fbpx

Severská výzva očami Dávida Gregušku

Severská výzva je zaujímavý projekt, ktorý dáva svojim účastníkom riadne zabrať. Veď takú cestu do Nórska, o ktorú sa účastníci snažia, si treba poriadne zaslúžiť. A poriadne je slovo na mieste, pretože zdolať v krátkom čase 141 vrcholov, to chce veľa sebazaprenia. Najlepšie je, keď ti sebazaprenie robí radosť a tá odmena, ktorá na teba hore na vrchole čaká, ti stojí zato.

Pár slov o mne

Volám sa Dávid, mám 20 rokov a momentálne študujem na Žilinskej univerzite v Žiline na Fakulte bezpečnostného inžinierstva, odbor záchranné služby. Už ako malý chlapec som miloval hory a približne keď som mal tri roky som bol na Kriváňi a myslím, že tým to všetko začalo, tak som i dal challenge a prihlásil sa do projektu Severská výzva.

Momentálne som aktívny bežec, cyklista, skialpinista a aj do lezenia pchám nos :D. Najradšej však behám v horách. Tie cestné behy mi nejako neulahodili, priam ma až nudili a preto som začal po horách nie len chodiť (liezť), ale aj behať. No ale čo robiť, keď v zime napadne 2 metre  snehu? (túto zimu snáď aj 4,5? :D)…. vtedy sa moc behať nedá a preto som začal do hôr chodiť na lyžiach.

lavínový kurz 2019

Moje ideálne športové miery

Zo začiatku som mal veľké a ťažké lyže s ešte ťažšími lyžiarkami a poviem vám, že keď som to mal všetko nahodené na batohu, tak to bolo pre mňa skôr utrpenie, ako pôžitok. Isto sa pýtate, že však prečo utrpenie? …. veď veľa skialpinistov má ťažké lyže aj lyžiarky.

To áno, ale s mojou postavou chrta, ktorý váži približne ako vrecko cementu, to bolo po niekoľkých hodinách chodenia nie moc príjemné. Preto som asi na 1 – 2 sezóny so skialpom prestal, ale začalo mi to veľmi chýbať. Ten pocit, keď si vyšliapeš vlastnú lajnu hore a potom počmáraš ten panenský sneh. A to ani nehovorím, keď je ten sneh čistá duchna. To vám ani do Japonska nie je treba chodiť :D. Tí, čo skialpujú určite vedia o čom vravím. Preto som sa rozhodol upgreadovať moju výbavu, aby bola adekvátna mojej váhe :D.

Ako to začalo medzi mnou a projektom Severská výzva

Aj keď vždy ma to ťahalo do zahraničných hôr. Také Japonsko je určite paráda a niekedy by som tam samozrejme chcel ísť, ale mojou srdcovkou je Nórsko. Preto keď som sa dopočul o možnosti vyhrať skialpinistický zájazd do Nórska cez projekt Severská výzva, tak som neváhal a pustil sa do toho.

Niektorí už asi viete o akú výzvu ide, ale pre tých, ktorí o nej ešte nepočuli, tak sa jedná o projekt Severská výzva, ktorú organizuje značka Montura. V tomto projekte Severská výzva ide o to, že za cca 3 mesiace musíš zdolať čo najviac vrcholov v slovenských a českých horách a nazbierať minimálne 400 like-ov na tvoj profil v projekte Severská výzva, ktorý bol na tento účel extra vytvorený na ich stránke.

Zbieranie vrcholov a like-ov v projekte Severská výzva

Vravím si paráda, že tých 400 likeov na profil na stránke „Severská výzva“ odniekiaľ zoženiem a potom to už bude hlavne o tom, kto zdolá najviac vrcholov a nie o naháňaní palcov. Tak som si založil profil a pustil sa do zbierania kopcov. Keďže som z Dolného Kubína, tak môj úplne prvý kopec bol Choč , taká srdcovečka :). Do hôr som chodil skoro každý deň, aj školu som tomu prispôsoboval :D. Na prednášky som nechodil a namiesto toho som šiel radšej do hôr. Tak isto aj po škole som ešte vybehol na nejaké kopce čo boli v mojom okolí.

Za cca dva týždne som spravil 36 súťažných vrcholov. Veľmi ma to začalo baviť a tešil som sa na každý jeden voľný deň. Ale tak isto nezaháľali ani moji súperi. Poviem vám, že tento rok bola v projekte Severská výzva konkurencia riadna. Klobúk dolu pred všetkými, ktorý sa do projektu Severská výzva prihlásili a podali neskutočné výkony. Niekedy som mal pocit, že nechodia ani do práce a celý svoj čas venujú tejto výzve :).

Riadna konkurencia v projekte Severská výzva

Na porovnanie mal minuloročný víťaz 58 vrcholov a tohtoročný až neuveriteľných 141 a dokonca to nebol víťaz, ale víťazka. Na túto konkurenciu som nestačil, ako po časovej, tak aj finančnej stránke. Pre predstavu vám dám príklad chodenia na benzínku. Bežne mi benzín za 20€ vydržal týždeň, niekedy aj dva, ale počas projektu Severská výzva som chodil na benzínku každý druhý deň :D. Mal som plán ísť aj do Českých hôr, ale to by bolo ešte nákladnejšie a konkurencia už bola riadne rozbehnutá. Tak som to stopol a výsledok bol 60 zdolaných vrcholov.

Výhru som preložil až na budúci rok 🙂

Ale už teraz vám viem povedať, že sa zúčastním aj ďalšieho ročníka a určite by ste to mali vyskúšať aj vy. Ak aj projekt Severská výzva nevyhráte, ale viem vám garantovať, že zažijete zážitky, ktoré vám ostanú navždy.

Toľko k mojím zážitkom z projektu Severská výzva a dúfam, že som vás nenudil. Tým, čo to dočítali až do konca veľmi pekne ďakujem a dúfam, že sa budeme takto stretávať častejšie a samozrejme VIDÍME SA KDE???

NO PREDSA NA HORÁCH priatelia 😉               

Komantáre

komentárov