fbpx

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Multifunkčná šatka od značky Buff alebo „buffka“

Multifunkčné šatky a tunely od značky Buff, ale inak aj hovorovo „buffky“, sú v našich končinách veľmi dobre známe. Niet lepšieho nápadu ako mať na každom výlete v ruksaku aspoň jednu multifunkčnú buffku a v prípade potreby si ňou chrániť krk pred chladom, dať si ju ako čelenku, čiapku, ako potítko na zápästie či ako ochranu pred vetrom na tvár.  Väčšina outdooristov už svoj obľubený kúsok má a nedá naň dopustiť. Outdooristky, ale postupne aj my outdooristi (ehm) zvyknú mať tých kusov viac. Multifunkčná šatka Buff Original si okrem toho prešla zásadnými zmenali a my sme jej  vylepšenú a eco-friendly podobu mali možnosť testovať!

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff
Skialpovačka v Malej Fatre

Revolúcia v produkcii a vylepšená šatka Buff Original

Buffky, teda šatky Buff Original prvý krát uzreli svetlo sveta v roku 1992, čiže nás sprevádzajú naozaj peknú dobu. Zimná sezóna 2018/2019 je však revolučná. Do obehu dostane novinka v podobe vylepšenej Buff Original. Potlač šatiek sa mení s každou prichádzajúcou sezónou, no tentokrát sa šatka zmenila od svojich základov. Buff tunely si zachovali svojho pôvodného ducha a kvalitu, no vsadili aj na ochranu našej vzácnej planétky.

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff
Jesenná testovačka v Západných Tatrách

Nová šatka Buff Original a jej materiál z recyklovaných plastových fliaš – najväčší highlight

Materiál: 95 percent polyesterové mikrovlákno, 5 percent Elastane

Nová šatka Buff Original je oproti jej predchodkyni vyrobená z recyklovaného polyesterového vlákna získaného recykláciou z čistých plastových fliaš vytriedených vďaka separácii odpadu. Značka Buff sa týmto krokom zaradila k výrobcom športových doplnkov, ktorí sa chcú podielať na udržateľnom rozvoji a na ekologickom prístupe k  výrobe a tým aj eliminácii nežiaducich vplyvov na životné prostredie. A aj keď by si jeden myslel, že sme veľmi vyspelá civilizácia a obdobné ekologické kroky by mali byť samozrejmosťou, žiaľ nie je to tak. My značke za túto zmenu fandíme a tešíme sa, že výrazne zdvihla latku svojich štandardov.

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff
Cestou na horu Kazbeg

Funkčné vlastnosti novej multifunkčnej šatky Buff Original, ako ich uvádza výrobca

 • UV Ochrana: Nové tunely Buff Original poskytujú vysoký level ochrany pred nežiaducim UVA a UVB slnečným žiarením / ultrafialovým slnečným žiarením s ochranou > 50
 • Tepelná izolácia: Nové Buff Original napomáhajú udržiavať stabilnú telesnú teplotu vďaka veľkému zníženiu tepelnej výmeny medzi telom a prostredím. (vyššia oproti starej)
 • Manažment vlhkosti: Vďaka schopnosti odvádzať pot od pokožky, nové Buff Original rýchlo schnú a zabezpečia ti potrebný komfort.
 • Bezšvový dizajn: Nové Buff original sú bezšvové, vyrobené z jedného kusu látky, aby ti zabezpečili maximálny komfort  a zabránili dráždeniu na koži.
 • Elasticita: Nový vylepšený materiál zabezpečí elasticitu nových Buff Original do štyroch smerov tak, aby ti dopriala vyšší komfort. Užší strih  sa postará o lepšiu funkčnosť. Pôvodný model bol elastický iba do dvoch smerov (priečnych).
 • Rýchle schnutie
 • Užší strih: užší strih novej buffky sa postará o to, aby šatka lepšie držala
 • Antibakteriálna úprava: zabezpečuje, že je šatka odolná voči množeniu mikróbov a teda nezapácha.

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Test funkčnosti novej šatky Buff Original

Keďže nová šatka Buff Original s novým materiálom prináša aj vylepšenia čo sa týka jej funkčnosti a komfortu pri nosení, vzali sme ju do testu. Testovacie kusy sme dostali v januári 2018 na outdoorovom veľtrhu v Mníchove, odkiaľ sme o tejto novinke v našom videu prvý krát reportovali. Testovali sme ju teda pol roka a to na skialpovačkách, zimných behoch či turistických výletoch a lezení.

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Výsledky testovania

V našom tíme je buffka akoby povinnou súčasťou výbavy na každú aktivitu. Jednu na hlavu a druhú na krk máme skoro vždy pribalenú. Vďaka svojej minimálnej veľkosti a váhe ich v ruksaku necítite, no ste pripravení prispôsobiť sa vonkajším zmenám počasia, ako napríklad ochladeniu či vetru.

Pôvodnú verziu buffiek veľmi dobre poznáme a musíme povedať, že jej zmena bola zmenou k lepšiemu a veľmi ju vítame. Ak obe verzie buffky porovnáme, tieto zmeny sme si všimli najvýraznejšie.

Elasticita Je elastická do všetkých štyroch smerov a pri jej nosení, ale najmä pri jej aplikovaní tento rozdiel hneď pocítite. Zároveň nemá tendenciu vyťahať sa ani častým používaním, drží si teda svoj tvar. Zostáva stále rovnako elastická. Vďaka elasticite sa pohodlne nosí vo všetkých svojich formách, či už ako čelenka, čiapka alebo nákrčník, čo sú naše najčastejšie prípady.

Nový materiál Nový materiál sa komfortne nosí, je jemný a príjemný na dotyk. Aj napriek tomu, že je vyrobená z umelého vlákna, nemáte u nej pocit umeliny. Po pol roku intenzívneho nosenia sa na buffke spravila jemná vrstva žmolkov, ktoré sú dôsledkom neustáleho používania.

Schnutie & tepelná izolácia Nová buffka v porovnaní s jej pôvodnou verziou rýchlejšie schne a pri aktívnom pohybe ako skialpy či beh dýcha. Poskytuje základnú termoizoláciu v chladnom počasí a ochranu pred UV žiarením.

Pridaná hodnota Pre nás je nový materiál buffiek, ktorý pochádza z recyklovaných fliaš, veľkou zmenou k lepšiemu a  oproti konkurencii veľkým plusom. Sami sa snažíme žiť ekologicky a recyklovať, aby sme túto planétu ďalším generáciám prenechali minimálne v rovnakom stave, ako sme ju dostali my. A ako zákazníci uprednostňujeme ekologické varianty výrobkov.

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Šatka Buff Original a jej využitie

Šatky Buff Original sú multifunkčné. Dajú sa využiť a nosiť rôznymi spôsobmi a pri rôznych príležitostiach a športoch. Sú ochranou pred slnkom, chladom vetrom, ale aj pieskom či hmyzu. Ako spomíname vyššie, poslúžia ako ochrana na krk, tvár, dajú sa nasadiť ako čiapka, čelenka, je super ako potítko. Okrem toho sú šatky Buff Original univerzálne a dajú sa nosiť celý rok počas všetkých ročných období. Pri výbere outdoorových aktivít, pri ktorých šatku využijete, sa medze nekladú. Od turistiky, behu, cez lezenie, bikovanie, motorku, hubárčenie, splavovanie či skialpy, lyžovanie,…

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Druhy šatky Buff Original

Veľkosť je navrhnutá tak, aby šatka Buff Original sedela väčšine dospelých ľudí. Novinkou je aj väčšia verzia dostupná vo veľkosti XL. Pre deti a juniorov je šatka Buff Original dostupná v osobitnej veľkosti s pestrými vzormi. Buff ale nezabudol ani na našich psích miláčikov a k dispozícii je aj verzia pre nich, s reflexným pásikom alebo bez, super aj do mesta.

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Reflexná verzia novej multifunkčnej šatky Buff Original – Reflective Buff

Ďalšou novinkou, s ktorou Buff tento rok prichádza sú reflexné prvky po celom obvode reflexných šatiek, ktoré majú zvýšiť našu bezpečnosť v situáciách s nižšou svetelnosťou alebo v tme a to zvýšením našej viditeľnosti. Nová Buff Original Reflective má reflexné prvky navrhnuté tak, aby boli rozmiestnené  po jej celom obvode, aby ti zabezpečili bezpečnejší pohyb vonku. Táto vychytávka je určite skvelá na večerné a ranné behy, večerné skialpové výšľapy na zjazdovkách, ale aj pre bežných chodcov v meste či cyklistov v premávke. Ako reflexnosť buffky funguje v praxi? Uvidíte vo videu, ktoré pre vás chystáme, už čoskoro.
Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Vlastnosti novej reflexnej šatky Buff Original tak, ako ich uvádza výrobca

 • ultraelastická šatka
 • ochrana pred UVA  a UVB (ultrafialovým slnečným žiarením) > 50
 • recyklované polyesterové mikrovlákno
 • 360 stupňový reflexný systém – po celom obvode
 • skvelý manažment odvádzania vlhkosti
 • rýchloschnúci materiál
 • bezšvový dizajn
 • multifunkčnosť
 • antibakteriálna úprava
 • jemnejší materiál

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Má nová Buff Original aj nejaké muchy?

Aby sme buffky iba neospevovali, spomenieme aj jednu mušku, ktorú sme si všimli. Potlač je na šatku nanesená na dva krát (predpokladáme), spredu a zo zadu. Na miestach, kde sa obe potlače spájajú, vzniká potlačená čiara pozdĺž celej buffky. Buffka sa preto nedá jednoducho iba hodiť na hlavu, treba si dať pozor, aby sme túto čiaru nemali v polke čela. Toto sa ale vyskytuje iba pri niektorých dizajnoch.

Prečo originálna Buff šatka a nie tunel od konkurencie?

Čo sa funkčnosti nových buffiek týka, nie je im naozaj čo vytknúť. V tom je aj rozdiel medzi originálnymi buffkami a šatkami od iných výrobcov. Ich materiál je totiž buď čistý polyester alebo klasická bavlna a funkčne sú teda niekde úplne inde.

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Sleduj Buff.sk aj na Instagrame, taggujte #buffsk #buffcz #buffnachorach #mojabuffka alebo #silthore a buffáci určite radi vyzdieľajú tvoju fotku s buffkou :).

O novinkách a akciách sa dozvieš najmä z facebookovej stránky Buff.sk.

Ako najlepšie oživiť svoj športový outfit, keď nechceš investovať do nového oblečenia? Napríklad tak, že si kúpiš novú nápaditú buffku :)!

Test: Nová multifunkčná šatka Buff Original od značky Buff

Viac o Buff Original môžete zistiť aj v našom videu o nových materiáloch buffu.

Komantáre

komentárov