fbpx

Malá Fatra: Prechod po hrebeni na skialp lyžiach 20km a 1600 m prevýšenie

Malá Fatra, ako som už skor spomenul, je ideálnym miesto na skitouring. Prečo tomu tak je? Odpoveď je jednoduchá. Malá Fatra je členitá a za krátky čas uvidíte toho veľa.

Naša skialp trasa bude v tomto skitouringovom príbehu nasledovná:

Turčianské Kľačany- Chata pod Klačianskou Magurou- vrch Suchý – Biele skaly- Malý Kriváň- Bublen- hrana Veľkého Kriváňa- Snilovské sedlo- Vrátna
Na konci článku je aj celé video z tohoto výletu.

Začiatok skialp prechodu Malou Fatrou:

Na aute prídeme do Turčianských Kľačian a tam si ho aj necháme na parkovisku. Obujeme si lyžiarky a dlhší čas kráčame po lúke. Takto ideme v lyžiarkach hore asi 30 min., kým si obujeme konečne lyže.
Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka
Je ľadovo a tak si pomáham tak, že si dám  „haršajzne“ alebo ynáme aj ako mačky na skiap lyže. Čo sú haršajzne zistíte vo videjku, ktoré nájdete na našom youtube kanáli. Takto si ideme s našimi cca 30 litrovými ruksakmi. Noo….dalo sa pobaliť aj ľahšie :).  Máme tu však všetko, čo treba mať v rámci bezpečnosti so sebou.  Po cca hodine vyjdeme hore na chatu pod Kľačianskou Magurou.

Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka, chata pod Kľačianskou Magurou

Tu navrhujem niečo zjesť, lebo sa už veľmi nebudeme zastavovať, vlastne až vo Vrátnej doline. Dáme si šišku, tie mimochodom robia čerstvé priamo na chate a s troškou džemu sú veeeľmi lahodné (nie tie z trávy) , kofolu a valíme ďalej. Snehové podmienku sú už lepšie a preto môžeme výjsť v ústrety sedlu pod Suchým bez mačiek na lyžiach.  Tento úsek trasy je jeden z najkrajších v zime, ale je krásny aj v lete. V zime sa tu zo stromov pod nánosom zmrznutého snehu stávajú malí sloníkovia :D.Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka smerom do sedla pod SuchýmVšade panuje kľud a odizolovaná atmosféra, proste také rozprávkovo. Po 50 minútach pohodového šlapania a fotenia sa s Peťom dostávame do sedla pod Suchým.

Sedlo pod Suchým a kam ďalej na skialpoch

V sedle pod Suchým to je v zime viac či menej jasné, ak idete na Malý Fatranský Kriváň. Traverz do prava je lavínozny kvôli strmým stenám, ktoré sú pod Bielymi skalami. Musíme ísť smerom do hora na samotný vrch Suchý  (1468 m. n. m.). Tu opäť prišli na rad skialpové haršajzne. S ich pomocou je cestou hore úplná pohoda. Na trase stretneme nášho testera Thoma s kamošom, prehodíme pár slov a valíme všetci ďalej. Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka nad sedlom pod suchým Občasne ma prešmykne na sypkom snehu, ale nešúcham sa dole a to ani v traverzoch. Po 20 minútach sme zo sedla pod Suchým hore na vrchole Suchého. Keď máte trošku počasie, tak sú všade super výhľady. Na Žilinu, na Martin…, ale nie robím si srandu. Vidíte aj tieto mestá, ale hlavne celý hrebeň a na Malý Kriváň, vidíte Lučanskú Fatru, Chočské vrchy, Nízke Tatry, Veľkú Fatru a iné. Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka výšlap na Suchý vrchVidno pekne kotliny, ktoré tieto hrebene predeľujú. Po miernom občerstvení sa čajom z termosky sa posúvame ďalej.Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka Han lyže ultra 76 na vrchole suchého vrchu

Suchý , Biele skaly

Pásy si nechávame na lyžiach a ideme ďalej po vychodenom zimnom chodníčku smerom na Biele skaly (1449 m. n. m.). Mierne to tu klesá a občas stúpa. Preto je dobré si nechať skialpové pásy na lyžiach.  Sklon nie je nikde v podstate agresívny, len nepadnúť dole a ste fresh. Občasne sa spustíme a občasne zas zašlapeme. Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka smerom na Biele skalyTu nás predbieha mladý pár, ktorý ide tú istú trasu. No nemajú síce 30 litrové skialp batohy, ale zato majú malé camelback batohy :). Nechcem si veľmi predstavovať, že tam zrejme nemajú lavínovú výbavu, akou je lavínová sonda, lavínová lopatka a lavínový prístroj (ten treba mať na sebe). Ja som bol rovnaký v ich veku, ale je to celé zle.

Prichádzame na pasáže, kde si musíme dať dole lyže a vyšlapať zo 20 metrov. Počasie je extrémne super. Všade slnečno, samé scenérie a hlavne Peťovi sa veľmi páči na trase. Takýmito hojdačkami prechádzame najvyšším bodom tohoto mini hrebeňa, ktorý sa nazýva Biele skaly („hovorovo Ťavie hrby“) a prichádzame do sedla Priehyb (1 462 m n. m.). Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka pred bielymi skalami Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka pred Bielymi skalami za Suchým vrchomTu na nás začína trošku doliehať dehydratácia a tak valíme ďalej. Však načo by sme sa napili pod heslom, že sa napijeme až pri Malom Kriváni. K tomu sa doťapkáme asi za 30min, dáme si tu narýchlo čaj a sledujeme, ako sa pomalinky chystá slnko zapadať.
Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka pred Malým Kriváňom
No nič, musíme to stihnúť pod Veľký Kriváň pred tmou. Čelovky ale pre každý prípad máme, takže ok.

Malý Kríváň a Veľký Kriváň

Toto je asi najepickejšia hrebeňová pasáž Malej Krivánskej Fatry. Vidíte všade a všetko :). Hlavne priestor medzi Kriváňmi sa zdá veľmi krátky. Tu však začína trošku technickejšia pasáž. Podľa mňa tu nie je moc výhodne zhadzovať pásy, lebo miestami musíte ísť ešte pár metrov do kopca. Priestor okolo hrebeňa je úzky a miestami sú nafúkane preveje, ktoré nevidno. Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka za malým KriváňomTakže temp,o aké tu volíme je hlavne jemné a opatrné. Na Sučianskú stranu sa dá veľmi rýchlo a ľahko zošuchnúť po kruste.

Potom, čo tieto pasáže prejdeme, sa už iba zošúchame dole kopcom otočkami na pásoch. Slnko zapadá nižšie a nižšie.Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka za Malým Kriváňom Farebné scenérie sú perfektné a trochu sa nechávame nimi uniesť. Nezabúdame však na naše skialpové dobrodružstvo.  Cestou mi ako potrava súžia dve Bombus tyčinky, ktoré bohato zúžitkujem v brušku.  Malá Fatra na skialp lyžiach, hrebeňovka Bombus tyčinkyPrichádzame pod Pekelník, ktorý sa zľahka v zime traverzuje doľava a spustíme sa na pásoch po hranu Veľkého Kriváňa (1650 m n.m.). Tu už končí svetlo takmer úplne. Nahadzujeme čelovky. Dávame dole pásy a lyžujeme do Snilovského sedla (1 524 m n. m.).

Snilovské sedlo a Vrátna dolina

Odtiaľto to je už parádička, sneh je celkom dobrý, už prituhlo a valíme si to s Peťom dole popod lanovku. Peťo to trošku prehnal a má slabú čelovku, takže si to neužíva. Pomaly, ale isto postupujeme na lyžiach nižšie. V 3/4 trasy dole ku stanici lanovky, už chytáme kamene na sklznici. Tu sa vyzúvame a zídeme dole v lyžiarkach. Dole stretneme pohoďáka z HZS, ktorého žena príde po neho a vezme nás so sebou do Terchovej. Tam dáme posledný rýchly čaj a už príde po nás Peťova žena Denisa. Tá nás vezme do Žiliny, kde sa naše cesty rozďelujú.

Ďakujem Peťo za spoločnosť a do skorého videnia. Ozaj, a už nás odoberáte na YouTube kanáli ? Ak sa vám páči naša produkcia, určite nám veľmi, ale veľmi pomôžete, ak nás začnete odoberať na YouTube.

Použitá video a foto technika:
Natočené telefónom: Sony Xperia XZ1
Nafotené na : Sony A6300 a Sony Xperia XZ1

Skialpinistická výstroj:

– lyže: Hagan Ultra 76 
lyžiarky: Hagan Core
– viazanie: Fritschi Evo Vipec 12/
– teleskopické paličky Kohla Tirol Feather
– cepín: Ultra ľahky cepín Grivel
– skialp mačky: Grivel Ski Race Ski Matic 2.0
– skialp prilba: CT Orion

Výbava pre skialpinizmus tejto trase:
– Bunda na šlapanie: Karpos Lyskamm
– Nohavice: Skitouringové nohavice Ferrino Vincent
– Nepremokavá bunda: Ferrino Kunene
– Neprefúkavé nohavice: Ferrino Crevacol
– Rukavice: Lillsport
– buff šatka a čiapka : Thermonet
– Termo tričko: Brynje
– Termo nohavice: CRAFT Active intensity
– Skialp ruksak: Ferrino Lynx 30

Ostatná výbava ktorá nám pomáha pri našom skialpovom seriály:

– varič: Primus Lite +
– tyčinky: Bombus
– nákrčník NANUK z nanuk store

Summary
Malá Fatra prechod po hrebeni na skialp lyžiach 20km a 1600 m prevýšenie
Article Name
Malá Fatra prechod po hrebeni na skialp lyžiach 20km a 1600 m prevýšenie
Description
Skialp výlet po Malej Fatre by mal byť povinnosťou každého skialpinistu, alebo človeka ktorého fascinuje "len" skitouring. Hrebeň Malej Fatry vám ukáže veľa krásnych scenérií.
Author
tyger.sk

Komantáre

komentárov