fbpx

Kriváň a Poľana, merino tričká od Froggywear

KRIVÁŇ A POĽANA, MERINO TRIČKÁ OD FROGGYWEAR

Ahojte, čas letí ako voda a od poslednej recenzie merino trička Kamenec, v spolupráci s Jankou z Froggywear, ubehol nejaký ten rok aj niečo navyše. Veľa sa za tú dobu zmenilo. Janka funguje už trochu inak (z hobby projektu sa stal prechod na full-time job, resp. firma s prvými zamestnancami), svetlo sveta uzreli ďalšie nové produkty a tak v duchu týchto pozitív, pokračujeme v outdoor testovaní aj my. Tentokrát sme si vybrali z výkladu celoročne nositeľné tričká Kriváň a Poľanu. Áno, testovali sme 2 tričká a áno nezabudli sme taktiež na dámy. Kriváň si pod svoje ochranné krídla zobral Thom a s Poľanou sa do sveta vybrala Kika.

 

TROCHA TEÓRIE ANEB POKEC OD VÝROBCU

POPIS – Spojili sme civilný vzhľad a funkčné vlastnosti merino vlny a tak vzniklo prémiové urban merino tričko.

ZLOŽENIE – 200 gramový 100% merino úplet je tenko tkaný a veľmi hladký. Najtenšie vlákno merino vlny 16.5 μm je základom tohto pohodlného, no zároveň elegantného trička.

POUŽITIE – Celoročne ako prvá vrstva na aktívne bežné nosenie, na cestovanie, nesklame ani počas výkonu.

 

KRIVÁŇ – PÁNSKE TRIČKO

Keď som prvý krát videl na e-shope tričko Kriváň, bolo vedľa názvu napísané „URBAN“. Vravím si, to bude nejaký obojživelník – aj do mesta, aj do prírody. A tak tomu bolo. Na horách vynikajúco poslúži, je ľahké a zaberá minimum priestoru v batohu a v meste s ním ľahko splyniete v dave 🙂 .

 

Tričko Kamenec bol elastický merino úplet (145g) a naozaj veľmi príjemný na nosenie. Kriváň mi však prišiel ešte jemnejší (je to však 200 g úplet) a keď som si ho prvý krát obliekol, neveril som, že sa jedná o merino vlnu! Zaujímavé je tiež to, že sa jedná o 200 g merino úplet, tričko je napriek tomu neuveriteľne tenké. Má to na svedomí špeciálny spôsob tkania: viac vlákien je stlačených, resp. upletených na menšej ploche a tým pádom je merino tričko tenšie a zároveň pevnejšie.

Vlna, z ktorej je vyrobený Kriváň aj Poľana, pochádza z Nového Zélandu a materiál je pletený v Taliansku – čo jasne hovorí o kvalitnejšom spracovaní a ako bonus je to šité na Slovensku. Predtým, ako nám Janka tričká poslala, ma vopred upozornila, že je to fakt „kvalitka“ a nebudem veriť, že sa jedná vlnu. Vravím si, tak určitééé! Mala však pravdu. Preto, ak chcete využívať benefity prírodného materiálu ako je merino vlna a máte strach, že Vás tričko bude hrýzť, práve Kriváň alebo Poľana Vás presvedčia o opaku. Dosť bolo chválenia, poďme na samotné testovanie.

 

TESTOVANIE – Tričko sa mi dostalo do rúk pri dozvukoch zimy roku pána 2017. Síce to bol jej záver, stihol som ešte silné mrazy, kopec snehu aj horské opaľovačky. Sústredil som sa hlavne na bežnú turistiku (zima, jar, leto), rýchlu turistiku a „bike“ (ktorý slúžil hlavne na približovanie k hrebeňom cez dlhšie doliny).

CHLAD – V zimnom období, tričko fungovalo ako prvá, resp. druhá vrstva. Čo mám na merino vlne najradšej je to, že nechladí aj keď je mokrá. Najmä pri strmších výstupoch, som túto vlastnosť veľmi ocenil. Ďalšou výhodou je, že sa vie veľmi dobre prispôsobiť teplote. Určite to každý poznáte, doznievajúca zima (alebo inverzie), na hrebeni v pohode teplota na tielko. Pri výživnom a strmom výstupe nehrozí mať viacej vrstiev. Kriváň mi tak reguloval teplotu. Hrial v doline a na hrebeni sa prispôsobil teplu. Výhoda? Nemusel som sa prezliekať!

V zime som merino tričko ocenil aj pri vynáškach na útulňu Salaš pod Suchým vrchom vo Veľkej Fatre. V kombinácii s hrubším merino rolákom oblečenie stíhalo dýchať a aj počas prestávky mi bolo tak akurát. Pod váhou nákladu som sa zase neprehrieval.

 

TEPLO – Len čo zmizol sneh a o trocha viac sa oteplilo, mohol som praktizovať turistiku na ľahko a vo svižnejšom tempe. Ranné naháňačky za východom slnka, resp. večerné dobiehanie jeho posledných lúčov, boli niekedy len tak-tak, na tesnotku. Následné dlhšie „prechádzky“, cca 30-40 km – dole v doline na bicykli a čím skôr na hrebeň – boli v znamení výberu vhodného matrošu (na oblečenie). Pod heslom „na ľahko, na rýchlo“ sa so sebou veľa brať nedá a taktiež 15 l batoh nenafúknem 🙂 . Preto ľahké a spratné merino tričko bola jasná voľba. Tu som postrehol jednu nevýhodu a to je kombinácia s membránovou bežeckou bundou. Pri rýchlom tempe sa mi na bunde kondenzoval pot. Nevadilo mi to pri pohybe, ale pri zastavení a keď fúkalo, mi už zima bola. Lepšie fungovalo technické tričko z umelých vlákien, lebo stíhalo dýchať, resp. membránová bunda s ním spolupracovala lepšie. Pri pomalom tempe táto kombinácia (merino tričko+bežecká bunda) nemala problém.

 

Čo sa týka životnosti vďaka pevnému tkaniu úpletu je tričko minimálne opotrebované. Problémové partie: chrbát, ramenná a pás (tam kde máme batoh najviac v tesnom kontakte s telom) sú po testovaní v bezchybnom stave a materiál je neporušený. Časom môže dôjsť k pretrhnutiu, no na vlastnostiach merino trička to nijako neuberie!

POĽANA – DÁMSKE TRIČKO

Poľanu som dostala v krásnej sýtej, zelenej farbe (žeby ma bolo vidno všade) a predĺženej verzii (nech mi neťahá na kríže). Počas 4 mesiacov som tričko v podstate využívala pravidelne, dovolím si tvrdiť, že priam neustále.

 

PORTUGALSKO – Počas týždňa stráveného v krajine, kde miesto vody tečie z kohútika Portské víno, mi bolo merino tričko veľmi nápomocné. V marci, kedy som cestovala po Portugalsku, sa teploty počas dňa vyšplhali aj na 24 °C (ja som už pri tejto hodnote zomierala), no najmä ako zapadlo slnko a začínala noc, sa dosť rapídne ochladilo. Tu som tričko využívala teda len v noci na spánok. Či už som noc trávila u známych, alebo vonku na pláži v spacáku, vždy sa vedelo dobre prispôsobiť a nebolo mi v ňom ani príliš horúco, ani zima.

 

BEŽNÉ NOSENIE – predstavme si pod týmto pojmom krátke, niekoľko hodinové túry. Tričko bolo nosené takmer každý deň na Islande. Každú jednu voľnú chvíľu. Od konca marca v podstate až doteraz. Hoci tu v marci stále bolo premenlivé počasie, kedy sa striedali vyššie teploty až s teplotami okolo mrazu, vždy som tričko nosila ako základnú vrstvu, na ktorú som potom hodila už len funkčnú mikinu prípadne páperku (podľa počasia). Okrem tohto mi naozaj nebolo treba nič iné vymýšľať a aj pri silnom vetre (čo bolo takmer stále, keďže tu fujačí až na pár dní v roku teda furt) som na problémových partiách – ako kríže a podpazušie – necítila chlad. Práve naopak. Aj napriek telesnej aktivite a následnom navlhnutí od potu absolútne nechladilo a ani raz som nepocítila chlad, či zimu keď fúkal vietor.

 

YOGA – Keďže nie vždy sa dá „zdrhnúť“ na pol dňa preč, často krát som jednoducho len zbalila karimatku a išla na hodinu-dve na lúku pod hory zacvičiť si yogu. Najväčšia výhoda bývať na islandskom vidieku – zájdete 10 -15 minút od domu, ste v strede ničoho a stretnúť môžete tak nanajvýš stádo koní či polárne líšky. A hej, ovce. Ovce sú všade. No ale k veci. Na yogu som nosila len toto tričko s legínami.  Čo je ďalšia pre mňa skvelá vec, že nech som sa skrútila do hocijakej polohy, nikdy som nepociťovala žiadne obmedzenia v pohybe. Toto je pre mňa asi jedna z najlepších vlastností tohto trička, keďže aj pri spánku vždy zvyknem byť pokrčená ako červík po exorcizme.

 

VIACDŇOVÉ TREKOVANIE – bez možnosti prania oblečenia v práčke. Bolo to počas 1 týždňa, kedy sme s kamošmi išli na trip okolo Islandu. Takže nebolo možné mať každý deň sprchu a nie to ešte oprať veci. Sedem nocí sme spali vonku, prípadne v opustených domoch. No a keďže väčšinou fungujem na princípe menej vecí, viac miesta na … pivo, 😀 inak to nebolo ani teraz. Po týždni nosenia každý deň tričko vôbec nezapáchalo. V rámci celého týždňa som tričko nosila každý deň na túry a počas noci na spanie v spacáku. Prakticky som ho mala na sebe nonstop. A naozaj po týždni sa to dalo so mnou stále vydržať (vraj). Počas spania vonku som ho používala ako jedinú vrstvu do spacáku pri teplote cca 2-3 °C (bivak). Na moje prekvapenie, aj napriek vetru som sa počas noci ani raz nezobudila na zimu. Len ráno na úplne inom mieste než som zaspávala. 😀

 

ČO DODAŤ NA ZÁVER

THOM – Na Kriváni si najviac cením jemný a na dotyk príjemný materiál, jeho ľahkosť, minimálne rozmery, predĺžený a prispôsobiaci sa tvar trička a športový strih, ktorý mi sedí. Medzi mínus by som spomenul fakt, že tričko je málo elastické. Čo by som vylepšil? Určite by som navrhol aj iné farebné variácie. Zelená, aj keď je pekná mi nestačí 🙂 . Možno by som tričko doplnil na hrudi horským motívom – potlačou 🙂 . A otvor na palcééé (žartujem) 🙂 .  Okrem vlastností a vzhľadu, určite zohľadňujeme aj cenu. Cena 49 € pri 100 % merine a 200g úplete si nájde ťažko konkurenciu! A tak s pokojom angličana môžem vyhlásiť, že Kriváň aj Poľana sú kvalitné merino tričká na úrovni svetových značiek a za super cenu!

KIKA – Na záver by som dodala, že tričko sa mi vo všetkých prípadoch nosilo viac než skvelo. Jedinú vec, ktorú by som uvítala, by bolo viac farebných prevedení. Ja osobne preferujem skôr tmavé – zemité farby, a keďže som minimalista, vôbec mi tam nechýba žiadna potlač ako Thom spomínal vyššie 🙂 . Pomer cena výkon, so skúsenosťami aj s inými značkami, je podľa mňa toto tričko jednoznačne najlepšia voľba, ktorú som mohla skúsiť. Príjemný bonus pre mňa bolo už len to, že som mohla poprosiť o predĺženú verziu trička, to ma potešilo úplne najviac.

Nakoniec môžem povedať, že akonáhle sa vrátim domov na jeseň, určite podopĺňam ďalšie zásoby od Froggywear, nech je túlanie zas o niečo jednoduchšie 🙂 .

Merino tričko KRIVÁŇ nájdeš -> TU.
Merino tričko POĽANA nájdeš -> TU.

 

 

Komantáre

komentárov