fbpx

Ako padla Marihuana z nebies do Yosemitov – lezecká legenda

Ako padla Marihuana z nebies do Yosemitov

Ako padla Marihuana z nebies do Yosemitov – V roku 1977 havarovalo záhadné liedalo v Yosemitskom údoli, táto udalosť bola začiatkom lezeckej legendy, ktorá pasovala presne na 70-te roky v Amerike.

 

70te roky v Amerike a jej “Sockári”

Sedemdesiate roky boli zaujímavým obdobím v americkej kultúre. Bolo to obdobie, kedy ľudia vychádzali do ulíc a v podvedomí hlboko zakoreneným Jimmim Hendrixom s jeho pesničkou “Machine Gun ” išli protestovať za ukončenie vojny vo Vietname.

Mnohí američania už vtedy stratili ilúzie o systéme kvôli Nixonovému režimu a kauze Watergate. Preto išli hľadať alternatívny život a niektorí ho našli v stenách Yosemitských bigwallow. Toto neboli klasickí amíci 70 tych rokov, napriek tomu, že nosili zvonovité nohavice a počúvali “disco”.

Títo mlaďasi boli lezci, spávali ilegálne v jaskyniach, ktoré boli roztrúsené po údoli a pásli sa na zvyškoch jedla, ktoré zostalo po turistoch. Väčšina z nich boli ľudia vyhodení z vysokej školy, ktorí nemali v pláne robiť nič “normálne”. Dominovali vo veľkých stenách Yosemitov a trošku fajčili trávu.

Ako padla Marihuana z nebies do Yosemitov – lezecká legenda

Títo mladí lezci sa pridali k skupine, ktorá bola v spoločnosti známa ako “sockári alebo povalači”. Táto skupina okupovala Yosemity od konca druhej svetovej vojny. Petter Hoffmeister, autor knihy “Éra Povalačov”, povedal, že tieto individuá žili ilegálne v CAMPe 4 niekoľko rokov a popri tom prišli na to, že môžu trekovať po horách, liezť v stenách a plávať v riekach bez toho, aby si museli robiť starosti o peniaze.

Avšak v 70-tych rokoch ich lokálni yosemitskí rangeri vyštvali ďaleko za hranice CAMPu 4. Tak či onak mladí chytráci sa vrátili do jaskýň a pokračovali v obývaní Yosemitov počas celej sezóny.

Povalači po páde lietadal v yosemitochAko padla Marihuana z nebies do Yosemitov – lezecká legenda

 

Deň, keď padla tráva z nebies

Predpokladá sa, že lietadlo bolo na trase z Kolumbie na severo-západ Ameriky, keď sa zrútilo do zmrznutého jazera Merced Pass Lake situovaného v na okraji yosemtiského údolia počas zimy. Existuje niekoľko variantov tejto storky, ako sa lezci dozvedeli o havárií.

Tá najspomínannejšia je o tom, ako jedna priateľka lezca započula správu z vysielačky rangerov vparku a informovala o tom “Povalačov”. Rangerská služba v parku vtedy ešte stále nevedela o jazere plnom trávy.

Keď lezci zbadali tmavé záhadné objekty pod vrakom lietadla, prekopali sa k nim a narazili na splnený sen každého konzumenta “trávy”, ktorý predstavovala vysoko kvalitná tráva s červenými vlásočnicami na konci “šišiek”. Boli tam stovky vriec označené slovom “Qualidad”.

 

Vznik Yosemitskej zlatej horúčky

Hneď ako to bolo možné si stovky lezcov zohnali potápačskú výstroj a motorové píly z najbližšieho mestečka , aby sa k tráve dokázali dostať cez bok lietadla. Netrvalo dlho a ovocie svojej práce mohli zožať v podobe prvých jointov. Všetko má však svoje muchy tak ako aj ich splnený sen. Tráva bola čiastočne nasiaknutá palivom unikajúcim z nádrže lietadla a pár nedočkavých nešťastníkov nato doplatilo v podobe obhoreného obočia a rôznych popálenín prvého stupňa. Ale očividne to nebol až taký veľký problém.

Bolo tam toľko trávy, že to bolo až neskutočné. Jej množstvo bolo odhadnuté na 4,5 tony. Povaľači si ňou začali financovať svoj pankáčsky yosemitský lifestyle. Niektorí si predajom trávy po Kalifornii dokonca zarobili na domy a autá. Balíček kvalitnej trávy mal veľmi veľkú hodnotu vďaka čomu niektorí zo šťastlivcov zo zisku dokázali financovať svoju existenciu niekoľko desiatok rokov. Ale nie je verejne známe, koľko peňazí sa tam presne premlelo.

Presné okolnosti tejto udalosti síce zostávajú záhadou, ale legenda je živá. Dokument “Valley Uprising,” z roku 2014 zverejnený na Netflix-e nadväzuje na viaceré poviedky, ktoré sa dotýkajú lezeckej komunitky v Yosemitoch.

Od toho šťastného zimného dňa roku 1977 sa žiaľ nič obdobné viac nepošťastilo, ale ktohovie či zopár yosemitských povaľačov pozorne nesledujú dianie na oblohe..

 

Zdroj: https://goo.gl/rspnvY

Komantáre

komentárov