fbpx

Ako funguje naša myseľ #4 | Bežecký seriál

Ako funguje naša myseľ

Naša myseľ je ako oheň, super sluha, ale zlý pán. Ak chceš dokázať viac so sebou pracovať, budeš musieť poraziť najväčšieho súpera, a tým je tvoja myseľ.

Najprv si musíš uvedomiť, že ty nie si tvoja myseľ.

Tvoja myseľ ťa trápi najme tým, že ti dáva pociťovať, že ste jedno…ale nie ste. Ty si ty a myseľ je niečo iné. Obrázok je súčašyou bežeckého seriálu.
Nestotožňuj sa s tým, že tvoje pocity si ty | Bežecky seriál


Potom nad tebou už nebude mať takú moc jej emocionálna stránka. Táto myšlienka funguje dlho v budhizme, a je potvrdená už aj v modernej vede.

Ako to vieme využiť my ľudia, ktorí sa venujeme behu a iným športom?

V rámci svojej disciplíny to vieme využiť tak, že zakaždým, keď sa nám nechce a máme popri tom rôzne pocity (že sme unavení, že sme veľa pracovali, že sme už v ten deň spravili dosť krokov z práce…), môžeme aplikovať nekompromisné pravidlo. 

Toto nekompromisné pravidlo je povedať si, že to nie sú moje vlastné pocity, toto nie som ja, aj keď sa to zdá byť veľmi presvedčivé.

Obrázok z budhizmu, ako ti dá myseľ pokoj. Je to súčasťou bežeckého seriálu, ktorý píšem o behu.
Obrázok je ilustračný použítý z webu | Bežecky seriál

Ja mám predsa silnú túžbu byť disciplinovaný, túžim sa stať lepším človekom, túžim sa zlepšiť v športe, ktorý ma zaujíma. Posunúť sa ďalej v športe alebo inej aktivite dokážem len vtedy, ak za mnou stoja činy a nie pocity. To znamená, že som išiel behať bez toho, aby sa mi chcelo ísť behať. Išiel som cvičiť, aj keď sme dnes prenášali ťažké skrinky v práci. 

Faktom je, že výhovoriek a pocitov, že sa nám nechce, bude v živote vždy veľa a ešte viac. Nám sa však bude pre náš osobnostný a športový rast rátať len to, koľkokrát sme splnili svoj tréning a koľkokrát nie. 

Takže čo priateľ môj hodláš spraviť s týmto pravidlom, keď vieš ako funguje naša myseľ ?

Ja predpokladám, že tento blog si budú čítať len ľudia, ktorí chcú zmenu v živote, chcú vykonať zmenu v sebe samých, vo svojom myslení. Je to presne v každom z nás, v každom jednom z nás. Vo mne v tebe. Zmeniť teba nedokážem ja, dokážem ťa možno inšpirovať, motivovať, povzbudiť, ale nie zmeniť. Pamätáš si výrok Richa Rolla z predošlého článku “Mood follows action”?.

Ak ti na sebe záleží, ak chceš byť lepší v tom, čo robíš, v tom, čo ťa baví, chceš sa posunúť konečne ďalej, nerozmýšľaj už o tom, už nepozeraj ďalšieho motivátora a rečníka. 

Začni tým, že si napíšeš jednoduchý plán toho, čo chceš spraviť, nedaj si toho veľa, daj si toho málo, ale rob to každý deň, alebo každý druhý deň. Daj si fakt málo, ale časom sa ti to nazbiera. Sľubujem ti, že sa to nazbiera, prešiel som si tým a stále to pretrváva. 

Malý zoznam ktorý ti pomôže sledovať svoje denne dobré návyky
Malý zoznam ti dovolí vidieť či si dnes behal, prípadne robil iné nové dobré návyky. Napíš si ho pre každý deň na prvých 14 dní. | Bežecky seriál

Keď budeš toto čítať, pravdepodobne budem stále behať každý deň. 

A čo teda s našou mysľou, veď si vravel, že povieš ako funguje

Nuž naša myseľ to po opakovanom úspešne vykonanom tréningu a činnosti vzdá s lenivosťou. Pretože si ju neživil tým, ako sa ti nechce, ale živil si ju tým, že si šiel trénovať, že si šiel behať, že si si šiel každý deň čítať ďalších 5 strán z knihy, že sa poďakuješ v sebe samému za pekné ráno, Bohu, Vesmíru, hocikomu a hocičomu, v čo veríš.

Po dlhom zápasení ti myseľ dá pokoj, lebo sa naučí kto je jej pán | Bežecky seriál

Poďakuj sa kľudne aj konáriku, ak v nič neveríš, ale zákony vo vesmíre neobídeš :-). Kto je vďačný, ten je šťastný. A kto je štastný, ten kráča správnym smerom. Na to nikdy nezabúdaj.

Chcem sa ti poďakovať za tvoj čas, že si si prečítal tieto dlhšie riadky z môjho a aj tvojho bežeckého seriálu, ktorý je hlavne o hlave a vôli, lebo to je to, čo je na behu najťažšie. 

Chceš podporiť tento krátky formát článkov ?

Ak sa ti to páči a praješ si, aby tu kontinuálne vychádzali tieto krátke články do života a do behu môžeš ma podporiť malou sumičkou na patreone.

tygrove patreon tlacidlo

Budem rád, ak tento článoček niekomu odporučíš, prípadne ak budeš v sebe cítiť veľa vďaky, môžeš moju činnosť podporiť cez PayPal na tomto linku: 

👉 https://linktr.ee/tyger.sk

Bežecká výbava, ktorú používam najčastejšie teraz: 

Iné linky: 

Komantáre

komentárov