fbpx

Vaše recenzie: Bežecké topánky Salomon Speedcross 3 CS

Prinášame Vám pohľad na bežecké trailové topánky Salomon Speedcross 3 CS v rámci Vašich recenzií – tentoraz od Juraja Kožiaka. Nech sa páči …

Salomon Speed Cross ClimaShield
Salomon Speedcross ClimaShield

Už ani neviem, kedy som ich kupoval – asi koncom roku 2013. Chcel som krosové tenisky, ktoré zvládnu dobre šotolinu, bahno a občas aj sneh. Po predošlej skúsenosti pri kúpe Salomonov som tentoraz skúšal poriadne, akú veľkú tenisku mám kúpiť. Naposledy som totiž kúpil Salomony, ktoré síce boli väčšie ako moja noha – no bohužial nie až tak, ako som potreboval. To sa prejavilo na jednom preteku dole z kopca, kde prsty dostali zabrať a trošku zmodrali. No ale naspäť k Speedcrossom.

špička tenisiek je mierne zdvihnutá
Špička tenisiek je mierne zdvihnutá

Na nohu sadli výborne a nebolo cítiť žiadne problémy, tak som ich kúpil. Pri prvých výbehoch som v nich mal dobrý pocit, držali do kopca aj z kopca výborne. Občas som behal po lesných cestičkách, ktoré boli kamenisté, pomerne často to boli lesné chodníky a zabudnuté cestičky, kde bolo blato alebo mäkší podklad. Raz za čas ale dostali zabrať na asfalte. No stále to bolo len na tréningoch a nie na pretekoch.

vrecko na zasunutie šnurovania
Vrecko na zasunutie šnurovania

Prvý riadny test však dostali na tréningu na trati preteku Trail Della Riva asi 19,5 km a 900 m stúpanie. Išiel som si týždeň pred pretekom prebehnúť zľahka trať, aby som vedel do čoho idem. Prvé 2 kilometre boli v pohode, išlo sa po asfalte, potom mierne z kopca po kamenistom chodníku, kamene boli veľké zhruba ako päsť a väčšie. Tu som začal cítiť, že teniska nesedí a drhne oblúkom popod členok. No nejak som to ešte nevnímal a bežal ďalej. Prišlo stúpanie do kopca a miestami prebeh cez lúky, ktoré boli po daždi mokré. Voda sa dnu nedostala, ale tenisky trošku viac povolili, a tak som ich musel dotiahnuť. Následne po relatívne rovných úsekoch, kde boli kamene, mi teniska viac a viac odierala nohu. Po dobehnutí som bol trochu sklamaný, ale netušil som, že trať bude až tak rozmanitá, tenisky aj moje nohy dostali v tomto prípade zabrať. O týždeň na preteku sa to opakovalo, nakoľko meniť a skúšať novú tenisku pred závodom je nezmysel. Je ale zaujímavé, že odretú som mal len pravú nohu. Toto bol jediný negatívny zážitok s nimi. Aké však naozaj sú?

vnútorná strana tenisky, opotrebovanie je menšie ako na vonkajšej strane
Vnútorná strana tenisky – opotrebovanie je menšie ako na vonkajšej strane
Vonkajšia strana tenisky, opotrebovanie je zjavné v zadnej časti
Vonkajšia strana tenisky – opotrebovanie je zjavné v zadnej časti

Trošku špecifikácie:

Salomon Speedcross 3 CS

  • ponúkajú priedušnú a rýchloschnúcu membránu ClimaShieldTM
  • drop tj. rozdiel medzi pätou a špičkou je 11 mm
  • šnurovanie Quicklace TM
  • ortholite® (vložka ortholite vytvára pod vašimi nohami chladnejšie a suchšie prostredie, počas používania nestráca účinnosť a neláme sa)
  • vrecko na šnúrky
  • predtvarovaná EVA pena
  • mesh sieťovina
  • podrážka vhodná do blata
  • hmotnosť: 313 g

Salomon ponúka v tejto rade 3 druhy Speedcross: GTX – goretex membrána, CS – ClimaShield a bez membrány.

Opotrebovanie

Nabehané majú cca 700km – opotrebenie je zjavné na vonkajších stranách pri päte, zvyšné časti sú zatiaľ opotrebené podstatne menej. Výstelka okolo päty vyzerá, akoby tenisky mali nabehané len pár kilometrov.

päta tenisky skoro bez opotrebenia
Päta tenisky skoro bez opotrebenia
detail päty
Detail päty
šnurovanie Quicklace na Salomonoch bez zjavného opotrebenia
Šnurovanie Quicklace na Salomonoch bez zjavného opotrebenia

Šnurovanie na teniskách je zatiaľ bez väčšieho opotrebenia a nebolo menené. Keď vybieham, tak tenisky dotiahnem tak, aby sa mi v nich bežalo pohodlne a aby ma nič neobmedzovalo alebo neškrtilo. Nikdy som šnurovanie nemusel doťahovať alebo povoľovať počas behu, ak však začalo pršať alebo som išiel cez nejakú mokraď, tak bolo potrebné šnúrky mierne dotiahnuť.

vnútro tenisky
Vnútro tenisky
predná vnútorná strana detail opotrebenia
Predná vnútorná strana – detail opotrebenia
predná vonkajšia strana detail opotrebenia
Predná vonkajšia strana – detail opotrebenia
zadná vonkajšia strana detial opotrebenia
Zadná vonkajšia strana – detail opotrebenia

Podrážka

Pri pohľade na podrážku Vás zaujmú výstupky v tvare V. V prednej časti sú otočené tak, aby zaberali na rovine alebo pri behu do kopca a v zadnej časti sú otočené tak, aby pri behu z kopca Vám noha nekĺzala po blate v prípade že idete cez pätu, ale aby ste sa mohli oprieť o tenisku a v ťažkom teréne ste mohli bežať. Zo začiatku som si nebol istý podrážkou v blate a na mokrejších cestičkách, cítil som mierne podkĺznutie v zákrutách, ale išlo len o zvyk. Podrážka sa pri dopade do mäkkého podkladu zaborí a usadí sa do blata, cítite jemné kĺzanie, ktoré však ustane, no a vy môžete veselo zabrať, aby ste sa z neho dostali.

Celkový pohľad na podrážku
Celkový pohľad na podrážku
detail podrážky zadnej časti
Detail podrážky zadnej časti
detail podrážka prednej časti
Detail podrážky prednej časti
vložka Ortholite
Vložka Ortholite
vložka Ortholite zadná vrchná časť s malým opotrebením
Vložka Ortholite – zadná vrchná časť s malým opotrebením
vložka Ortholite predná vrchná časť bez zjavného opotrebenia
Vložka Ortholite – predná vrchná časť bez zjavného opotrebenia
vložka Ortholite predná časť takmer bez opotrebenia
Vložka Ortholite – predná časť takmer bez opotrebenia
vložka Ortholite spodná strana
Vložka Ortholite spodná strana
vnútro bez vložky
Vnútro bez vložky

Na Záver


Na záver by som zhrnul pár slovami, čo od nich môžete očakávať a kde ich použiť. Tenisky sú vhodné na mäkké podklady, kde výborne držia stopu a podržia Vás. Kľudne ich použite aj na šotolinu. Beh po asfalte s nimi je dosť pomalý a derie zbytočne podrážku, no na krátke prebehy nie je problém ich použiť.

Za túto recenziu ďakujeme . 🙂

Komantáre

komentárov