fbpx

Ako ísť lacno liezť do Slovinska, tak aby si zaliezol každý | Črni Kal

Lezenie v Slovinsku mala byť druhoradá téma, ale to sme nevedeli, že tu bude Črni Kal. Uvedomil som si však, že napriek nášmu ubytovaniu v Chorvátsku sme našli vhodnejšie lezenie práve v Slovinsku a to v oblasti Črni Kal. Takto sme teda počas nášho desať dňového pobytu cestovali cca 60 km za lezením po 3 razy. Potom nám pršalo dva dni a jeden ďeň sme restovali (odychovali). Stále sme však boli „low cost

Črni Kal oblasť nekonečného potenciálu

Seba považujem za priemerného lezca, presne tak dobrého ako tomu venujem času. Keďže celú zimu sme venovali nášmu skialp seriálu a tým pádom skialpovaniu, môj výkon na skalách tomu presne zodpovedal. Boli sme síce liezť niečo na Tupú a Gálfyho rebro, vrátili sme sa však odtiaľ naspäť. Veľký Mlynárov žľab nebudem považovať ako niečo čo mi mohlo pomôcť k lezeniu na jar 😊, asi skôr niečo čo pomohlo mojej skialp kondičke keďže sme tam veľa šlapali.

Vrátme sa však na Črni Kal.  Po tom čo sme si raz zaliezli v oblasti Kamené Vráta v Chorvátsku a raz nezaliezli v Kompanij, balíme lezecký materiál a valíme na ďalší deň do Črni Kal.

Zalezezieme si tu ? Po tom čo veľmi krátky čas venujeme nástupu od parkoviska po samotnú stenu, respektíve masív tejto lezeckej oblasti, ostávame milo prekvapení.

Na pohľad vidím pekné a super odistené cesty, ľahké obtiažnosťou a pekne uloženými isteniami.

Osadené istenia v oblasti Črni Kal

Prvé istenia sú nízko, alebo tak ako majú byť nad zemou. Ďalšie istenie som cvakal keď som mal istenie pri kolenách a niekedy pri členkoch. Takže 1,5 metra alebo 1,8 metra sú robené odlezy. Lezecké cesty, ktoré lezieme sú vysoké cca 12 až 20 m.

To mi príde veľmi prijateľné. Koncové a zlaňovacie body sú len výnimočne spravené cez „prasiatka“ a väčšinou cez dva nity spojené reťazou, majlonkou a karabínou. Veľmi pekný kus práce tu odviedli slovinskí lezci.

Obtiažnosť v oblasti Črni Kal

Obtiažnosť tu je podľa mňa trošku podhodnotená, ale všetkých ktorí to tu poznáte a chytá vás „zúrivosť“ tak podotýkam, že mám pocit, že to tu je podhodnotené jemne. Nie moc, ale mám pocit, že sú tie cesty ťažšie ako to čo som liezol za 11 rokov na Slovensku (okrem Liptovského Jána samozrejme).

Sú tu oblasti, ktoré majú cesty za III a IV UIAA, prípadne aj pár V a VI UIAA ciest. Je tu toho dosť na rozlezenie sa v sezóne na slovenské skaly. Potom samozrejme ak ste už rozlezení tak môžete báchať VII a IX UIAA . Každý tu má priestor si prísť dobre zaliezť na skalky. Lezci začiatočníci ako aj lezci pokročilí a ozaj dobrí lezci.

Črni Kal lezenie Slovinsko

Oblasť je občasne preplnená nemcami a stretnete aj zopár čechov, ktorí tu majú lezecký kurz. Asi vedia prečo 😊

Ake iné lezecké oblasti sú k dispozícií, ktoré stoja za zmienku. Pre dobrých lezcov určite OSP. Na chorvátskej strane v oblasti ISTRIA určite VRSAR. Veľmi pekná oblasť pri mori s množstvom rozmanitých ciest.

Ceny v Slovisku a Chorvátsku keď ideme liezť

No naša skúsenosť bola, že boli o niečo vyššie ako naše na Slovensku, teda čo sa týka potravín. Podľa mňa však mali hlavne kvalitnejšie potraviny a zas tak vyššia tá cena nebola, aby sa oplatilo vláčiť si so sebou potraviny.

Ako cestovať do Chorvátska a Slovinska za lezením lacno

Nám sa veľmi osvedčil spôsob štyria ľudia v aute. Treba byť dobrá partička a bude to na pohodičku. Cestu tam sme mali cca 800 km z Martina (naša varianta). Tú prežijete do 10 hodín a väčšinou možno tak za 8,5 hodín. Spolu sme najazdili cca 2000km. Potom sa presúvate jedným autom pod skaly. Dokopy nás to vyšlo asi skoro 200 eur aj s dialničnými poplatkami. Takže na hlavu 50 eur čo je dosť dobrá cena za takýto lowcost lezecký výlet.

V chorvátsku sme finálane boli ubytovaní za 10 eur na noc na osobu. Dočasné zábery o tom ako tam bolo v rámci behu môžete vidieť v našej recenzii na telefón sony xperia xz1 compact.

O tom, že sa v tu dá aj dobre behať a nielen liezť vám napíšeme zase v ďalšom článku.

Summary
Ako ísť lacno liezť do Slovinska, tak aby si zaliezol každý | Črni Kal
Article Name
Ako ísť lacno liezť do Slovinska, tak aby si zaliezol každý | Črni Kal
Description
Ako ísť do Slovinska lacno alebo lowcost tak, aby si zaliezli aj začiatočníci lezci a aj dobrí lezci. Na túto otázku nám odpovedala lezecká oblasť Črni Kal.
Author

Komantáre

komentárov