaj silné. Lúč svetla sa nezdružuje do kužela, ale je pravidelne rozptýlené až do splynutia s tmou, vďaka čomu je pre oči príjemné a rovnomerne osvecuje dostatočne široký priestor.

Vychytávka čelovky Fenix HM50R – funkcia predlžujúca jej výdrž

Čelovka Fenix HM50R je vybavená funkciou predĺženia jej výdrže. Pri dlhšom použití v režimoch turbo (500 lumenov), vysoký (130 lumenov) a stredný (30 lumenov) čelovka postupne znižuje výkon v malých krokoch, aby predĺžila dobu svietenia.

Materiál čelovky Fenix HM50R

Vďaka celokovovej konštrukcii je čelovka veľmi odolná. Zliatina hliníka (Type III hard anodized), z ktorej je vyrobená jej zaručuje ťažko poškriabateľný povrch. Čelovka je zároveň nárazuvzdorná (pády z výšky 1 meter), prachuzvdorná a vodotesná. Jej šošovka vyrobená z tvrdeného ultra čistého skla s antireflexným povrchom je tiež veľmi odolná.

Naša skúsenosť s čelovkou Fenix HM50R

Čelovka Fenix HM50R vďaka svojej nízkej váhe na hlave dobre drží. Ani pri agresívnejších pohyboch nemá tendenciu nadskakovať alebo z hlavy padať. Jej ovládanie je naozaj jednoduché, vďaka jednému tlačidlu.

Na čelovke sa nám páči dobíjateľnosť jej batérie, keďže sme zástancovia ekologického spôsobu života. Na naše výlety so sebou berieme powerbanku, ktorá jednoducho poslúži na dobitie čelovky.

Čelovka Fenix HM50R je univerzálna. My síce jej možnosť vyňatia z popruhu a použitia ako ručné svetlo nevyužívame, no berieme ju na aktivity každého druhu. Super na tejto čelovke je, že má veľmi odolný „kovový“ obal, ktorý nám dovoľuje s ňou zaobchádzať neopatrne. Navlhnutie z prepoteného ruksaku, špina a dážď jej neprekážajú.

Čelovka by mala byť mrazuvzdorná. Tento fakt určite overíme počas najbližsích chladných mesiacov a doplníme.

Na aké športy by sme čelovku Fenix HM50R odporučili

Čelovka Fenix HM50R je dobrý parťák na turistiku a horský beh. Zvládne aj kratšie lezenie či bikovanie. Rovnako je ale použiteľná v kempe, či na bežnej prechádzke. Zimný skialp zvládne určite tiež, no v zimných podmienkach sme ju nemali možnosť testovať.

Nabíjateľná čelovka Fenix HM50R - test

Balenie čelovky Fenix HM50R

Súčasťou balenia je:

  • čelovka
  • popruh na hlavu
  • náhradný o-krúžok
  • náhdradná krytka na USB konektor
  • náhradný silikónový držiak na čelovku
  • akumulátor Fenix ARB-L16-700 700 mAh
  • nabíjací USB kábel

Pokiaľ by Vám náhodou chýbalo červené svetlo pri čelovke Fénix HM50R, pozrite sa na sesterský produkt a to verziu s červeným svetlom Fenix HM51R

Prípadne viete čelovku HM51R nájsť aj v našom shope.

Komantáre

komentárov