fbpx

Expresky z hôr 90

Expresky z hôr 90

Expresky z hôr 90 – Dnes Vás pozveme na Golden Trail 2018, vyhodnotíme si Čachtický krvák, naučíme sa bezpečne pohybovať v zime na horách, prezradíme Vám ako bolo  bežeckom festivale, budeme liezť veľkú stenu a trénovať na zdolanie 8 – tisícovky. Vitajte priatelia!

 

GOLDEN TRAIL SERIES

Golden Trail 2018 bude naozaj paráda! Päť ťažkých pretekov: 1. Zegama (Španielsko), 2. Mont Blanc Marathon (Francúzsko), 3. Sierre-Zinal (Švajčiarsko), 4. Pikes Peak (USA), 5. Ring of Steall Skyrace (Škótsko). Najlepší si to rozdajú v Grand finále Otter Trail v Južnej Afrike. To bude „podívaná“ 🙂 . Viac info tu: Golden Trail Series 2018.

 

BATHORY CROSS 2017 – VÝSLEDKY

V nedeľu (26. novembra 2017), sa konal 2. ročník Bathory Cross-su, aneb Čachtický krvák. Rekordný počet bežcov (318), vybehol do karpatských lesov. Organizácia sa posunula zas o level vyššie, všetci si tento pretek pochvaľovali. Výsledky dopadli nasledovne:

Expresky z hôr 90 - Bathory Cross 2017, umiestnenie - muži, foto credit: Katarína Vašeková
Expresky z hôr 90 – Bathory Cross 2017, umiestnenie – muži, foto credit: Katarína Vašeková

Muži: 1. Libor Trtek 1:35 hod, 2. Matúš Trnovec 1:38 hod, 3. Matěj Beníček 1:41 hod

Expresky z hôr 90 - Bathory Cross 2017, umiestnenie - ženy, foto credit: Katarína Vašeková
Expresky z hôr 90 – Bathory Cross 2017, umiestnenie – ženy, foto credit: Katarína Vašeková

Ženy: 1. Adéla Esentierová 1:58 hod, 2. Denisa Kušnierová 1:59 hod, 3. Iveta Hulvátová 2:07 hod

Gratulujeme! Kompletné výsledky nájdete tu: Bathory Cross 2017, výsledky.

 

TO HELL IN A HEARTBEAT

Tento rok nám zatiaľ zima ukazuje, že snehu bude viac ako dosť. Zvlášť pre skialpinistov, je lavínová bezpečnosť vždy na prvom mieste. Nasludujúci krátky film To Hell In a Heartbeat ukazuje, ako sa rýchlo môže pokaziť, bežná zimná „prechádzka“ .. Viete, ako sa bezpečne pohybovať v zime na horách a ako reagovať, keď sa Vám takéto niečo stane?

 

DESERT ULTRA RACE 2017

Náš Majo Srník sa zúčastnil tento rok série pretekov Beyond the Ultimate. Po dávnejšej skúsenosti z džungle, si tentoraz vybral púšť! Respektíve 250 km v obrovskej oblasti Južnej Afriky, ktorá bola viac než 50 miliónov rokov suchá – Namíbska púšť. Cez deň je morové teplo, večer zas mrzne. Takzvané pravé Desert Ultra dobrodružstvo. Majovi sa viedlo naozaj dobre, často bodoval v top3 a bol aj kráľom púšte (v 4-tý deň pretekov). Nakoniec sa umiestnil v top 10, na peknom 7. mieste, s časom 37 hodín aj 58 minút. Zvíťazil Vincente Jaun Garcia, ktorý to mal za 27 hodín a 40 minút. Gratulujeme! Celkové výsledky nájdete tu – Desert Ultra 2017 Race Results.

Expresky z hôr 90 - Desert Ultra Race 2017, zdroj: FB page Beyond the Ultimate Race
Expresky z hôr 90 – Desert Ultra Race 2017, zdroj: FB page Beyond the Ultimate Race

 

INOV8 TRAIL RUNNING FESTIVAL

Minulý víkend sa Tyger zúčastnil trailového festivalu v Čechách, pod záštitou Inov-8 Česko a Slovensko. Je to festival o dobrodružstve v outdoore, trénovaní a osobnom skúšaní bežeckých topánok. Tyger sa zabavil, inšpiroval a spoznal nové trailové vychytávky. Viac sa už dozviete v článku Trail running festival pod záštitou Inov-8 .

Expresky z hôr 90 - Inov-8 Trail Running Festival 2017
Expresky z hôr 90 – Inov-8 Trail Running Festival 2017

 

DVĚ HOLKY VE VELKÉ STĚNĚ

Nasledujúcim príspevkom sa trochu zohrejeme jordánskym slnkom 🙂 .  Do magického údolia Wadi Rum sa vydali dve „holky“: Petra Růžičková a Tereza Svobodová. Vybrali sa na 500 m stenu Rock Empire 8a. Ako to dopadlo? Pozrite si video (ktoré malo premieru na festivale Sherpafest), resp. prečítajte článok: Dvě holky ve velké stěně.

 

FOTO OF THE WEEK

Ach, tie zlaté hodinky 🙂 . Práve tieto momenty, sú na horách najkrašie a okrem toho, nás Alex Strohl pozýva aj na fotoworkshop.

 

TESTING OURSELVES

Je možné zdolať 8-tisícový vrchol za 15 dní? Ako sa aklimatizovať čo najlepšie? Tieto otázky si určite kládli aj Kilian Jornet a Emelie Forsberg. Asi preto sa neskôr pustili do projektu. Vybrali si Cho Oyu a vyskúšali novú metódu aklimatizácie, ktorá môže priniesť nové poznatky pri výškovom horolezectve. Bude to fungovať?

Nedávno spravili krátky live-prenos na facebooku, kde zodpovedali pár otázok – Answer your questions about Testing Ourselves!

 

Je tu záver. Spolu s Kilianom a Emelie sa lúčime 🙂 .  Vytiahnite, lyže, bežky, snežnice, sánky a lopáre a hor sa vyblázniť niekde na kopce! Vidíme sa o týždeň, ahojte.

 

Komantáre

komentárov