fbpx

Skialpové klasiky: Volovec a poľské Západné Tatry

Skialpinistická túra na Volovec v poľských Západných Tatrách

Sezóna uzávera: Na poľskej strane je bez úzávery

Začiatok skialpinistickej túry: Schronisko Chocholowske, 1150 m.n.m

Koniec skialpinistickej túry: Schronisko Chocholowske, 1150 m.n.m

Sklon: 30-35 °

Orientácia: Juh- západ

Obtiažnosť: S2-S3

Lavínové nebezpečie: mierny výskyt lavín

Čas trvania túry: cca 3-4 hodiny celý okruh

Celková vzdialenosť: 11,5 km(od chaty po chatu)

Celkové prevýšenie: cca 993 výškových metrov

Volovec v Západných Tatrách z poľskej strany je príjemná a podľa mňa aj veľmi bezpečná skialpová klasika. Určite netreba zabudnúť, že veľa spraví aj trasa zjazdu pre, ktorú sa rozhodnete.  Ak by ste šli naspäť výstupovou trasou ako ste prišli tak z hľadiska lavín je to veľmi bezpečné. Ak si to však budete púšťať do doliny Chocholowska, tak tak sa riziko výskytu lavíny už zvyšuje. Podľa mňa tiež nie veľmi dramatické, ale rozhodne to má z hrebeňa cca 30-35 stupňov.

Začiatok skialpinistickej túry

Takže absolútny začiatok tohto výletu je dole na parkovisku Siwa polana. Len si tam treba pripraviť Zlote groše, lebo na parkovisku nemajú pochopenie pre Euro menu a ani platbu kartou.
Trasa od parkoviska po chatu je 6,6 km s prevýšením 200m. Na chate buď prespíme, alebo pokračujeme ďalej na Volovec.

Cholovská polana a Schronisko chocholowske (chata) smerom na Volovec

Na chate schronisko Chocholowske by som odporúčil prespať, je tam dobrá cena, dajú sa zameniť eurá za zlaté groše (Zloté). Personál chaty je tiež veľmi milý a na chate je kľud. Ceny sú tiež veľmi dostupné. Majú tu lyžiarňu kde si viete dať vysušiť vaše veci.
Poďme sa však vybrať na našu skialpovú klasiku.  Z chaty idú dve značky smerom na Volovec. Ja odporúčam začať žltou značkou na Bobrovecké sedlo. Je to kúsok a odtiaľ pokračujeme po modrej značke smerom na vrchol Lúčna (1653 m.n.m).  Z tohoto miesta začíname už vidieť celkom pekné výhľady. To je však len vizuálny začiatok tohoto skialpového výletu. Pokračujeme ďalej po hrebeni a keď je dobrá viditeľnosť vidíme už aj Volovec. Medzi ním je však ešte vrchol Rakoň (1876 m.n.m).

Medzi Rakoňom a Lúčnou je mierny hrebeň a trvá to cca 20 minút než sa premiestnime, je tu aj malé klesanie aj malé stúpanie. Čím sa viac blížime bližšie k Volovcu tak sa nám viac odhaľujú po pravej strane naše slovenské Západné Tatry. Vidno odtiaľto Smutné sedlo, vidno Tri Kopy, Hrubú kopu a aj Lúčne sedlo.

Sedlo pod Wolovcem a Volovec

V sedle pod Wolovcem vidno už po ľavej strane našu Chocholowsku dolinu kam budeme lyžovať dole na zelené značku. Najprv však musíme vyjsť ešte na Volovec. Pre skialpinistu so základnou kondíciou to bude trvať maximálne 30 minút po vrchol Volovca (2063 m.n.m). Ja som tu bol počas hmly, viem si však predstaviť, že tu je extrémne krásny výhľad keď je pekné počasie. Osobne som bol tentokrát na Volovci už druhý raz na mačkách nasadených na lyžiarkach (mačky na skialp lyžiarky video). skialp zapadne tatry volovec poľsko

Volovec bol pre mňa krásny aj v škaredom počasí pretože tu cítiť aj v nečase pokoj a kľud. Odtiaľto sa dá ísť na slovenskú stranu smerom na Jamnické sedlo a Plačlivo.

Lyžovačka dole do doliny Chocholowskej

Z vrcholu si už môžeme zalyžovať. Je však otázne či je dobrá viditeľnosť, alebo povrch. Ja som sa tu napríklad vypliaskal na ľade, takže je dobre vedieť aj zabrzdiť v týchto podmienkach. Zlyžujeme do sedla pod Wolovcom a odtiaľ dole cez 35-30 stupňový svah cez jemné žlabíky do Chocholowskej doliny. V jednej časti lyžovačky nás čaká pasáž cez úzky lesík, ktorý sa nachádza na zelenej turistickej značke tak ako celý zjazd. Celá táto trasa nás vyhodí pri schronisku Chocholowske. Tu sa občerstvíme a valíme dole na parkovisko.

Video Volovec polské Západné Tatry

 

zdroj foto: Ďuri a tyger.

Použítá skialp výbava:

Skialp lyže:

Skialpové doplnky:

Summary
Article Name
Skialpové klasiky: Volovec a poľské Západné Tatry
Description
Západné Tatry z poľskej strany poskytujú pekný skialpinistický výlet na vrchol Volovec. Jemné stúpanie, pekné výhľady a dobré ceny, oplatí sa.
Author
tyger.sk

Komantáre

komentárov