fbpx

Predstavujeme: Bezovec Ultra Night

Keď sa človek niečomu venuje s radosťou, časom takmer určite pocíti potrebu priniesť do tej svojej oblasti aj niečo väčšie. A tak nejako sa to stalo aj nám, Janurkám – dlhšie sme sa pohrávali s myšlienkou usporiadania nejakej bežeckej akcie, aj keď možno len vo forme mini priateľského podujatia. Jedného dňa som však ja (Petrík) behal po Trenčianskej Brezine s kolegom z práce v rámci služobnej telovýchovy a len tak sme sa bavili o jednom vojenskom podujatí – Fatra March. Je to v podstate taká menšia MF50, akurát organizovaná len pre príslušníkov OSSR. Slovo dalo slovo a vznikol nápad: „Poďme skúsiť zorganizovať niečo podobné aj my tu v okolí.“ „Nuž, reku poďme …“

Po hŕbe dohadovačiek uzrela svetlo sveta forma preteku, miesto aj konkrétna trasa. Stručný popis podujatia je nasledovný:

Bezovec Ultra Night

Horský ultrabeh / diaľkový pochod je organizovaný Základňou stacionárnych komunikačných a informačných systémov (ZaSKIS). Je určený pre príslušníkov silových zložiek (vojaci, policajti, hasiči), vítaní sú však aj bežci či diaľkoplazci z civilného sektora. Trasa povedie cez pohorie Považský Inovec po značených turistických a cyklistických chodníkoch. Môžete sa tešiť na siluety dvoch hradov – Topoľčianskeho a Tematína, najvyšší bod trasy bude vo výške 1042 m.n.m. pri vysielačoch na vrchu Inovec. Tí rýchlejší bežci absolvujú celú trasu doprevádzaní iba svetlom čelovky, turisti si zrejme užijú aj pohľad na východ slnka z hrebeňa.

Pre príslušníkov silových zložiek je to hlavne príležitosť pre rozvoj fyzickej a psychickej odolnosti a vytrvalosti, prezentáciu na verejnosti a skúšku výstroje a vybavenia v reálnych podmienkach náročného pochodu. Ostatní športovci majú zase možnosť okúsiť nočnú „päťdesiatku“, aké zatiaľ nie sú v našej ultra trailovej komunite bežné.

Všetky ďalšie informácie budú na webe – bun.janurky.sk.

Najčerstvejšie novinky môžete sledovať na fejsbrúčku – Bezovec Ultra Night.

Podujatie je organizované v rámci Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OSSR), podobne ako Ponitrianska stovka – a hoci bude určené aj pre vojakov, netreba sa obávať nejakých drilov či nadmernej disciplíny.

Ako hlavný partner a sponzor sa ponúkol trenčiansky bernosport.sk. Uvidíme, čo si pre Vás na pretek pripraví – všetko bude priebežne dokumentované na fejsbrúku. Šíria sa dokonca aj podpultové informácie, že by pretekal aj sám majiteľ. 🙂

bernosport logo

V tomto článku by som ďalej chcel trochu predstaviť trasu podujatia a samotné pohorie Považský Inovec. Štart aj cieľ preteku je v rekreačnej oblasti Bezovec, blízko Novej Lehoty.

Bezovec
Výhľad na vrchol Bezovec, kúsok nad chatou – v pozadí sa tiahne hlavný hrebeň
Foto: cyklo.hiking.sk
Bezovec
Zimná panoráma
Foto: fotky.sme.sk

Ďalším zaujímavým miestom na trase – asi po desiatich kilometroch – je dedina Podhradie, nad ktorou sa vypína pomerne zachovaný Topoľčiansky hrad.

Topľčiansky hrad
Pohľad na hrad priamo z trasy …
Topľčiansky hrad
… a priamo pod ním

Kúsok ďalej budú pretekári prechádzať okolo známej vodnej nádrže Duchonka – dejiska mnohých kultúrnych podujatí a festivalov.

Duchonka
Komu by bolo aj v noci veľmi teplo, môže sa inšpirovať a trochu si aj zaplávať. Kategória triatlon však zatiaľ otvorená nebude. 😀 (Beníček pri jednej zo svojich najobľúbenejších činností)

Z Duchonky sa bude pokračovať cez chránenú oblasť Čepúšky ku Kulháňu – tam sú vybudované rybníky a prírodná reštaurácia vo veľmi príjemnom prostredí.

Kulháň
Sú tam aj takíto starí majestátni stromvládcovia
Foto: mapio.net

Trať pokračuje po cyklotrase do dedinky Dubodiel a z nej rovno do najväčšieho stúpania preteku – výšľap na samotný Inovec. 720 výškových metrov na 6.2 km – to už by bolo aj samo o sebe na celkom solídne preteky do vrchu. 🙂 Inovec je najvyšším bodom celého horského masívu s 1042 m.n.m.

Inovec
Vrchol Inovca v zime
Inovec
A rozhľadňa, ktorá tam pribudla relatívne nedávno a konečne umožnila kruhový rozhľad – vrchol je totiž sám o sebe zalesnený

Po vrchole očakáva bežcov hlavný hrebeň Považského Inovca – okrem tých najrýchlejších tu už zrejme zažijú brieždenie a východ slnka. Zaujímavé miesto je kúsok pod Inovcom – Palúch. Je tam výsek, takže odkrýva pohľady na trenčiansku aj bánovskú stranu.

Palúch
Palúch na jeseň
Foto: turistika.cz

Ďalšia rozhľadňa je na Panskej Javorine, tú však trasa míňa – kto by však veľmi chcel, môže si urobiť asi 1,4 km dlhú zachádzku. Kto nie – aspoň panoráma.

Panoráma z Panskej Javoriny

No a hoci je z Panskej Javoriny Bezovec na dohľad, netreba sa nechať uniesť predstavou skorého cieľa. Bude ešte potrebné odbočiť z hrebeňa a zbehnúť dolu do Hrádockej doliny, odkiaľ nasleduje stúpanie s 350 výškovými metrami na hrad Tematín.

Tematín
Hrad Tematín
Foto: e-slovensko.cz

Potom od Tematína to už je do konca naozaj len kúsok a účastníci si budú môcť zaslúžene oddýchnuť. Veď po absolvovaní celej trasy budú mať v nohách cca 55 km a 2350 výškových metrov.

No a na záver mi už len zostáva vyjadriť nádej, že sa snáď s niektorými, čo ste to dočítali až sem, uvidíme a príjemne sa športovo a spoločensky vyžijeme. 🙂

Petrík

Komantáre

komentárov