fbpx

The North Face Lavaredo Ultra Trail 2017

*** text a fotky: Michal Ragač ***

… alebo Lavaredo Ultra trail očami hobby bežca. 🙂

Po našej trojročnej bežeckej kariére sa mi splnil sen – zúčastniť sa takéhoto podujatia. Akcie Svetovej série skyrunningu alebo Svetovej série ultra trailu som už dlho pozerával na videách – sila a atmosféra bola neskutočná. Tak prečo to neskúsiť? Byť na trati s bežeckými hviezdami, ktoré obdivuješ na videách a sleduješ ich profil na sociálnych sieťach. 😀 Tak poďme na to!

Na 120km pretek sa mi už nepodarilo prihlásiť, tak reku skúsime šťastie na kratšej verzii tohto podujatia – Cortina trail (48 km a 2600 m+). Prihlásení, už len čakať čo bude v lotérii. 😀 A prišiel ten vytúžený mail, že nás vyžrebovali. Neskutočná radosť, očakávania.

Ale teraz už samotnému výletu. Pobalení, veci nachystané a dávaj smer Cortina. Všetko očekované z netu a vypadalo to tam nádherne. Vo štvrtok večer príchod do Cortiny – akurát skončila búrka, tak poďme stavať stany. Opäť začalo pršať, ale nakoniec sa nám príbytok podarilo postaviť. 😀

Cortina

Ráno vstanem a kukám ako puk, kopce nádherné, veľké – že mega veľké. V hlave ti beží film – tu budem behať, proste nádherné! Dáme sa dokopy a poď ho na registráciu – na zimáku, kde sa konala olympiáda. Všetko prebehlo OK, čísla máme. Tešil som sa na kávu v takomto nádhernom meste, celé žilo týmto pretekom – od malých detí až po dôchodcov. Krásne talianske uličky, plné butikov, obchodíkov, kaviarní … všade bola atmosféra, typický taliansky kľud, príjemní ľudia. Niečo, čo sa u nás takmer nevidí.

Michal Fronc a Michal Ragač so štartovými číslami Lavarado Ultra Trail

Michal Ragač v Cortine

Trošku flákačka po meste, kávička, obedík, nejaké tie darčeky a už prichádzala predpreteková nervozita. 😀 Siesta v kempe – trošku oddychu nikdy nie je na škodu, veď sme v Taliansku. Večer ešte pozrieť večernú Cortinu a dávaj spať, nech je ráno všetko OK.

Veľa som toho nenaspal a je tu deň D a hodina H. Nervozita veľká, ale bude to OK. Odviezli sme sa do mesta a pomaly kráčame na štart. Všade asi milión bežcov a fanúšikov, pol hodka do štrartu – radíme sa asi do polky štartového poľa. V hlave ťažké pochody, aké to bude! Hlavne si to uži a dokonči to! Nepríjemnú skúsenosť z Krížnej, keď som to musel skrečnúť, mám ešte stále v hlave. Do toho 3 týždne pred Cortinou mi úplne odišla noha, takže som nabehal asi 50km.

Lavaredo Ultra Trail - na štarte

Cortina Ultra Trail - na štarte

Ale zrazu to máme odštartované. A tá mega tlupa bežcov sa dáva do pohybu. Užívam si atmosféru, bežíš po námestí a všade sú ľudia, ktorí ťa ženú vpred – na balkónoch, pred hotelmi, je to nádherné, je to ako v tých videách, ktoré som pozeral! A po 2km sa dostávame do prvého stúpania a predo mnou asi 300 bežcov. To bude paráda, aspoň to neprepálim, ako ja zvyknem. 😀 A prišlo prvé väčšie stúpanie a už som vedel, že tu toho veľa nepredbehnem. 😀 Takže taktika bola UŽI SI TO a HLAVNE DOJDI! Keď sme vyšli na prvý kopec, nestačil som pozerať okolo seba – kde som sa kukol, boli tie mega hory, na ktoré som sa pozeral zdola – teraz som v nich! Pohľad späť a tam najkrajšia dolina, akú som kedy videl. Bolo to neskutočné, tá sila čo z toho išla. Nechápal som.

trasa Cortina Ultra Trail

trasa Cortina Ultra Trail

Bolo neskutočne teplo – cca 38 stupňov – čiže prírodné občerstvovanie z horských potokov fungovalo na jednotku. Prvá oficiálna občerstvovačka – tie ich domáce salámky, syry a bagetky boli fenomenálne! Neskutočne pozitívni ľudia všade, na chatách veľké množstvo fanúšikov, ktorí ťa ženú dopredu. Kopčeky hore-dolu. Ale tá príroda bola neskutočná, niekoľko krát som len tak zastal a užíval si tie výhľady, proste sánka dolu a poďme ďalej. Zbehy si cupkám, aby noha vydržala a užívam si fandenie turistov po trati.

A zrazu tu máme krásny zbeh k poslednej občerstvovačke, rýchlo niečo spapám a čaká ma záverečných 9 km do cieľa. Už som mal dobre napečené, ale hovorím si – je to doma, dal som to. 😀 Na posledných 5 km mám pri sebe Lukáša, ktorý mi išiel oproti a celkom sa teším, že si pokecám po slovensky. O chvíľu vybiehame z lesa na asfalt a sme späť v Cortine, hneď ako začali domy tu vidím nejaké občerstvenie. Veď ďalšia občerstvovačka tu nemá byť – to domáci vytiahli stolíky s koláčikmi, vodou a pre mňa s naj nápojom colou a úplne vhod prišla aj záhradná sprcha, ktorú pre nás vytiahli až na cestu.

trasa Cortina Ultra Trail

Cortina Ultra Trail - občerstvenie na trati

Posledných pár km cez mesto, užívam si, ako kvôli nám odstavujú carabinieri celú dopravu – ale ľudia nie sú nahnevaní, z každého auta počuješ fandenie. 😀 Bežní ľudia po ulici ťa ženú vpred a tlieskajú … 500 m po hlavnej ulici a ja som plný emócií. Kaviarne plné, všetci na teba úsmev, pokriky, hecovanie a ja s úsmevom od ucha k uchu, deti v cieľovom koridore si z tebou tľapkajú. A je tu cieľ, všetko to zo mňa opadlo, dal som to, neskutočne som si to užil, stále som plný dojmov a budem si tento zážitok dlho užívať.

Micha Ragač v cieli Cortina Ultra Trail

Určite tu nie je spomenuté všetko, lebo na to by som potreboval veľa riadkov. Ale odporúčam niečo takéto zažiť každému, tá atmosféra je neskutočná, dojímavá, elektrizujúca a je nádherné ako žije celé mesto takýmto podujatím, ako to ľudia vnímajú. Budúci rok skúsim 120km trať. 😀

Michal Fronc a Michal Ragač v cieli Cortina Ultra Trail

Komantáre

komentárov