fbpx

Outdoor recenzia: Asics Gel Fuji Traineer 2

 ASICS GEL FUJI TRAINER 2

Outdoor recenzia: Asics gel Fuji trainer2
Outdoor recenzia: Asics gel Fuji trainer2

Predstavím svoje skúsenosti so známym modelom, od ešte známejšej firmy.

Na úvod napíšem popis od výrobcu:

Bežecká obuv ASICS Gel Fuji trainer 2, maximálna trakcia na nízkej podrážke. FujiTrainer2 ponúka vynikajúcu kombináciu komfortu, stability a zabezpečuje trakciu aj v tých najnáročnejších podmienkach. Zvršok je tvorený z vode nenasiakavých materiálov, čo zabezpečuje nízku hmotnosť aj vo vlhkom prostredí. Vysoká mieru pohodlia vďaka ASICS Gel-u v zadnej časti.

Nejaký ten rok už behávam a na behy akéhokoľvek druhu som používal cestné bežecké topánky.

Samozrejme aj mňa zlákala reklama na trailové botasky a ich lepšie vlastnosti v teréne mimo asfaltu.

Moje prvé trailovky boli od veľmi známej trailovej firmy. Teraz som si povedal, že skúsim tradičnejšiu bežeckú značku a to Asics. Doteraz som od Asicsu nemal na nohe ani ponožky a tak som tento level preskočil a skúsil rovno botasky.

Hlavné kritérium po tom, ako mi budú pocitovo sedieť na nohe, bola cena. V obchode som vyskúšal rôzne modely od Asics, tento (Fuji Trainer) mi sedel na nohe cirka tak, ako som si predstavoval. Dostatočne mäkká/ohybná podražka s voľnejšími prstami. Fígeľ bol v tom, že som skúšal Asics Fuji trainer (rada č.1) a objednával radu č.2 (ktorú ešte nemali v predajni). Boty som nakoniec kúpil z jedného e-shopu. Naneštastie boli botasky voľné až príliš, to som zistil až ďalším používaním.

Čo majú „Trainerky“ za sebou?

Celkovú nabehanú kilometráž majú cez 1300km a výškových cca 65km. Orientačne moja hmotnosť 76-80kg. V týchto Fuji-Trainerkách som trénoval, aj behal preteky. Trénované boli v Malej Fatre, Malých karpatoch a Muránskej planine. Pretekali na Myjave, na Považí, v Nízkych Tatrách, v M.Karpatoch a aj priamo v meste.
Lazová 100 (8hod v daždi)

V tréningu a samozrejme aj na pretekoch som sa nevyhol ani asfaltovým úsekom, čiže poznajú aj masakrálny povrch pre trailovky. Poveternostné podmienky počas ktorých boli používané, sa dajú zhrnúť do jedného slova – „všetky“ (vrátane pračky).

Na preteky pripadlo okolo 500km.

Z toho väčšina „long distance“.

Charakteristika: +/-

Pozitíva

Podrážka.

Hlavne jej životnosť. Bežala po všetkých možných povrchoch a adhéziu má skvelú. Rozmočené chodníky, trávu i sneh zvláda dobre. Na mokrých skalách a koreňoch trčiacich zo zeme, je nepošmyknutie sa otázkou techniky behu ako kvalitou podrážky (môj subj.názor). Pretože na týchto typoch povrchu sa mi podarí pošmýknúť a chápem to ako moju neopatrnosť.Podrážka po 1300+km vyzerá slušne a nebyť iných závad botasky, odhadujem jej životnosť ešte ďalších 300-400km možno aj viac.

Outdoor recenzia: Asics gel Fuji trainer2, zodratá podrážka
Outdoor recenzia: Asics gel Fuji trainer2, zodratá podrážka

 Váha a flexibilita

I keď pôsobia robustnejšie, majú len 300g. Sú istou alternatívou ako prechodný model na barefoot s dropom 9-10mm a mäkkšou ohybnou podrážkou s dobrou citlivosťou a odozvou topánky na terén.

Zvršok

ochranná sieťovina po vonkajších stranách sa načala asi po 700-800km pri zakopávaní o konáre, keďže odstávala sám som ju strhol dole a botaska si ešte cca 300km fungovala ďalej, až následne na to sa začal vytvárať prídavny vetrací otvor. Sieťovina na tele topánky je priedušná nohy sa stihnú pohodlne odvetrávať.

Negatíva

 Vložka

Vložka sa roztlačila/vyšlapala už po 150-200km.

Najprv po 100km odchadzal látkový zvršok, následne aj materiál z ktorého je vložka vyrobená definitívne povolil a vyšlapal som ho na hrúbku novinového papiera resp. prederavil.

Toto bolo veľké sklamanie. Doteraz som v každých bežeckých botaskách mal super vložky, ktoré bez viditeľného poškodenia prežili samotnú topánku.

Blato

Vo veľmi hlbokom blate sa zvyknú nalepit „podkovy“ alebo „papuče“. Mne sa to stalo na Lazovej 100 pre prechode poľa. Nechám na čitateľoch a ich názore, či lepenie blata nespôsobuje skôr jeho konzistencia.

 Slabšie lepenie podrážky o topánku

Outdoor recenzia: Asics Gel Fuji Traineer 2, deštrukcia vložky
Outdoor recenzia: Asics Gel Fuji Traineer 2, deštrukcia vložky

  

Odliepanie podražky od plastového chrániča päty
Odliepanie podražky od plastového chrániča päty
Outdoor recenzia: Asics Gel Fuji Traineer 2, vetrák
Vetrák

Nízkotatranská stíhačka – cieľ Donovaly

ZÁVER:

S FujiTrainer2 som spokojný, hlavne pre ich životnosť, koncom decembra oslávili rok. Tak dlho mi ešte žiadne botasky nevydržali. Majú samozrejme aj svoje  nedostatky ako je popísané vyššie.

Túto topánku možem odporučit rekreačným bežcom, bežcom ktorí hľadajú prechod na barefoot, ale aj výkonnejším behačom ako tréningovú botasku.

Prešporský UltraTrail (mini 50k) – mokré mačacie kocky
Prešporský UltraTrail (mini 50k) – mokré mačacie kocky

Momentálny stav:
Aktuálne, som prešiel zo zodratého modelu do nového modelu značky Asics. Viď obrázok.

 FujiTrainer2 & Fujitrainer3 – od teraz sa kamarátime s mladším “bratom”
FujiTrainer2 & Fujitrainer3 – od teraz sa kamarátime s mladším “bratom”

Maťo.

Mohlo by vás zaujímať

Recenzia na tenisky Mizuno Wave Mujin

Komantáre

komentárov