fbpx

Téryho chata ideálna základňa pre turistiku, horolezectvo a skialpinizmus – Malá Studená dolina

Téryho chata a parametre ku nej. Kto má záujem, môže si prekliknúť na obrázku mapy trasu zo Smokovca a ju aj stiahnúť.

Vzdialenosť: 9,5 km od Starého Smokovca

Prevýšenie: 1095 výškových metrov

Čas: 3,5 hodiny pri bežnej kondícii

Trasa na Térycho chatu zo Starého Smokovca
Téryho chata – trasa na stiahnutie

Téryho chata

Téryho chata má už rok nového nájomcu – Peťa Michalku. Kedže sme roky prioritne pôsobili vo Fatre, nebol dôvod sa zaoberať Téryho chatou. Teraz ten čas nastal.

Peto Michalka, cahtar na téryho chate
Rozhovor s chatárom Peťom

Počas 10 dní som tu bol dva krát a strávil tu cca 3 dni. Pre mňa dosť času na to, aby som si stihol všimnúť jej kľúčovú rolu pre turistov, skialpinistov, horolezcov a bežcov.

Téryho chata sa nachádza v Malej Studenej doline vo výške 2015 m.n.m. Všetko z minulosti sa dá v pohode dočítať na wikine. Ja sa dnes budem zaoberať aktuálnou situáciou a možnosťami, ktoré vyplývajú pre nás outdooristov.

Východ slnka na Téryho chate v zime
Východ slnka na Téryho chate v zime – december 2015

Preto som Peťovi (chatárovi térynky) položil pár „bežných otázok“ počas toho, ako sa tam o mňa starali ako o malého princíka. 🙂 Pod „oficiálnym“ dialógom môžete potom nájsť undegroundovú neoficálnu recenziu služieb na Téryho chate.

Vstup do Téryho chaty
Vstup do Téryho chaty – december 2015

Téryho chata a otázky na ňu:

 • Peťo, na čo by sa mali pripraviť návštevníci počas zimy cestou na vašu chatu?

Určite by si mali pozrieť snehové a poveternostné podmienky, ktoré budú panovať cestou ku Térynke. To znamená informovať sa na stránke horskej služby prípadne na stránke lavíny.sk o lavínovej situácii. Rozhodne treba mať aj mačky po ruke – pre tých, čo sú pešiaci. Čo sa týka aktuálnosti situácie chodníka, ak sa podmienky zmenia, zvykneme aj na našej facebookovej stránke podávať infošky.

Teryho chata a jej facebooková stránka

 • Peťo, keď sa sem už turisti dostanú – vidím, že máte široku škálu jedla, ale čo s tými, čo sú vegetariáni, alebo inak zameraní na stravu?

S vegetariánmi tu nemáme absolútne žiaden problém, keďže polovica nášho osadenstva sú tiež vegetariáni. (pozn. redakcie: to je veľmi dobrá správa).

Stačí sa dopredu dohodnúť a my už niečo vymyslíme (pozn. redakcie: najlepšie ak ubytovaní dajú mailom dopredu vedieť o svojích stravovacích issues).

Stravovacie možnosti, Téryho chata
Stravovacie možnosti na Téryho chate – december 2015

Možnosti na stravovanie na térynke

 • Čo sa týka ubytovania, aké možnosti majú členovia KST (Klub slovenských turistov) a JAMES (slovenský horolezecký klub)

Pre členov týchto klubov je zľava 50 % z ceny ubytovania. To isté platí aj pre ČHS (Český horolezecký spolok). Pre ostatných návštevníkov je cena nemenná.

 • Kde končia možnosti bežného turistu, keď ide na Téryho chatu v zime a kde začínajú možnosti skialpinistov a horolezcov?

Oficiálne končia turisti v zime na Téryho chate, pretože tak sú stanovené pravidla TANAP-u. Tak je tomu nie len na Térynke, ale aj na iných horských chatách, ako sú Zbojnička, Brnčálka a Sliezky dom.

Výhľad do začiatku studenej doliny, Téryho chata
Výhľad do začiatku studenej doliny, Téryho chata – december 2015

Možnosti a základne tipy pre skialpinizmus od Téryho chaty:

 • Baranie sedlo (dá sa ísť ďalej na Brnčálku)
 • Sedielko (dá sa ísť ďalej do Javorovej doliny)
 • Priečne sedlo (dá sa ísť ďalej na Zbojnícku chatu)
pohľad do Baranieho sedla z Téryho chaty
Pohľad do Baranieho sedla z Téryho chaty – december 2015
Pohľad z Baraních rohov po ľahkom výbehu
Pohľad z Baraních rohov na Térynku po ľahkom výbehu – december 2015
Možnosti na ďalšie výlety, Téryho chata
Možnosti na ďalšie výlety, Téryho chata – december 2015

Možnosti a tipy pre horolezcov od Téryho chaty:

Žltá stena, zimná výzva pre makačov horolezcov, Téryho chata
Žltá stena, zimná výzva pre makačov horolezcov – december 2015
 • Aké sú možnosti rezervácie na Téryho chatu? 

Informácie sú dostupné na webe www.teryhochata.sk. (stránka je vo výstavbe, takže veľa veci tam ešte chýba). Chcel by som zároveň poprosiť o zhovievavosť a trpezlivosť čo sa týka odpovede. Na dotazy sa bude odpovedať z technických príčin do 48 hodín (internetové pripojenie je slabé). Dá sa aj telefonický, ale to je tiež mnoho krát problém kvôli signálu a lepšie sa to vždy vykomunikuje cez mail.

 • Aké sú ubytovacie kapacity Téryho chaty?

Ubytovacích miest máme 24 . Keď je fakt plnka, tak vieme spraviť ešte pohodlné spanie na matracoch mimo izieb pre 10 ľudí, ale to sú fakt núdzovky. Čo sa týka vankúšov, diek a matracov, tie boli vymenené kompletne za nové.

 • Peťo, čo sa zmenilo a čo chystáte ešte zmeniť na Téryho chate?

Opravili sme schodište nanovo (vonku). To pôvodné sa už rozpadalo, tak sme ho dali naspäť do poriadku.

Obnovili sme strešnú krytinu. Opravili sme zábradlie (vonku), aby sa mohli ľudia v kľude oprieť počas výhľadov.

Opravené schodište, téryho chata
Opravené schodište, Téryho chata – december 2015
Opravené zábradlie na Térynke
Opravené zábradlie na Térynke – december 2015

Chystáme aj zmeny s vodou a aj nejaké interné u nás v kuchyni – len to sú veci, ktoré značne závisia od dodávateľov služby. V horách takto vysoko to nejde tak rýchlo a jednoducho ako inde.

Recenzia pobytu na Téryho chate z mojej vlastnej tygrej perspektívy

Stravovanie

Keďže som už roky vegetarián, tak pre mňa bezmäsité jedlo neznamená bezpodmienečnú možnosť získať dosť energie z jedla na šport. Preto sa snažím hľadať na chatách iné varianty ako „buchty na pare“ prípadne „vyprážaný syr“, čo sme spomínali, že nás dalo na „kamenej chate v NT“ dole. Priatelia z chaty so mnou prekonzultovali, čo by sa mi zdalo na raňajky ako varianta fajn, a našli sme spoločný konsenzus snáď v najchutnejšej praženici (bez masti), akú som kedy jedol. (bola počarovaná ? 🙂 ). Mne je jasné, že možnosti sú obmedzené na chate v tejto výške, ale veľmi ma potešila možnosť dialógu.

Polievka tu je tiež k dispozícií pre vegošov a to veľmi chutná cesnačka. Aby ste nepovedali, že nám (vegošom nadržiavam) tak bola vedľa mňa jedená aj veľmi voňava kapustová polievka. To ja s tygrým nosom už viem podľa vône vysnoriť čo a ako 😀

Spanie

Ja som mal možnosť spať bez spacáku, keďže počas môjho pôsobenia bola chata takmer prázdna. K dispozícii boli veľmi teplé deky, ktoré bohate stačili na to, aby mi v noci nebola kosička :). Kto by potreboval má k dispozícii aj dve deky.

Sociálny rozmer chaty, alebo ako veľmi prívetivé je osadenstvo

Kedže som prvoplánovane kul tajný rozmer „interview“ tak som ich mal možnosť zažiť takých ako ozaj sú. Už sa nečudujem, že naša kamarátka z Turčianskej kotliny tam ostala 🙂 To som si myslel, že tam pôjde len na brigošku. Nuž ale strom je zdravý od koreňa, a v tom je Peťo Michalka reprezentatívny. Nosiči a dievčence čo tam pracujú sú kombinácia myslieteľov s ľudmi dobrého srdca a ja som sa veľmi rád ocitol v tejto partii na dva dni. Bez problémov mi odporúčili aj niečo na športovanie, keď som im povedal na čo by som sa cítil.

Téryho chata vstup, December 2015

Takže celkový dojem je super….a Térynka dostáva 5 z 5tich hviezdičiek. Nezabudnite, že pri dávke slušnosti sa dá takmer všetko vybaviť 🙂

Do zTérynkovania.

Použitý zdroj na foto:

 • vesmírne poznanie
Summary
Review Date
Reviewed Item
Téryho chata
Author Rating
51star1star1star1star1star

Komantáre

komentárov