fbpx

Čelovka Fenix HM65R| Outdoor recenzia

Hneď na úvod tejto recenzie poviem, že na konci článku máte video recenziu a ďalej že, na aké aktivity je čelovka Fenix HM65R vhodná a kto by mal určite čítať aj ďalej! Takže:

  • skialpinizmus
  • turistika
  • horolezectvo
  • horský beh
  • cyklistika
FENIX HM65R |vysokokapacitný akumulátor | Outdoor recenzia

Dôvod a svoje skúsenosti z daných oblastí rozpíšem v spodnej časti článku. Ako prvé si však rozoberieme, čo táto vecička ponúka a dokáže.

Najväčšie prednosti čelovky Fenix HM65R 

Prekvapí vysoká kapacita akumulátora

Čelovka má vysokú kapacitu akumulátora, ktorý sa v nej ukrýva už pri zakúpení. Konkrétne ide o 3500mAh energie vo formáte 18650, čo je fakt dosť vzhľadom na to, že akumulátor sa ukrýva v tele čelovky. Pre predstavu, akumulátor je len o niečo väčšia „tužková baterka“.

FENIX HM65R a jej vysokokapacitný akumulátor, outdoor recenzia
FENIX HM65R |vysokokapacitný akumulátor 3500 mAh | Outdoor recenzia

Dva rozdielne reflektory, jeden lepší ako druhý

Čelovka má dva samostatné reflektory, široký reflektor a diaľkový reflektor. Toto síce u čeloviek nie je žiadna novinka, no doteraz v tom vždy bývalo nejaké „ale“ typu „ale nejdú zapnúť oba súčasne“ alebo „ale spolu majú príliš vysoký výkon a je nutné mať externý zdroj“. Tu už nás žiadne také „ale“ nečaká, oba reflektory sú k dispozícii „v plnej poľnej“.

FENIX HM65R so svojími dvomi reflektormi, outdoor recenzia
FENIX HM65R |so svojími dvomi reflektormi | Outdoor recenzia
  • nízky (50 lm / 97 hod / 37 metrov) – keď dochádza šťava alebo treba šetriť, je dobrý skoro na všetko😄
  • stredný (130 lm / 48 hod / 57 metrov) – vhodný na skialp výšľap v noci a na beh
  • vysoký (400 lm / 22 hod / 101 metrov) – vhodný na lezenie v noci a pre unaveného bežca
  • turbo (1000 lm / 4 hod / 163 metrov) – na zorientovanie sa v teréne a lyžovanie

Široký reflektor slúži na blízko, má plynule rozložené svetlo teplejšej farby a ponúka tri módy: 

  • nízky (8 lm / 300 hod / 6 metrov) – čisto manipulačný mód pri práci s rukami a komunikáciu s ľudmi
  • stredný (130 lm / 50 hod / 30 metrov) – turistika, hľadanie dreva v lese
  • vysoký (400 lm / 21 hod / 55 metrov) – na dlhodobejšie svietenie je kvôli teplejšiemu odtieňu svetla týchto 400lm vhodnejších ako tých u diaľkového reflektora, nakoľko je to príjemnejšie pre oči (a vraj čím starší užívateľ, tým viac si to bude vážiť)
FENIX HM65R a aktivovaný široký refelktor, oudoor recenzia

Ľahká kontrola a nabíjanie

Stav akumulátora čelovky sa dozvieme jednoduchým spôsobom a to krátkym stlačením ľubovoľného z dvoch tlačidiel. Ihneď sa rozsvieti indikátor stavu akumulátora v podobe modrých diód umiestnených nad tlačidlami. Aktuálny stav batérie je vyjadrený 1- 4 diódami, ktoré svietia podľa nabitia. 

FENIX HM65R a diodky pre kontrolu nabitia, outdoor recenzia
FENIX HM65R |diodky pre kontrolu nabitia | Outdoor recenzia

Čelovku nabíjame pomocou USB-C kábla, ktorý máme priložený v balení čelovky. Vstup pre nabíjací port sa nachádza v zadnej časti čelovky a je chránený voči vode a prachu gumenou odnímateľnou krytkou. 
Úplne vybitá čelovka Fenix HM65R sa nabíja v bežnej elektrickej sieti cca 2,5hod. Pri kapacite 3500mAh je takáto rýchlosť nabíjania zásluhou práve modernejšieho a rýchlejšieho USB-C konektora.

FENIX HM65R a USB- C vstup pre nabíjanie akumulátora, outdoor recenzia
FENIX HM65R |USB- C vstup pre nabíjanie akumulátora | Outdoor recenzia

Akumulátor vieme tiež nabíjať aj z auta alebo powerbanky priamo v teréne. Akumulátor v čelovke nie je zabudovaný napevno. Dá sa vytiahnuť z boku čelovky, kde sa nachádza uzáver so závitom, ktorý odskrutkujeme.

FENIX HM65R a jej miesto vloženia akumulátoru, outdoor recenzia
FENIX HM65R |miesto vloženia akumulátoru | Outdoor recenzia

Ak by sme ho potrebovali na niekoľkodňovom výlete vymeniť za iný, nabitý, môžeme použiť akýkoľvek akumulátor typu 18650 (aj ten s micro-USB vstupom od Fenixu) alebo čelovka núdzovo funguje aj s dvomi CR123A batériami.

Nízka váha

Čelovka váži 147 g a to vrátane akumulátora. V pomere k jej výkonu 1400 lm je to super váha, dosiahnutá hlavne použitým materiálom – magnéziovou zliatinou, ktorá má vlastnosti kovu a hmotnosť plastu. Dostávame sa do doby, kedy už si nemusíme vyberať medzi nízkou hmotnosťou alebo vysokým výkonom, už môžeme mať oboje.

Jednoduché ovládanie

Vertikálny smer svietenia s čelovkou si vieme nastaviť pomocou polohovateľnej osi na čelovke.

FENIX HM65R a jej vertikálna polohovateľná os svietenia, outdoor recenzia
FENIX HM65R |vertikálna polohovateľná os svietenia | Outdoor recenzia

Každý reflektor sa ovláda samostatným tlačidlom na vrchu čelovky, pričom reflektoru prislúcha tlačidlo priamo nad ním. Proste intuitívne a jednoduché. Keď už si vyberieme reflektor, ktorým chceme práve svietiť, zapneme ho 2-sekundovým podržaním tlačidla a následne krátkymi stlačeniami cyklicky prepíname módy vždy o jeden stupeň ďalej. Keď ho chceme vypnúť, opäť podržíme 2 sekundy. A teraz odpoveď na otázku, ktorá mnohým určite preblikla v hlave: áno, oba reflektory sú na sebe nezávislé, môžeme používať aj oba súčasne a výkony ľubovoľne kombinovať. Vznikne tak 12 rôznych typov svetla a to už si doslova naservírujete presne to, na čo máte chuť.

FENIX HM65R a dve ovládacie tlačidlá pre reflektory, outdoor recenzia
FENIX HM65R |Dve ovládacie tlačidlá pre reflektory | Outdoor recenzia

Odolnosť čelovky

Čelovka má IP68 certifikát, ktorý jej garantuje prachotesnosť a odolnosť proti rozbitiu z výšky 2m, budeme to mať zdokumentované aj na videu. K tomuto certifikátu patrí samozrejme aj vodeodolnosť do hĺbky 2m. 
Veľkou prednosťou je už spomínaná horčíkova zliatina, ktorá tvorí hlavnú konštrukciu čelovky, ktorá je oproti iným kovom ľahšia a stále x-krát odolnejšia ako plast. 

Záver recenzie a osobné dojmy

Moje skúsenosti z testovania čelovky Fenix HM65R v horách vyústili do tejto recenzie po tom, čo som si s ňou odskialpoval nočné výstupy a lyžovačky v Tatrách aj vo Fatre. Žiaľ, tento rok som s ňou Alpy nestihol. Najnedočkavejší som bol na testovanie čelovky pri nočnom lyžovaní, kde som bol ozaj silno zvedavý, či mi „usvieti“ rýchlosť v teréne počas zjazdu. 

Lyžovanie

Pri výstupe som si svietil na blízko širokým reflektorom na druhý mód, ktorý svieti silou 130 lúmenov. Na lyžovanie som si ju prepínal do diaľkového módu so silou 1000 lúmenov a videl som ozaj kusisko pred seba. Samozrejme, keď bola hmla, musel som lyžovať pomalšie a nevidel som toľko pred seba, takže aj s dobrým svetlom radšej opatrne. Super ale pre lyžiarov je, že čelovka bez zaváhania zvládla mráz do -10°C. Ak by ste mali v daný deň už výstup po tme, je nutné počítať s tým, že výdrž v najsilnejšom režime počas zjazdu sa o niečo skráti. Treba preto svietiť s rozumom. Ja som sa však nikdy nedostal k tomu, aby by som ju vybil v teréne. 

Trailový beh

Pre trailový beh mi prišla ozaj robustná, ale dal som jej šancu. Druhý popruh, ktorý ide stredom hlavy ju fixoval tak, aby „neskákala“. Pri pomalom až priemernom tempe mi neprekážala, no a v noci asi nikto šprintovať nebude :D, takže šprinty som s ňou neskúšal. Bežcov určite prekvapí svojím pestrým repertoárom stupňov svietivosti. Z Fenixu sme však testovali sesterské čelovky HM50R a HM51R, ktoré sú vhodnejšie na krátky beh ako model HM65R. Aktuálne testovaná čelovka Fenix HM65R však určite poteší ultramaratóncov, ktorí potrebujú začať s behom skoro ráno a skončia v noci, prípadne idú dve noci po sebe. Tím, že dokáže na druhom najsilnešjiom móde svietiť až 21 hodín vám v tomto smere vyhovie. 

Lezenie

Skutočne nový rozmer však čelovka v mojich očiach získala, keď som s ňou liezol po tme na skalách. To, ako dokáže osvietiť skaly a pritom dobre držať na prilbe ma úplne prekvapilo.

FENIX HM65 R |čelovka používana počas lezenia| Outdoor recenzia

V tomto momente prestalo vadiť, že som šiel po robote ešte na hodinku liezť na skaly, pretože som mohol liezť aj po tme bez strachu, že vidím slabo pod nohy alebo nad seba, a hlavne, už to nemusela byť len hodinka, mohol som liezť až do skorej noci. Takže vrelo odporúčam večerným, nočným aj ranným lezcom. 

FENIX HM65R |čelovka používana počas lezenia| Outdoor recenzia

Turistika

Na turistiku síce postačí už aj HL60R, ktorú som dávnejšie recenzoval tiež, ak však chcete byť univerzálni, viac oceníte práve HM65R. U HM65R potešia dva kužele svetla a určite veľakrát padne vhod aj silnejší akumulátor. Treba zohľadniť aj ostatné aktivity, na ktoré by ste čelovku používali, no na samotnú turistiku dostatočne poslúži aj model Fenix HL60R.
Za jedinú nevýhodu by som pri čelovke považoval jej cenu cca 95 eur, ale keď si predstavíme, že jej obdobná konkurencia sa pohybuje cenovo násobne vyššie, je to nakoniec super kúpa a určite za tie peniaze aj poslúži. Minimálne tých 5 rokov, na ktoré má záruku. 
Čo sa týka dizajnu, nepatrí síce medzi tie najkrajšie, ale pri tom výkone a podpore aký mi poskytuje v outdoore je to úplne, ale že úplne jedno. Ak máte priatelia hocijaké otázky, kľudne sa ma spýtajte na Instagrame, Facebooku, alebo na Youtube prípadne pod týmto článkom.

Video recenzia HM65R pre čelovku Fenix

Video recenzia pre čelovku Fenix HM65R

Komantáre

komentárov