fbpx

Outdoor oblečenie made in Slovakia – BLACK HILL OUTDOOR

OUTDOOR OBLEČENIE MADE IN SLOVAKIA

Dnes si predstavíme slovenskú značku Black Hill Outdoor, ktorá sa zameriava na výrobu z prírodných materiálov – presnejšie z merino vlny. Jedná sa o pomerne mladú značku a preto širšiemu okoliu možno neznámu. Predstaví nám ju jej zakladateľ – Peter Muránsky.

 

KEDY VZNIKOL BLACK HILL OUTDOOR?

Značka vznikla v roku 2012, v nádhernom prostredí Slovenského Rudohoria, na hraniciach Národného parku Muránska planina v malej obci Michalová pri Brezne. Preto aj ten názov značky (v preklade znamená „Čierny vrch“) súvisí s vrchom nad dedinkou, ktorý tak nazývajú miestni.

Nápad vyrábať oblečenie z merino vlny vznikol pár rokov pred založením. Začiatky boli spontánne, všetko sa zdalo jednoduché, ale prišli aj rôzne prekážky, ktoré sme úspešne prekonali. Možno sa opýtate, prečo slovenská značka má názov v angličtine? Jednoducho, myslíme na budúcnosť a na to, že raz sa značka môže stať globálnou – nielen lokálnou. Našim cieľom je pozitívne osloviť rôzne skupiny zákazníkov, ktorí tomu budú rozumieť a vedieť aj vysloviť.

 

KTO STOJÍ ZA ZNAČKOU BLACK HILL OUTDOOR?

Začínal som sám a vybudovať niečo si vyžaduje určité schopnosti a množstvo tvrdej práce. No teraz mám pri sebe tím ľudí, ktorí zdieľajú moje nadšenie pre jedinečný materiál, ktorým merino vlna je. Mať okolo seba kreatívnych ľudí s chuťou pracovať je dôležite preto, aby značka napredovala. Bez nich by som to nedal.

 

PREČO VZNIKLOL BLACK HILL OUTDOOR?

Hlavným dôvodom založenia bola nedostupnosť outdoor oblečenia z merino vlny na slovenskom trhu. Po vynikajúcich skúsenostiach s mojimi prvými nohavicami z merina – ktoré som kúpil v zahraničí – som sa snažil nájsť u nás niečo podobné, ale nebola žiadna šanca. Nikto nič outdoorové z merino vlny na slovenskom trhu nevyrábal. Vtedy mi napadla myšlienka skúsiť to na vlastnú päsť a tak s prvými nohavicami a ďalšími bundami vznikla aj značka Black hill outdoor. Chcel som niečo originálne, takže okrem loga (čo samozrejme nejaký čas trvalo, kým sme našli ten správny dizajn a pretvorili do grafickej podoby) sa naše oblečenie odlišuje pánskou alebo dámskou slovanskou výšivkou, ktorá zdobí každý model. Bola to práca šikovnej dizajnérky. 🙂

Budovaním od samotného začiatku som sa snažil položiť základy tak, aby reprezentovala to, čo ma vystihuje a čo je pre mňa v živote dôležité. Prezentuje odraz môjho skutočného ja a odráža hodnoty presvedčenia za ktorými si v živote stojím.

 

VENUJETE SA OKREM BLACK HILL OUTDOOR AJ NIEČOMU INÉMU?

Od začiatku som mal v tom jasno, ktorým smerom sa chcem uberať a Black hill outdoor – čo sa týka prítomnosti – zaberá všetok čas, ktorý mám. Stále je čo zlepšovať a testovať, a keďže prevádzkujem aj kamennú predajňu, len sem-tam mi zostane čas na turistiku po našich krásnych slovenských horách. Zahraničné destinácie ma už nelákajú, voľný čas radšej trávim na Slovensku.

 

PREČO PRÁVE OBLEČENIE Z MERINO VLNY?

Bola to hlavne vlastná skúsenosť, ktorá ma presvedčila. Merino vlna má unikátne vlastnosti a schopnosti, ktoré nenájdeme u žiadneho iného materiálu. Výhodou je, že udržuje ideálnu mikroklímu a vtedy sa cítime pohodlne za každého počasia. Toto poznali naši starí či prastarí rodičia – aj to bol jeden z dôvodov, vrátiť sa k tradícii. Rozdiel je akurát v tom, že my nepoužívame tradičnú vlnu, ktorej vlákna sú hrubé, pichajú a škriabu, ale používame jemnú a mäkkú vlnu z oviec Merino, ktorej vlákna sú omnoho tenšie a preto neškriabu.

Vyzdvihnúť by som chcel mimoriadnu antibakteriálnu schopnosť, ktorá je dôvodom, prečo merino oblečenie nezapácha ani po viacnásobnom nosení a prepotení. Toto ocenia hlavne tí, ktorí sa potrebujú na viac dní zbaliť do jedného batohu. Všetky naše produkty sú so 100% merino alebo 100% shetlandskej vlny, nepoužívame žiadne zmesi materiálov.

V budúcnosti plánujeme vyrábať termoprádlo a tričká s pridaním elastanu, materiál bude pružnejší a zabezpečí lepšiu pohyblivosť pri aktivitách. Ale vlna má sama o sebe prirodzenú pružnosť, preto je naše vrchné oblečenie pohodlné aj bez pridania prímesi elastanu a vydrží naozaj dlhý čas. O merine by sa toho dalo povedať veľa, viac sa dozviete na našej webke – Black Hill Outdoor.

 

ODKIAĽ POCHÁDZA MERINO VLNA, KTORÚ POUŽÍVATE VO VAŠICH PRODUKTOCH?

Zamerali sme sa hlavne na oblasti Nového Zélandu a Austrálie, kde je merino vlna najkvalitnejšia. Odtiaľ merino vlnu dovážame k nám na Slovensko. Potom  sa vlna spracuje a zafarbí na požadovanú farbu, z ktorej sa vyrába tkanina alebo pletenina. Nájsť kvalitného spracovateľa vlny a zároveň výrobcu tkanín s dlhoročnou skúsenosťou nebolo vôbec jednoduché. Zabralo nám to veľa času, je to dlhý proces, ktorý si treba naplánovať. To bol aj náš hlavný zámer, ktorý sa podaril.

 

POUŽÍVATE PRI VÝROBE VÁŠHO OBLEČENIA AJ ŠPECIÁLNE TECHNOLÓGIE, RESP. MATERIÁLY?

Na výrobu nášho oblečenia používame tkaniny, ktoré sa vyrábajú modernou technológiou a zaručujú zachovanie všetkých vynikajúcich vlastnosti a schopností, ktoré merino má.

Tkanina Black hill classic ® má hladkú a pevnú štruktúru, je odolná voči mechanickému namáhaniu. V optimálnom pomere ochraňuje pred vetrom a je vysoko odolná proti oderu. Jej gramáž je 650g/m2.

Tkanina Black hill soft ® je vzdušnejšej štruktúry s dlhším vlasom. Je jemná, mäkká, pružná a príjemná na dotyk, menej odolná proti vetru. Vyrába sa v gramáži 550g/m2-650g/m2.

Tkanina Black hill double face ® je špeciálna dvojvrstvová tkanina s hladkou a pevnou štruktúrou. Ideálna na vrchné zimné oblečenie. Gramáž má 900g/m2.

 

AKO SA SPRÁVNE STARAŤ O MERINO VLNU ?

Údržba merino oblečenia je úplne jednoduchá. Výhodou je, že dlho vydrží čisté a bez zápachu, preto je ideálne len vyvesiť a vyvetrať – najlepšie keď je vlhké počasie. Tým určite predĺžite životnosť oblečenia. Keď už naozaj potrebujete oblečenie vyprať, stačí namočiť do 30 °C vody s pracím  prostriedkom na vlnu, ktorý obsahuje lanolín, jemne postláčať a nechať vo vode 10-15 minút. Potom prepláchnuť vo vode s teplotou 30 °C, nežmýkať, len odsať prebytočnú vodu do uteráka.

Sušiť je najlepšie vo vodorovnej polohe v tieni. Ktorí majú menej času si môžu vybrať pranie v práčke na 30 °C – šetrný program na vlnu. Nepoužívajte chlór a aviváž, ničia sa tým  prirodzené vlastnosti vlny, najmä jej objemnosť, pružnosť a schopnosť absorbovať pachy. Ďalšou možnosťou je čistiareň.

 

AKÝ BOL VÁŠ PRVÝ PRODUKT?

Prvým našim produktom boli pánske nohavice (viď obrázok nižšie, nohavice testoval horský vodca Michal „Kevin“ Sekelský), ako som už spomínal – funkčné, trvácne a nadčasové. 🙂 Prvý prototyp nohavíc nevyšiel podľa našich predstáv. Museli sme ísť od začiatku, od úpravy strihu až po nový výber materiálu, ktorý nebol dostatočne odolný a pevný. Druhý pokus sa vydaril. 🙂 Nohavice sa začali testovať. Ako prví „testovači“ boli horskí vodcovia, ktorí si ich nevedeli vynachváliť. A to naštartovalo výrobu a aj chuť pustiť sa do toho naplno.

K nohaviciam samozrejme chýbala bunda, ktorá mala spĺňať okrem funkčnosti aj pohodlný technický strih. A tak sa začal sortiment rozširovať na dámske a pánske bundy aj svetre. Nezaskočila nás ani požiadavka vyrábať produkty na mieru, podľa požiadaviek zákazníka, keďže nie každý má konfekčnú veľkosť. V súčasnosti si u nás prídu na svoje turisti, poľovníci, rybári, skialpinisti a všetci aktívni nadšenci prírody, ktorí obľubujú prírodné materiály. Našou prioritou je spokojnosť zákazníka, nie len aby sa v našom oblečení dobre cítil ale aj dobre vyzeral.

 

KDE VŠADE VÁS NÁJDEME?

Dostať sa k nim môže úplne každý. 🙂 V prevádzke je náš novučký e-shop blackhilloutdoor.sk, kde ponúkame všetky produkty skladom. Tam sa dozviete všetko potrebné, samozrejme v prípade otázok sme pripravení a radi poradíme. Fungujeme asi ako každý v súčasnej dobe na FB a Instagrame, kde pravidelne prispievame a informujeme o novinkách a udalostiach. Pre tých, čo si radšej prídu naživo pozrieť, omakať a vyskúšať, máme otvorenú kamennú predajňu Blackhilloutdoor v Brezne – kontak, kde sú všetci vítaní.

 

PODPORUJETE AJ OUTDOROVÉ PROJEKTY ?

V máji sme podporovali podujatie Nosičská stovka a sme hrdí na to, že môžeme byť partnerom Zamkovského chaty. Tohto roku si horskí nosiči už 16-ty krát pripomenuli pamiatku svojho kolegu a kamaráta, nosiča Juraja Petranského, ktorý zahynul pri vynáške na Téryho chatu. Preteky, ktoré sa konajú na jeho počesť, odštartovali na Hrebienku a ich cieľom bolo vyniesť 100-kilový náklad na Zamkovského chatu.

Náš obdiv patrí aj horským nosičom zo Zámky, ktorí sa tohto podujatia zúčastnili a s hrdosťou nosia oblečenie Black hill outdoor, ktoré môžu využiť počas celého roka. Ich spokojnosť je balzamom na našu dušu.

 

AKTUÁLNE TESTUJEME OD VÁS MERINO BUNDY (FORESTER A LESANU). JEDNÁ SA O POCTIVÉ BUNDY Z HRUBEJ MERINO VLNY. AKE SÚ ICH PREDNOSTI?


Pánska bunda Forester

Patrí medzi špičkové bundy, ktoré ponúkame. Okrem vynikajúcej funkčnosti disponuje s pohodlným technickým strihom , ktorý zaručí každému nadšencovi prírody vynikajúcu pohyblivosť tela aj rúk.
Vynikajúca priedušnosť tejto outdoor bundy zabezpečuje, že zostanete v suchu aj keď sa nadmerne spotíte. Ďalšou výhodou je obojsmerný zips a vetracie zipsy v podpazuší. Ideálna je aj do extrémnych klimatických podmienok, kde sa dokáže prispôsobiť veľkým teplotným rozdielom. Jedinou nevýhodou je, že pri silnom lejaku premoknete, ale naopak výhodou je, že vám napriek tomu bude teplo a nebude vás bunda chladiť. Odporúčame pre poľovníkov, rybárov, skialpinistov, horských nosičov, horských vodcov, turistov ale aj cestovateľov. Je to všestranná bunda pre tých čo majú radi pohyb a prírodu.

Dámska bunda Lesana

Úžasná bunda s vynikajúcim strihom, ktorá ulahodí každej ženskej postave. Určite spĺňa požiadavku nadčasového trendu. Aj napriek pevnému materiálu je bunda pohodlná a príjemná, pretože merino má prirodzenú pružnosť. Na prvý pohľad sa zdá, že v lete je bunda nevyužiteľná, ale opak je pravdou, výborne poslúži aj v letných chladných večeroch. Prispôsobí sa klimatickým podmienkam v ktorých sa práve nachádzate. Veľkou výhodou je, že nezachytáva pachy a nekrčí sa. Takže ju ocenia všetky aktívne ženy, ktoré absolvujú viacdňové celoročné túry. Odporúčame na turistiku, skialp, lyžovanie, cestovanie a voľný čas.

 

 

AKÉ JE VAŠE OBĽÚBENÉ „HORSKÉ“ MIESTO ?

Mojim obľúbeným miestom je Chopok z južnej strany Nízkych Tatier. Je to ideálne miesto na výbornú turistiku a relax či už v lete alebo zime. Nádherná panoráma  ma vždy vie nakopnúť a dodať mi veľa energie, preto sa tam vždy rád vraciam.

Ďakujeme za rozhovor.

Slovenskú značku Black Hill Outdoor nájdete:
WEB: blackhilloutdoor.sk
FACEBOOK: @blackhilloutdoor
INSTAGRAM: Black hill outdoor ®

 

Komantáre

komentárov