fbpx

Outdoor recenzia: Čelovka Fenix HL60R vhodná na turistiku

Dobrá čelovka je základom výbavy na hory, pretože nikdy nevieš, či sa domov dostaneš za svetla. Či už kvôli zlému počku alebo pošportovému posedeníčku na horskej chate. A úplným základom je, môcť sa na jej výkon spoľahnúť. Ak vám vypadne svetlo pri zlaňovaní v Tatrách, asi vám do smiechu nebude. Preto sme sa rozhodli vziať do testu čelovku značky Fenix a prevetrať jej schopnosti v teréne.

Značka Fenix sa k nám dostala len pred nedávnom. Oslovili nás z firmy Kronium, či by sme nenapísali outdoor recenziu na jednu z ich čeloviek. Čelovky Fenix sme dovtedy nepoznali a nemali s nimi žiadnu skúsenosť a predpokladáme, že ani väčšina z vás. Po pozornom preštudovaní webu sme si vybrali čelovku HL60R o sile svietivosti 950 lumenov. Ja som bol zvedavý konkrétne na tento model, a aby to malo „grády“, vzal som ju na expedíciu do Ruska na Elbrus a do Gruzínska na Kazbek, ako moje jediné led svetlo.

Recenzia čelovky Fenix HL60 R na kaukaze
Čelovka Fenix HL60R započala svoje testovanie na Kaukaze/ recenzia

Čelovka Fenix HL60R a jej technické špecifiká od výrobcu:

Výkon: 950 lumenov
Dosvit: 116 metrov
Max. výdrž baterky 100 hod 
Kapacita batérie 2600 mAh/ 3,5V
Napájanie 2x CR123A, 1x 18650, USB dobíjanie
Počet režimov 
Vodotesnosť IPX8 (ponor 2 m) 
Farba svetla Neutrálna biela (4000-5000 K) a červená 
Svetelný zdroj Cree XM-L2  T6 (životnosť 50000 hodín)
Váha 167 g 
Počet variant 
Rozmer 4,6cm x 5,1cm x 8,7cm
Hmotnosť 167g
Dosvietenie 116m

Prvé pocity z čelovky

Prvé pocity z tejto čelovky som mal zmiešané. Prišla mi hlavne veľká a ťažká. Nevedel som, čo mám od nej očakávať, tak či onak podstatné je, ako sa jej bude dariť počas nášho testovania a tak som sa do toho pustil.

Rozobraná čelovka Fenix HL60R/ recenzia
Rozobraná čelovka Fenix HL60R/ recenzia

Testovanie čelovky Fenix HL60R na Kaukaze a na slovenských horách

Tí, čo nás sledujete viete, že naše testovanie prebieha v outdoore na horách a v podmienkach, ktoré máme k dispozícii, či už sú prívetivé alebo drsné. Nijako inak to nie je ani s čelovkami, a preto sme túto čelovku začlenili na dobu jedného mesiaca do našej výstroje.

Test čelovky v mraze a zime na Kaukaze

Vzhľadom na to, že som sa k čelovke dostal až takmer v lete, jediná možnosť a referencia na jej testovanie v zimných podmienkach pripadla na náš skialpový výlet ala expedíciu do Gruzínska pod Kazbekom a do Ruska na Elbrus.

Na Kazbegu som čelovku využíval pri mrazivom rannom nástupe. Čelovka bola testovaná vo výške 3600 m.n.m. až 4500 m.n.m. po dobu okolo troch hodín v mraze.

Čelovka Fenix odolava v mraze pod Elbrusom
Čelovka Fenix počas výstupu na Elbrus

Reakcia tejto čelovky na mráz pocitovo cca -10 °C nebola žiadna. Takže v tomto teplotnom pásme, odolávala na pohodu nepriaznivým vonkajším podmienkam a nevybíjalo jej to ani batériu, ktorú má v sebe v rámci balenia.

V rovnakých podmienkach som čelovku testoval pri rannom výstupe na Elbrus, kde bolo tiež cca -10°C. Jej reakcie sa vplyvom prostredia nezhoršili, čiže úplne bez problémov zvládala prepínanie medzi stupňami svietivosti a aj napriek neprívetivej teplote sa jej nevybíjala baterka rýchlejšie ako pri normálnych teplotách.  Keď sme šlapali hore na skialpoch, stačil mi tretí stupeň (režim) jej svietivosti. 

Ovládateľnosť čelovky

Dizajn čelovky mi nepríde zrovna úplne trendy, ale zato musím uznať, že je jednoduchá na ovládanie.

Bez rukavíc nie je problém ovládať čelovku jedným tlačidlom, ktoré je stláčacie a je umiestnené naboku tejto čelovky. V tenších rukaviciach je jej ovládanie tiež v pohode. V hrubých palčákoch to až tak nejde, ale to sa chápe :).

Čelovka Fenix HL60R disponuje jednoduchým ovládaním cez bočné pogumované tlačidlo/ recenzia
Čelovka Fenix HL60R disponuje jednoduchým ovládaním cez bočné pogumované tlačidlo/ recenzia

Sklon svetla sa tiež ovláda veľmi jednoducho a to vytočením tela čelovky dohora alebo nadol v rozmedzí 160 stupňov. Podľa potreby, kam potrebujete, aby svetelný kužel svietil. Páči sa mi, že si viem skontrolovať nabitie čelovky jedným stlačením  tlačidla, počas toho ako je vypnutá, teda bez jej zapínania.

Čelovka Fenix disponuje kúželovým svetlom
Čelovka Fenix disponuje kúželovým svetlom
  • zablikanie bieleho svetla (čelovka je nabitá dostatočne),
  • zablikanie bieleho svetla a červeného svetla (čelovka je nabitá niečo okolo polovice),
  • blikanie červeného svetla (čelovka má nedostatočnú  batériu a treba ju dobiť).

Ak čelovka začne blikať na červeno počas  používania, je to znamenie, že stav batérie je nižší ako 20 percent a treba ju urgentne dobiť. Takýto druh signalizácie je samozrejme pre užívateľa veľmi praktický.

Čelovka Fenix a jej svietivosť

O intenzitu svietivosti čelovky sa starajú rôzne režimy. Tieto režimy si prepínate pogumovaným tlačidlom na boku čelovky. Celkovo je režimov 6. Päť  režimov s rôznou intenzitou svetla a jeden s červeným svetlom o sile 1 lumen. 

Čelovka Fenix a červené svetlo ako jeden z režimov svietenia
Čelovka Fenix disponuje v jednom režime červeným svetlom

Pre nočnú manipuláciu v stane, aby sme nebudili okolospiacich a nepriťahovali mušky, či na  jednoduchšie rozpoznanie osoby v tme či hmle je červené svetlo veľmi praktické. Veľmi praktické mi prišlo, že si čelovka „zapamätala“ posledný nastavený režim, čiže po zapnutí sa mi obnovil posledný nastavený režim.

Dobíjanie batérie čelovky Fenix

Čelovka Fénix HL60R v sebe už v balení obsahuje jednu dobíjateľnú batériu typu 18650.

Keď je táto batéria alebo akékoľvek iné dobíjateľné batérie typu 18650 vnútri, je možnosť čelovku dobiť cez micro USB kábel prostredníctvom USB konektoru.

Batériu typu 18650 je možné nahradiť akýmikoľvek CR123A batériami, no pri ich používaní nie je možné čelovku nabiť cez USB.

Najprv som bol prekvapený z nadrozmernej „tuškovej“ batérie v čelovke, ale keď som si všimol, že jej kapacita je 2600 mAh, bol som milo prekvapený. Na čelovku je to super. Toľko má môj telefón Sony Xperia XZ1 compact a dokážem na ňom fungovať jeden deň takmer nepretržite, pre porovnanie.

Čelovka Fenix HL60R a jej 2600mAh akumulátor (batéria)/ recenzia
Čelovka Fenix HL60R a jej 2600mAh akumulátor (batéria)/ recenzia

Okrem iného, tak ako na mna pôsobí táto čelovka „analogicky“, tak do jej boku vedie pod gumený kryt nabájanie pre micro USB kábel, ktoré vám vie priamo nabíjať batériu v čelovke, bez toho, aby ste ju museli vyberať. Keď ju dobijete, kryt si opäť zavriete, aby sa uchovali parametre IPX8 (odolnosť voči prachu a ponoru do 2m hĺbky vody).

Čelovka Fenix HL60R a jej micro USB vstup/ recenzia
Čelovka Fenix HL60R a jej micro USB vstup/ recenzia

USB dobíjanie je podľa mna super, keďže je oproti klasickým batériám ekologickejšie. Okrem toho si čelovku v teréne viete priamo dobíjať aj zo solárnych zdrojov, ktorým bola v mojom prípade malá solárna nabíjačka.

Čelovka a jej odolnosť

Tu musím pochváliť výrobcov čelovky Fenix HL60R. Čelovka má síce masívnejšiu konštrukciu, ale je skonštruovaná tak, aby po páde na zem hrozilo minimálne poškodenie, až žiadne. Prečo ? Čelovka má hliníkové telo.

Hliníkový obal čelovky Fenix HL60R / recenzia
Hliníkový obal čelovky Fenix HL60R / recenzia

Jej šošovka je zasadená do tela tak, aby bola chránená a neprichádzala pri páde na zem do kontaktu s ňou. Diodka je chránená tvrdeným sklom. Povrch čelovky je vďaka jej materiálu ťažko poškriabateľný. Podľa popisku by mala byť aj nárazuvzdorná pri páde z výšky do jedného metra. Čelovka spĺňa normu Norma ANSI FL 1-2009, o ktorej si môžete viac prečítať na stránke výrobcu.

Jej konštrukciu ste schopný rozobrať až po odskrutkovaní 4 imbusových skrutiek.

Čelovka Fénix a jej robustný ochranný obal.
Čelovka Fénix a jej robustný ochranný obal.

Vodotesnosť čelovky Fenix HL60R

Nie je to bežná vec, že čelovky v tejto cenovej kategórii sú vodeodolné. My sme ponorili našu čelovku do vedra s vodou na 1 hodinu, aby sme odsimulovali „tsunami“ dážď, ktorý vás zastihne v horách a bude nekompromisný. Zaujíma nás, čo čelovka vydrží v horách na turistike. Test dopadol pozitívne a po hodine svietenia vo vedre s vodou, vyberám čelovku bez ujmy. Na turistike väčšiu záťaž táto čelovka nezažije.

Čelovka Fenix počas testu vodotesnosti
Čelovka Fenix počas hodinového testu vodotesnosti

Čelovka a jej výkon

Táto čelovka má 5 režimov výkonu bieleho svetla a v rámci týchto režimov som používal hlavne 2.-3. režim. Pri bežeckom teste zbehu dole lesom, rovnako ako pri skialpovom výšľape pod Elbrusom,  mi viac ako 2.-3. stupeň/5 nebolo treba.

To znamená,že som sa pohyboval v režimoch o sile 50 a 150 lumenov s dosvitom 27m a 47m.

Pri lyžovaní by som určite využil silnejšie režimy tejto čelovky. Sú tam ešte dva o sile 400 a 950 lumenov. Pri nich sa však výdrž akumulátora výrazne skracuje na jedno nabitie a 400 lumenov  s dosvitom 76 m. vypálite za 3 hodiny, pričom 950 lumenov s dosvitom 116 m. za 48 minút.

Mne sa počas celého testu nepodarilo vybiť pri svojom bežnom a kaukazskom používaní baterku tejto čelovky. Kapacita akumulátoru v čelovke je teda naozaj citeľná.

Bude z tejto turistickej čelovky aj čelovka na behanie ?

K čelovke dostanete dva popruhy na hlavu. Jeden je klasický len okolo hlavy, po jej obvode. S týmto vám čelovka naskakuje na hlave počas behania, pretože je „moc“ ťažká, aby ju popruh dokázal stabilizovať. Ak chcete s čelovkou behať, je potrebné si prepevniť aj druhý popruh, ktorý máte k čelovke pribalený. Ten vám stabilizuje čelovku, aby vám nenaskakovala na hlave počas behu.

Čelovka Fenix HL 60R počas bežeckého tréningu/ recenzia
Čelovka Fenix HL60R počas bežeckého tréningu/ recenzia

Druhý popruh je „tretia os“ to znamená, že okrem hlavného popruhu, ktorý ide dookola hlavy, sa druhý popruh tiahne  jej stredom od čela k temenu.

Popruhy sa dajú jednoducho z čelovky sňať a oprať, keď to už budete tak cítiť :).

Určite by bolo zaujímave čelovku otestovať aj pri lyžovaní v zime pri večernom skialpovom výšľape. K tomu sme sa však už sezónne nedostali, keďže čelovka k nám prišla už skoro v lete.

Čelovka Fenix uchopená na prilbe za pomoci držiakov. Okrem toho existuje možnosť pripevnenia čelovky na prilbu pomocou špeciálneho držiaka, ten je ale potrebné zvlášť dokúpiť.

Čelovka Fenix nasadená na horolezeckej a skialpinistickej prilbe Orion
Čelovka Fenix nasadená na horolezeckej a skialpinistickej prilbe Orion

Plusy čelovky

  • Čelovka je vodotesná do hĺbky dvoch metrov (super výhoda na dlhé pochody, v zime a pri vodáckych športoch)
  • Mrazu vzdorná batéria do -10°C (myslím si, že zvládne aj viac, ale žiaľ som nemal podmienky na to, aby som ju otestoval aj pri nižších teplotách)
  • jednoduchá kontrola stavu batérie
  • jednoduché ovládanie
  • jednoduché nabíjanie, možnosť záložnych 3V lithiových bateriek typu CR123A .
  • maximálne nenáročné vymenenie bateriek
  • odolný materiál a pevné telo čelovky
  • veľká kapacita a výdrž batérie

Mínusy čelovky:

  • váha čelovky 160g, pri behu je to cítiť na hlave (možno mám len slabý krk)
  • dizajn čelovky (nič podstatné, ale je trochu industriálny)
  • cena (musím povedať, že nie je zrovna lacná)

Cena čelovky

Cena tejto čelovky sa pohybuje okolo 75 eur

Záver

Komu by som túto čelovku odporučil ? Určite turistom, hubárom, rybárom a ľudom, ktorí majú radi geocashing a v zime na skialp. Mám pocit, že je to čelovka pre ľudí, ktorí trávia v prírode veľa času za rôznych poveternostných podmienok. Ľudia, ktorí vyvíjajú skôr nižšiu intenzitu pohybu. Čelovka vás rozhodne nesklame, čo sa týka jej odolnosti proti nežiadúcim vplyvom terénu kde sa pohybujeme. Vďačí zato aj svojmu „industriálnemu“ zovňajšku. Sklíčko skryté pred kontaktom s povrchom okolia, štyri skrutky ktoré držia „obal“ pevne pokope.

Značka Fenix disponuje aj inými a ľahšími modelmi led čeloviek, u ktorých si viem predstaviť, že budú vyhovovať aj rýchlemu a dynamickému pohybu v prírode, ako je napríklad horský beh.

Komantáre

komentárov