fbpx

Outdoor recenzia: Bežecké tenisky Inov-8 Trailroc 255

Outdoor recenzia

Bežecké tenisky Inov-8 Trailroc 255

inov-8 trailroc 255

Po skúsenostiach s Inov-8 Mudclaw 300 som hľadal topánky, ktoré by boli trochu univerzálnejšie a hlavne vhodné na tatranskú žulu – aj kvôli Tatranským šelmám či Sky & clouds run. Ja aj Katka máme so značkou Inov-8 vynikajúce skúsenosti, preto som sa nakoniec rozhodol pre ďalší model z ich dielne – Trailroc 255.

inov-8 trailroc 255

K dnešnému dňu som v nich odbehol cca 120 km s 6200 výškovými metrami, vyskúšali Považský Inovec, Malú Fatru i Nízke Tatry. Stihli už dokonca aj 2 preteky – Beh na Sinú a Endorfun trail. Ako by som ich zatiaľ zhodnotil?

inov-8 trailroc 255

inov-8 trailroc 255

Jeden zo znakov dobrej obuvi je to, že ju obujete a môžete ísť bez obáv bežať, hodinu, dve, tri… Toto o trailroc– och určite platí, pri doterajších behoch (do 30 km) som nemal žiadny problém s otlakmi či odrením. Zatiaľ som však neprišiel na to, ako ich správne zaviazať – keď ich dám slabo, pri zbehoch z kopca sa mi prsty oprú o predok, keď silno, mám pocit prílišného tlaku na priehlavok. Výrazne však pomohlo, keď som si pozrel toto video a konečne pochopil, na čo je tam tá druhá dvojica dierok. 😀

inov-8 trailroc 255

Podrážka Inov8- Trailroc 255

Podrážka je zložená z troch častí, každá je z gumy inej tvrdosti. Najtvrdšia je tá čierna, potom sivá a najmäkšia je modrá. Malo by to poskytovať optimálny kompromis medzi gripom a opotrebovaním, uvidíme. Zatiaľ môžem povedať, že na suchých povrchoch sú topánky super, veľmi dobre držia na štrku či veľkých kameňoch. Na mokrých lúkach či lesných cestách takisto výborne, v hlbšom blate sa už trochu kĺžu – hĺbka dezénu je asi len 5 mm, tak nič nečakané. Na mokrej žule pri behu na Sinú som mal celkom problém udržať stabilitu – tam však boli fungl nové. Možno keď sa trochu vyderú, tak to bude lepšie. S tým, čo píše výrobca – tvrdý povrch 4/5, voľný povrch 5/5, mäkký povrch 3/5 – sa dá úplne súhlasiť.

inov-8 trailroc 255
Podrážka z troch druhov gumy – od najtvrdšej: čierna, sivá, modrá
inov-8 trailroc 255
Detail drapákov – ich výška je asi 5 mm

Inov8 Trailroc 255 ako vhodná prechodná obuv pri minimalizme

Z pohľadu minimalistického či barefoot behania sú trailroc 255 vhodnou prechodnou obuvou. Predná časť je dostatočne ohybná, poskytuje kopec miesta na prsty a dovoľuje im pracovať. Päta však stále poskytuje dosť tlmenia pre prípadné došľapy na pätu pri dlhších behoch či náročných terénoch. Tlmenie je dostatočné aj vpredu, ani veľmi ostré kamene prakticky necítiť. Na druhej strane to uberá spätnú väzbu od terénu. Sklon päta-špička má tento model 6 mm, ja by som kľudne ocenil aj nulový drop. Vyrába sa aj verzia s dropom 3 mm a 0 mm, ale podľa mňa má menej trvanlivý zvršok (naživo som ich ešte nevidel, ale súdim podľa obrázkov a skúseností s inými modelmi).

inov-8 trailroc 255
Ohybnosť topánok
inov-8 trailroc 255
Pri fotení som mal aj ochotných pomocníkov 🙂

Zatiaľ sa mi Inov-8 Trailroc 255 javí ako vynikajúca univerzálna obuv vhodná do najrôznejších terénov. Chystám sa ich využívať hlavne na dlhšie tréningy a preteky, kde už kvôli únave nebudem mať došľap úplne pod kontrolou. Vinšujem im aj sebe v nich veľa príjemných kilometrov.

inov-8 trailroc 255

Logo Petrík@janurky.sk

Komantáre

komentárov