fbpx

ZÁPADNÉ TATRY: 5. časť – Račkova dolina

Račkova dolina

Račkova dolina je známou dolinou liptovskej časti Západných Tatier. Na návštevu k svojej susede Jamníckej doline, si skočí cez Otrhance :). Má však aj ďalšiu, tzv bočnú odnož s názvom Gáborová dolina. Majú to k sebe na skok cez Klin. Už len tieto indície robia z Račovej doliny výnimočné miesto, pre mňa jedno z najkrajších v Západných Tatrách.

Dolnú časť doliny tvoria: Nižná lúka (960 až 1 060 m n. m.), Pod baňou (1 060 až 1 220 m n. m.) a Prostredná (1 220 až 1 440 m n. m.) a Prostredná poľana (1 270 m n. m.). Dolná časť doliny je ukončená rázcestím pod Klinom.

Horná časť doliny začína pod Klinom a končí Račkovým sedlom. Nazýva sa aj Račkov zadok (horná časť Račkovej doliny) a v jej závere  sa nachádzajú Račkove plesá (1 697,1 m n. m.).

Od Račkových plies, Západné Tatry (© Ladislav Blaho) Račkova dolina
Od Račkových plies, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

Poďme teda pekne od začiaku. Račková dolina je dlhá viac ako 5 km. Celou dolinou preteká potok Račková.  Poviete si dolina takmer ako každá iná a predsa je zvláštna (hlavne v závere). Najbližší prístup je cez Pribylinu, či už ste motorizovaný, alebo nie. Keď áno, auto necháte pri autokempe, keď nie k autokempu sa musíte dostať 🙂 (cca do 5 km z dediny). Absolvoval som obe možnosti, autom je to pohodlnné, bez neho si zas vychutnáte špieciality miestneho lokálu a neďaleko je aj autobusová zastávka (smer LM) takže win/win. Špeciálne v lete má terasa lokálu výhodu v tom, že vedľa nej prechádza malý potôčik, dá sa sadnúť na mostík a schladiť si nohy od tej prekliatej asfaltky – skvelý pocit a do toho v ruke orosené, nádhera!

 

Prístup do Račkovej doliny

Modrou značkou – Úzkou dolinou je potrebné sa vybrať a na začiatku Račkovej doliny budete cca za 15 minút ani to nie. Na konci Úzkej už konečne začína tá Račkova. Nastupuje sa v 950 m n. m. – Rázcestie Jamníckej a Račkovej doliny a končí  Račkovým sedlom 1956 m n. m. Pohodlná prechádzka, ktorá naberie 2-tisícové kontúry až v samom závere.

Račkovo sedlo, Západné Tatry, Račkova dolina
Račkovo sedlo, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

Cesta dolinou ubieha veľmi rýchlo, treba však nastaviť ten správny krok 🙂 .  Dolina  však bola poznačena kalamitou z pred dvoch rokov. Dokonca minulý rok aj preto bola v týždni uzavretá. Prístupná bola len cez víkendy. Tento rok ma prekvapilo, že aj cez štátne sviatky (september), fungovali pilčíci len taký fukot. Našťastie v hornej časti doliny rúbaniská až tak nevidieť, aj keď tam sa tiež niečo nájde. Okolie Račkových plies (najkrajšia časť) je však nedotknúté.

 

Račkové Plesá

Potok Račková, Západné Tatry, Račkova dolina
Potok Račková, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

 

Najkrašia časť doliny. Počet plies závisí hlavne od množstva vody. Väčšinou sú dve: Nižné a Vyšné, keď je vody dostatok. Vtedy sa zlievajú a vytvoria jedno pleso. Pri nedostatku vody sa rozdelia a vzniknú tri. Keď je dlho sucho nastáva  zaujímavá situácia. Jedno z plies vytvára tvar srdca.

Z plies vyteká potok Račková, ktorý zásobuje Račkov vodopád. Potok Račková vyteká v nadmorskej výške 1 697 m n.m.,  pod Končistou.

Myslim si že najkrajšie sú na jar. Keď kvitne záružlie a sú plné vody. Fotograf tam dokáže stráviť doslova hodiny a možno  aj viac. Nie je tu problém natrafiť na svišťa či kamzíka aj keď tie skôr vidno na poľskej strane Račkovho sedla, resp. v trávnatých svahoch cestou na Klin, alebo v Gáborovej doline.

 

Raz sme sa vybrali práve k Račkovým plesám.  Už pred kolibou pod Klinom to nevyzeralo najlepšie. Mraky pribúdali a boli sprevádzané občasným mrholením. Pri plesách sa spustil už aj dážď. Vyťahujeme pršiplášte a dúfame, že sa počasie umúdri. Keď do toho zahrmí, hovoríme, že toto nám ešte chýbalo. Čo sa však dialo potom, nedúfal nikto z nás. Behom pol hodinky sa vyčasilo a stihli sme pofotiť aj zapadajúce slnko no proste nádhera. Všetci sme pobehovali ako splašení. Raz tu, raz tam. Ešte toto a toto. Ej Ondro (slnko) prisvieť nože 🙂 . Mokrí, ubehaní, no predsa šťastní. Po takomto zážitku sa hneď lepšie kráča domov a nielen kráča aj zaspáva 🙂 .

 

Cestou, necestou Račkovou dolinou

Keď už ste v Račkovej doline, existuje veľa možností kam sa vybrať. Hrebeň Otrhancov, ten poznáte už z minulého článku, Klin, alebo Bystrá – najvyšší vrch Západnách Tatier.

Bystrá a Nižná Bystrá Račkova dolina
Bystrá a Nižná Bystrá z Gáborovej doliny, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

Lacov frajer na záver

Dnešný frajer na záver od Laca je práve záver Račkovej doliny, ktorý vznikol len prednedávnom začiatkom októbra.Aj keď počasie nebolo optimálne, vznikali zaujímavé fotky s atmosférou. Jednu z nich – V tom najkrajšom objatí hôr  si môžte nižšie prezriesť. Z prava vidno Jakubinu, Nižnú Bystrú, Bystrú a Klin. Račkové plesá sa už pomaly pripravujú na zimu.

V tom najkrajšom objatí hôr Račkova dolina
V tom najkrajšom objatí hôr-Račkove plesá, Západné Tatry (© Ladislav Blaho)

Či už je jar, leto, jeseň alebo zima ak bude možnosť zastavte sa v Račkovej doline. Vidieť ju určite bude stáť za to.

 

Komantáre

komentárov