Merino ponožky Mund Altai | Outdoor recenzia
Ponožky na turistiku a skialpinizmus, to je večná téma. Veľa krát sa turistické ponožky ako súčasť turistickej výbavy podceňujú. To isté platí aj pre skialpinistickú výbavu. Ja som mal vždy problém, že mi bola zima na prsty na nohách v skialpových lyžiarkach. Zima mi bývala aj v zimných lezeckých topánkach. Preto sme sa rozhodli, že otestujeme merino ponožky Mund Altai.
Známy ich vychválili a tak som si povedal, že „ak to má byť pravda, tak to stojí zato spraviť o nich recenziu“. Nakoniec, kopa ľudí ako ja má rovnaký problém vybrať si dobré ponožky na turistiku či skialpinizmus, najlepšie však čo najuniverzálnejšie.
Ako dlho a počas ktorých outdoorových športov som testoval ponožky MUND
Ponožky som testoval počas 4 mesiacov. Každý diel nášho skialpinistického seriálu bol v nich natočený. Testoval som ich počas zimného lezenia a uskutočnil som v nich aj mnoho výletov v trailových topánkach „teniskách“ narýchlo a naľahko, na lokálne horské chaty počas zimy a v snehu.
Ponožky som riadne „prevetral“ v pohoriach:
- Malá Fatra a milovníci videa si k tomu môžu pozrieť aj youtubové video tu
- Vysoké Tatry
- Západné Tatry
Brával som si ich aj na jarné výlety pod skaly, kde som chcel mať nohy v teple a kľude počas istenia.
Čo to vlastne tie merino ponožky Mund Altai sú?
Sú to dvojvrstvové merino ponožky, ktoré sú vyrábané španielskou firmou Mund.
- vnútorná vrstva ponožiek je z merino vlny
- vonkajšia vrstva ponožiek je z polyamidu a lycra materiálu
Firma MUND sa okrem univerzálnych trekingových merino ponožiek venuje v širšom merítku aj lyžiarským ponožkám, kompresným ponožkám či bežeckým ponožkám. Tak isto disponuje aj „čisto“ kompresnými výstuhami na nohy, bez pokrytia spodnej časti chodidla.
K dispozícií som mal tieto tri druhy ponožiek, ako vidíte na obrázku vyššie, ale mojim potrebám najviac vyhovovali práve spomínané ponožky MUND Altai.
Zloženie merino ponožiek Mund Altai
Ako sme si už spomenuli, ponožky Mund Altai sú dvojvrstvové ponožky, pri ktorých firma Mund nakombinovala viacero materiálov a to v tomto pomere :
- 80% Merino vlna
- 12% Polyamid
- 8% Lycra
Funkčnosť merino vlny je presne taká, akú ju poznáme už z našich predošlých článkov o merino vlne. Ako jej hlavnú vlastnosť by sme mohli považovať značnú odolnosť voči nepríjemným pachom. Druhou vlastnosťou je, že na tele hreje, aj keď je mokrá. To je výhodá, ktorú oceníte hlavne v chladných ročných mesiacoch, kedy počasie až tak nepraje alebo jednoducho v zime na turistike, skialpe či lyžovaní.
Polyamid sa stará pri týchto ponožkách o to, aby ponožka rýchlejšie odvádzala vlhkosť na povrch ku topánke alebo papuči lyžiarky. Jednoducho, aby lepšie dýchala.
Lycra má na starosti elasticitu ponožky. V tejto recenzii som však testoval hlavne odolnosť týchto merino ponožiek voči pachom a ich hrejivosť.
Merino ponožky Mund Altai vhodné na turistiku, skialpinizmus a aj zimné lezenie
Už vyššie ste si mohli všimnúť, že stále spájam skialpinizmus s turistikou a teraz aj zimným lezením. Ako to teda je?
V prvom rade som riešil už vyššie spomínané teplo. Ako som si neskôr pozrel u predajcu týchto merino ponožiek, majú poskytovať komfort až do -15° C. To však samozrejme závisí od toho, ako dobre izolovanú máme turistickú, lezeckú či skialpinistickú obuv. Okrem iného to taktiež závisí od toho, ako dobre „hydratovaný“ je daný turista, lezec či skialpinista. Rozhodne je to však milá informácia a ja môžem potvrdiť, že ponožky mi efektívne slúžili aj počas takýchto teplôt v lyžiarkach.
Merino ponožky Mund Altai nosievam do hôr na náročnejšie výlety aj v jarných teplotách. Únosnosť vysokých teplôt nad 20 stupňov bude zrejme opäť vďaka merino vlne, resp. to sa môžem len domnievať :).
Spevnenie prednej časti chodidla a päty merino ponožiek Mund Altai
Ponožky majú spevnenú špicu a pätu, čo by sme považovali už aj za štandard outdoorovej výbavy v tejto dobe, teda hlavne čo sa ponožiek týka. Čo je však zaujímave, ponožky by mali vystužovať lýtko a píšťalu. Samozrejme, je to myslené ako kompresný prvok, obdobný, ale oveľa jemnejší ako u kompresných ponožiek. Predajca tento jav popisuje takto:
„Semi-kompresívne ponožky podporujú stimuláciu krvného toku tak, aby športovec mohol zlepšiť svoj výkon a znížiť riziko poranenia.„
Ja sa priznám, že som to špeciálne necítil, ale zato som sa v ponožkách ani raz nezranil :D. Reálne podstatné však je, že som si tieto ponožky naozaj užil a konečne môžem povedať „Viem vám odporúčiť dobré ponožky.“. Verte, mal som názvom zvučnejšie a známejšie ponožky k dispozícií, ale nebol som s nimi takto spokojný.
Test odolnosti merino ponožiek Altai voči pachom
Toto je menej príjemná časť testovania a recenzie. Potiahol som v jednom kuse v týchto ponožkách 5 dní a potom začalo byť cítiť, že by ich bolo treba oprať. Toto bol SKVELÝ výsledok, hlavne keď idete na dlhšie do hôr. Takto si vezmem trojo merino ponožiek MUND a som fresh na 2 týždňe.
Záver recenzie na merino ponožky Mund Altai
MUND Altai boli prvé ponožky, v ktorých som prežil zimný skialpinizmus a horolezectvo bez neustálej zimy na palcoch na nohách. Som rád, že sa potvrdilo odporúčanie mojich známych a ponožky si môžem teraz pobaliť so sebou na Elbrus, kam o pár dní s parťákmi odchádzame na menší expedičný výlet.
Väčšinu času som si ani neuvedomoval, že som ich mal na nohách, čo je dobré znamenie. Ako bonus som ich brával v teniskách v zime na výlety na horské chaty. Skúšal som v nich aj behať, ale pri rýchlych zbehoch dole sa rýchlo opotrebovával ponožka na pätách. Prostredníctvom tohto som si uvedomil, že tento model nie je stavaný na beh.
Úplne super bolo, že to vlastne nie sú vysoké podkolienkové ponožky a napriek tomu, keď som si ich dal do skialpových lyžiarok neodral som si píšťalu. Tak ako som ich natiahol, tak si udržali tvar v lyžiarke.
Napriek tomu, že som mával nohu celý deň v lyžiarke, keď sme prišli na chatu, nemusel som sa prezúvať kvôli tomu, že by bola ponožka mokrá alebo vlhká.
Finálny test merino ponožiek Mund na Elbruse a Kaukaze
Táto recenzia už bola napísana, keď sme pôsobili pod Gruzínskym kopcom Kazbek 5047 m.n.m. a na najvyššej hore Európy Elbrus 5642 m.n.m. Pri výstupe na Elbrus bolo -15 a mal som skialpové skelety Hagan. Myslím, že toto bola aj hranica Mund ponožiek kde mi stačili, ale keby som sa nehýbal dlhšie už by mi asi začala byť zima na prsty. Čo je ale úplna pecka, že celý skialpový trip mi vydržali ponožky po dobu 14 dní s jedným praním a striedal som ich s druhým párom merino ponožiek na skialpových výletoch.
Cena ponožiek je cca 13 eur.
V stručných bodoch zhrniem plusy a mínusy týchto ponožiek:
Plusy:
- výborne sa vysporiadavajú s pachmi
- kombinácia materiálov sa ich pomer sa vydaril
- hrejú v zime a to aj v teplotách okolo -15 stupňov tak, ako to uvádza výrobca
- majú dobrý pomer schnutia
- veľmi dobrá cena v pomere s výkonom
Mínusy
- trochu sa „zožmolkaveli“, bez vplyvu na ich výkon (bude to zrejme ich prirodzená vlastnosť)