fbpx

Fenix CL26R je nabíjateľný kemping lampáš | Outdoor recenzia

Má tento odolný outdoor lampáš Fenix CL26R zmysel aj mimo bezpečnej zóny kempov a bushcrafterov ? Fenix je čím ďalej tým známejšia značka, nájdete ju v našich recenziach vďaka ich dvom predošlým čelovkám, takže to nie je žiaden nováčik. 
Podľa mojej skúseností toto svietidlo má zmysel aj mimo kempov.

Prečo som sa rozhodol zaobstarať si okrem čelovky aj lampáš?

Čelovkou svietite, nazvime to, tak trochu egoisticky, len sám sebe. Druhých naopak aj pri krátkom rozhovore hneď oslepujete. Ale taká lucerna, to už je iná káva. Pri večernej príprave jedla zrazu skupinku spája a drží pohromade kruh príjemného svetla. Všetci vidia na svoju prácu, či už robia jedlo, alebo rozkladajú oheň. Na chate ďaleko od elektriny nahradí moderné osvetlenie bez obmedzenia vášho pohodlia.

V neposlednom rade som lampáš chcel aj preto, aby som šetril batériu v čelovke, ktorá bola určená na „úderné“ časti výletu v horách.

Spacák Ferrino s lampášom Fenix CL26R

Mňa zaujali na lampáši Fenix CL26R tieto parametre

 • odolnosť voči pádu a vode (IP66 certifikát)
 • nabíjanie cez micro usb port (veľmi praktické)
 • Výdrž 5-200 hodín svietenia
 • červené svetlo
 • úsporný režim bočného svietenia
 •  spodné/bodové svetlo (možnosť použiť ako ručnú baterku a svietiť si pred seba)
 • 8 rôznych módov intenzity svietivosti až do 400 lúmenov

Módy intenzity osvetlenia

Lampáš má 8 módov osvetlenia. Na obrázkoch je len 7, pretože ôsmi je blikanie červeného svetla.

Dalšie „módy“ oslevetlenia tejto lucerničky prepínajú svetlo na spodnú časť bieleho svetla. Následne ju prepínate do červeného svetla a červeného blikajúceho svetla.

Všetky ďalšie parametre od výrobcu, uvediem na spodku článku

Konštrukcia lucerny Fenix CL26R

Keď si lampáš rozoberiem, skladá sa z troch hlavných častí.

 1. Vrchnák
 2. Telo lampáša
 3. Akumulátor
Fenix CL26R sa skladá z troch častí, vrchnáku, akumulátoru a tela lampášu.

Vrchnák lampáša má v sebe zakomponované tri vychytávky a nimi sú :

 • závesné uško, vďaka ktorému môžete lucernu zavesiť na klinec, háčik a dokonca aj batoh alebo lanko (súčasťou balenia je totiž mini karabina práve na takéto účely)
Fenix CL26R má závesné uško, ktoré viete priviazať na lanko, alebo zavesiť na háčik.

 • magnet (viete pripevniť o hocičo kovové, napríklad kapotu auta)
 • závit na statív (svetlo z lucerny je totiž skvelé práve na fotenie)
Fenix CL26R má závit, ktorý viete pripevniť na statív.

Fenix CL26R a závit na jeho vrchnáku.

Telo lampáša je dookola aj zospodu pokryté mliečnym difuzérom, pod ktorým sú zakomponované vysoko jasné SMD diódy a červené LED. Napája ich Li-ion akumulátor, ktorý sa ukrýva presne uprostred tela. Z prednej časti lucerny je tlačidlo, vďaka ktorému zapíname svetlo a prepíname ním aj medzi režimami svietenia.

Fenix CL26R má jedno tlačidlo, ktorým prepínate stupne svietivosti.

Zozadu je vstup na mikro usb kábel. Tento usb vstup je chránený pogumovanou krytkou, ktorá mu zaručuje ochranu pred vodou, vlhkom a nečistotami.

Fenix CL26R má gumenú kritku pre usb vstup, ktorá ho chráni od nečistôt.

Krytka sa jednoducho vytiahne a a kábel bez problémov zasunieme do tohoto vstupu.

Kde som reálne využil lampáš Fenix CL26R ?

Povedal som si, že ho budem nosiť na všetky výlety, aby som vám vedel presne povedať, kde takýto lampáš alias lucernička má zmysel.

Prvým testovaním bol náš výlet na Breithorn a Breithorn traverse.

 • Primárne a najčastejšie som ho používal v kempe ako spoločné svietidlo pri varení a jedení a vlastne každom večernom posedení.
 • Druhotne som si ho bral vždy so sebou do stanu, kde som ho položil na vnútorné vrecko, ktoré sa nachádzalo pod jeho vrchom. Tam slúžilo toto svietidlo ako „žiarovka“ a vďaka mliečnemu difuzéru vôbec neoslepovalo. 
 • Finálne som ho používal v Bivacco Rossi e Vollante a to opäť ako spoločenské osvetlenie. V bivaku Bivacco Rossi e Vollante sme strávili 4 dni, pričom prvé dva dni nám nefungovalo svetlo, ktoré je v bivaku namontované, takže sme boli veľmi vďační, že máme zbalenú aj túto lampičku. Miesto si našla zavesená blízko stropu na šnúrku. 
Fenix CL26R bol kľúcčovým svietidlom aj na bivakovacej chate v Taliansku.
Lampáš slúžil ako spoločenské svetlo v bivaku|
Fenix CL26R recenzia
 • Ďalšie jej používanie slúžilo už výlučne na nočné “volanie prírody”. Túto situáciu všetci poznáme. Tým, že má tento lampáš červené svetlo, šetríme pri nočnom svietení spánok a nervy svojich spolucestovateľov.

Tento lampáš je preto super na výlety vo dvojici či v skupine.

Výdrž akumulátora a jeho dobíjanie

Súčasťou balenia je li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 2600 mAh. Len pre predstavu, tento akumulátor sa rovná zhruba 4 kusom klasických AA batérii.

Fenix CL26R má vysokokapacitný akumulátor CL26R

Li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 2600 mAh |
Fenix CL26R recenzia

V dobre zariadenom kempe so zásuvkami nie je problém dobiť tento lampáš. No nie vždy sa stanuje v kempe alebo v dosahu elektrickej energie. Preto je dobré vždy vyraziť s “plnou nádržou”. Vďaka takémuto prístupu som ho v kempe či počas výletov nikdy nemusel nabíjať, vždy mi ho stačilo nabiť pred výletom a potom mi vydržalo s prehľadom svietiť aj 5 večerov. 

Keby Vám to však nestačilo, nabije sa za 4 hod cez mikro usb kábel. Takisto ho viete nabiť aj v aute, prípadne z powerbanky, alebo solárneho panelu. Lampáš vám dokonca ukazuje, v akom štádiu nabitia je a to vďaka blikajúcim modrým diodkám. 

Doma alebo v teréne si viete pozrieť, v akom stave nabitia akumulátor je, a to jednoduchým stlačením tlačidla tohto lampáša. Po stlačení sa rozsvieti jedna až štyri modré diódy indikujúce nabitie samotného akumulátora v rozsahu 100-20% kapacity. Keď už nám zostáva menej ako 20%, posledná dióda bliká.

Fenix CL26R disponuje inikátormi nabitia akumulátoru.

Druhá dlhá akcia, kde som túto lucerničku používal, bol náš bežecký výlet v Chamonix. Boli sme ubytovaní na 5 dní v kempe a na lucernu sme boli už doslova zvyknutí. Každý večer už automaticky svietila na stolíku vonku pred stanmi, poslúžila pri spoločnom posedení a každú noc sme si ju brali so sebou do stanu.

Pocity z manipulácie s touto lucerničkou

Lampáš má plastové telo a dobre sa drží v rukách, nešmýka sa. Po chvíli používania si zvyknete hmatom jednou rukou lokalizovať tlačidlo, ktorým prepíname jednotlivé režimy svietenia. Tlačidlo je dostatočne „tuhé“ na to, aby sa neprepínalo samo, keď je napríklad vo vrecku bundy.

Aké je jeho teplotná znášanlivosť.

Lampáš Fenix CL26R som testoval do teploty +2 stupne °C. Tu neprejavoval žiadne spomalenie vo funkciách prepínania módov svietivosti, alebo urýchlené výbíjanie sa. Pod 0 som ho nemal možnosť testovať, ak by ste si priali môžem ho otestovať aj v týchto podmienkach, stačí napísať pod článok.

Zhrnutie recenzie lampáša Fenix CL26R

Je to malý a spratný lampáš do hôr, k vode, na všetky druhy stanovačiek, jesenné a zimné chatovačky, obzvlášť odporúčam pre páry a pre skupiny. Jeho výhodami sú  odolnosť voči nepriaznivému počasiu aj náhodným pádom, čo sa občas proste stane. Presvedčivá je podľa mňa tiež výdrž, jednoduchosť obsluhy a množstvo detailných funkcii pre pohodlie aj počas „nočného“ života a jesenných večerov, ktoré sú ešte relatívne teplé, no už tmavé. Jeho cena je 60 eur, čo síce nie je málo, ale rozhodne to stojí za uľahčenie outdoorového života 🙂 .

Parametre výrobcu

 • Výkon 400 lm, Dosvit 25 m, Max. výdrž 400 hod
 • Napájenie 2x CR123A, 1x 18650, USB dobíjanie
 • Počet režimov 8
 • Vodotesnosť IP66 (prudký dážď)
 • Farba svetla Denná biela (5500-6500 K), Červená
 • Svetelný zdroj SMD diody
 • Hmotnosť 165 g
 • Značka Fenix
 • Počet variant 2 (červená a zelená)

Tento lampáš nájdete aj na stránke dovozcu :
https://www.kronium.cz/nabijeci-lucerna-fenix-cl26r/prod_2092.html

Summary
Review Date
Reviewed Item
Nabíjateľná lucerna Fenix CL26R
Author Rating
41star1star1star1stargray

Komantáre

komentárov