fbpx

Turistický batoh Ferrino OVERLAND 50+10

Turistický batoh Ferrino OVERLAND 50+10, outdoor recenzia

Ferrino OVERLAND – turistický batoh s objemom 50 litrov a možnosťou navýšenia o ďalších 10 litrov. Je určený na viacdňové túry a hrebeňovky. V dnešnej outdoor recenzii si práve na tento turistický batoh trocha posvietime.

Turistický batoh Ferrino OVERLAND 50+10, outdoor recenzia

Pred rokom som spomenul Tygrovi, že by sa hodil do testu poriadny turistický batoh. Mal som totiž dobrú skúsenosť s batohom Flash 32 od Ferrina, takže nech skúsi vybaviť niečo väčšie od nich. Vybavil Overland a tak sa začalo testovať!

 

Ferrino OVERLAND

PARAMETRE BATOHA

OBJEM BATOHA – 50 L, možnosť rozšírenia o 10 L

HMOTNOSŤ – 2,35 kg

ROZMERY – 85x30x20 cm

FARBA – čierno/červená

MATERIÁL – Supertex ® ripstop – Materiál extrémnej pevnosti, ktorý vyniká vysokou odolnosťou proti oderu.

Fabric 420D HD ripstop – Materiál s polyesterovým vláknom vysokej hustoty tkania ponúka nízku váhu v kombinácii s vysokou odolnosťou, 100% polyester.

CHRBTOVÝ SYSTÉM – Panel D.E.A. je vyrobený z priedušnej sieťoviny. Má ergonomické, polstrované a prešívané ramenné popruhy spolu s  bedrovým pásom.

ÚLOŽNÝ PRIESTOR – dvojité vrecko v hornom veku, bezpečnostné vrecko – nachádza sa na spodnej (vnútornej) časti veka, predné a bočné vrecká, vrecko na bedrovom páse, vnútorné chrbtové vrecko, možnosť rozšírenia objemu (+10 l)

PRÍSLUŠENSTVO – predný vstup do hlavnej komory batoha, odnímateľné horné veko, ktoré je možné použiť ako malý batoh bočné kompresné popruhy, dva držiaky na cepín / turistické palice, pláštenka na batoh, kompatibilný s hydratačným systémom H2O bag.

CENA – 120 – 150 €

 

FERRINO OVERLAND 50+10 L – legenda

Ferrino OVERLAND legenda

1 – 4x úchyt na veku , 2 – Bočné kompresné popruhy, 3 – Otvorené hlboké vrecko na oblečenie, alebo Nalgenku, 4 – Elastické držiaky (2x) cepínu, alebo paličiek , 5 – Predný vstup do batoha ,
6 – Spodný vstup do batohu , 7 – Úchyty na spodku batohu, 8 – špeciálny úchyt turistických paličiek ,
9 – Raincover – pláštenka, 10 – Malé vrecko na veku, 11 – Veľké vrecko na veku  ,
12 – Výstup pre H2O systém, 13 – Nastavenie popruhov, 14 – Nastaviteľné popruhy pre veko ,
15 – Veľké bočné vrecká (2x) , 16 – Chrbtový systém: Panel D.E.A., 17 – Bočné elastické vrecká (2x) ,
18 – Bedrový pás s vreckom (1x) na doklady a smartfón .

 

HLAVNÁ KOMORA

Hlavná komora ma 3 prístupy. Cez horné veko (hlavný prístup), predný vstup do batoha (číslo 5 v legende) a spodný vstup (číslo 6 v legende).  Má dvojité sťahovanie. Hlavná komora sa dá rozdeliť na 2 časti stiahnutím šnúrky. Priznám sa, nepoužíval som túto možnosť.  Ďalej obsahuje vrecko pre H2O systém a jeho vývod.

 

TRI ZÁKLADNE VECI PRI VÝBERE TURISTICKÉHO BATOHU

Na každom turistickom batohu, obzvlášť väčšieho objemu, si všímam 3 základné veci:

1. Chrbtový systém,
2. Ramenné popruhy a bedrový pás,
3. Vrchlík batohu.

 

CHRBTOVÝ SYSTÉM
Chrbtový systém musí sadnúť! V tomto bode veľa nenavymýšľame! Ferrino Overland, ako aj ostatné batohy od Ferrina mi osobne dobre sedia. Mal som možnosť vyskúšať od bežeckých, až po veľkoobiemové. Overland má jednu zaujímavú „fičúrku“. Nastaviteľný panel D.E.A. Jedná sa o systém, ktorý sa lepšie prispôsobí chrbátu. Má tri veľkosti/polohy: S, M, L. Nastavíte si tak podľa potreby výšku ramenných popruhov, prostredníctvom suchého zipsu. Napriek tomu, že sa jedná o suchý zips, zvolená veľkosť mi počas testovania držala pevne. Mal som od výroby nastavenú veľkosť M. Celkom mi sedela. Kedže som nižšej postavy (175 cm), nastavil som si  S-ko a batoh sedel a sedí ešte lepšie. Presne tam, kde má! (nastavenie D.E.A panelu je veľmi dobre spracované vo videu TU).

RAMENNÉ POPRUHY A BEDROVÝ PÁS
Druhá vec, ktorá musí sedieť sú popruhy. Nie je nič horšie, ako ich rezanie. Pri popruhoch si všímam šírku, tvar a polstrovanie. Keď sú napríklad úzke, nepomôže ani to polstrovanie.  Keď sú šíršie a dobre tvarované, oveľa lepšie sedia a vôbec nerežú.
Dobrý bedrový pás má mohutný tvar a kvalitné zapínanie, ktoré sa neuvoľňuje. Keď sa dobre nastaví, pomôže prevziať časť váhy z ramenných popruhov a tým sa docieli príjemné nosenie batohu. Ferrino Overland má dostatočne široké popruhy a veľmi dobre spracovaný a mohutný bedrový pás. Vhod padne vrecko na pravej strane bedrového pásu, ktoré v pohode zmestí peňaženku spolu so smartfónom.

VRCHLÍK BATOHU
Na vrchlíku si všímam najmä spôsob otvárania hlavného vstupu do batoha (pracka, zips) a spôsob pripevnenia k batohu.  Tu je veľmi dôležité, možnosť navýšenia prostredníctvom popruhov a samotného zväčšenia objemu. Či už tak pripevníte oblečenie, karimatku, stan, spacák, lano atď. Ferrino Overland toto navýšnie má spolu s ďalšou fičúrkou. Veko batohu sa dá odpojiť a použiť ako ľadvinka či malý batôžtek. Využiť to môžete napr. pri fotení. Batoh sa hodí pod smrečinu a do veka si zoberieme len foťák a osobné veci a môžme vyraziť .. (použitie a navýšenie veka, nájdete taktiež vo videu TU).

 

Vynikajúce predstavovacie video Batohu Ferrino Overland 50+10 spravili taliansky Ferriňáci. Názorne predstavujú najlepšie „fičúrky“ batohu. Určite kuknite!

 

 

TESTOVANIE BATOHU FERRINO OVERLAND 50+10 L

Batoh som testoval dostatočnú dobu. Prešli sme si všetkými ročnými obdobiami a zažili kopec dobrodružstiev.  Overland som používal najčastejšie pri predĺžených víkendoch, vynáškach a „prespávačkách“ 🙂 v horách. Boli sme často „spolu“ u nás, vo Veľkej Fatre, ale taktiež v Západných, Vysokých a Belianských Tatrách. Zavítali sme aj na neďaleké poľské Bieszczady.

Turistický batoh Ferrino OVERLAND, trek na Tlstú, Veľká Fatra

Na jar a v lete som ocenil šírku ramenných popruhov. Predsa len vrstiev na tele je už pomenej (najmä v lete). Materiál popruhov stíhal ako tak dýchať a sať pot. Najviac som využíval otvorené hlboké vrecko (číslo 3 v legende), kde sa ukrývala nalgenka (cez leto s lahodnou žinčicou).

Turistický batoh Ferrino OVERLAND vo Veľkej Fatre

Na jeseň a v zime som ocenil reguláciu – doťahovanie popruhov a bedrového pásu. Hore kopcom netreba toľko vrstiev, na hrebeni zas treba nejakú tú vrstvu. Popruhy a pás sa ľahko dajú upraviť, resp. prispôsobiť a pevne držať. (platí aj po veľkonočnom a vianočnom „prežieraní sa“, kde sa silueta turistu razom zmení 🙂 ) . Pri vynáškach a predĺžených víkendoch som bol rád z množstva bočných vreciek, kde sa dá napchať doslova všetko!

Turistický batoh Ferrino OVERLAND vo Vysokých Tatrách

 

PLUSY A MÍNUSY TURISICKÉHO BATOHU FERRINO OVERLAND

PLUSY +
+ nastaviteľný chrbtový panel
+ široké ramenné popruhy
+ pevný ripstop materiál batohu
+ množstvo bočných vreciek
+ dva vonkajšie vstupy do batoha
+ odnímateľný a nastaviteľný vrchlík
+ minimálne znaky opotrebenia
+ cena

MÍNUSY –
– pláštenka je napevno (trvalo) spojená s batohom
– suchý zips na vrecku pre pláštenku, ktorý sa pri  jej zlom zložení otvára. Treba ju poskladať dôkladne a suchý zips viackrát postláčať, následne sa už vrecko neotvára.
– nie každá turistická palička drží v predĺženom úchyte (číslo 8 v legende, vo videu TU), hlavne pri skladaní a odložení batohu sa hrot paličky z úchytu vyberal. Vyriešil som to ich uložením do bočného elastického vrecka a stiahnútím.

 

Turistický batoh Ferrino OVERLAND 50+10

 

ČO DODAŤ NA ZÁVER!

Turistický batoh Ferrino Overland 50+10 L je kvalitne a umne spracovaný. Má to čo bežný aj náročnejší turista potrebuje. Ak teda hľadáte kvalitný batoh do 60 litrov, ste na správnej adrese.

 

Komantáre

komentárov