fbpx

Report : Bikefest Kálnica 2017

Ahojte priatelia, dnes tu máme prvý článok z našej novej cyklistickej rubriky, ktorú práve rozbiehame. Povieme si niečo o najväčšom bikovom sviatku na Slovensku, ktorým je nepochybne Birell Bikefest. Koná sa každoročne v Bikeparku Kálnica pri Novom Meste nad Váhom. O bikeparku Kálnica si niečo povieme aj v prvom článočku o bikeparkoch na Slovensku, ale o tom nabudúce. 🙂 

Tohtoročný Bikefest sa konal od 26. do 28. mája a bol to v poradí už siedmy ročník. Je to obrovská akcia, zídu sa tu bikeri takmer zo všetkých odvetví cyklistiky, aby si spolu zapretekali a otestovali bikové novinky, ktoré  priniesli vystavovatelia. Tento rok vystavovalo viac ako 50 značiek a otestovať ste mohli až 460 modelov bicyklov. Počas troch dní tu na účastníkov čakalo 11 pretekov v rôznych disciplínach.

PIATOK

Piatok bol prvým dňom festivalu, no areál bol aj tak už od rána preplnený návštevníkmi, pretekal sa pumptrack, dual pumptrack a večer XC eliminátor. Večer nám zarepovali Vec, Zverina a Bekim.

BEFLY Pumptrack a Dual-pumptrack

Pumptrack a Dual-pumptrack sú disciplíny, pri ktorých človek jazdí po špeciálnej dráhe, na ktorej sú postavené vlny a klopenky v takom poradí, aby mohol jazdiť dokola bez pedálovania, iba pomocou pumpovania a kinetickej energie svojho tela. V pumptracku ide závodník dva kolá na čas a najlepší čas vyhráva. V dual-pumptracku idú na identických tratiach dvaja pretekári vedľa seba a ten prvý v cieli vyhráva. Tento ročník pumptracku nám vyhral čech Adam Semerák a v dual-pumptracku zvíťazil rakúšan Hannes Slavik.

DEMA XC Eliminátor

XC-Eliminátor je nekompromisná cross-country disciplína, kde proti sebe bojujú štyria „chrti“ (ktorí obvykle jazdia maratóny) na krátkej trati plnej rôznorodých prekážok, stúpaní a klesaní. Prvý pretekár v cieli vyhráva a kedže na krátkej trati nie je čas na chyby, často krát vidíme ostré súboje na lakte, len aby získali lepšiu pozíciu . Tento ročník nám vyhral Filip Sklenárik!

SOBOTA

V sobotu už fičí festival na plné obrátky, pivo sa nestíha čapovať a divákov čaká najextrémnejšia disciplína – SLOPESTYLE! Okrem toho sa závodí aj Ctm Enduro race a večerný Dual-slalom.

CTM Enduro race

Enduro je v súčasnosti asi najpopulárnejšia biková disciplína. Je to vlastne kombinácia crosscountry a downhillu. Jazdilo sa 6 meraných zjazdov, ktorých čas sa sčítaval – no na zjazdy pretekárov nevyvezie lanovka, ale musia sa tam dostať vlastnými silami a ešte to aj musia stihnúť v časovom limite. Tento rok vyštartovalo viac ako 400 pretekárov, čo je enormné množstvo a vďaka prašnému podkladu na trailoch nebola núdza o rôzne pády. Prvenstvo si nakoniec odniesol čech Michal Prokop.

FMB Slopestyle

Bikefest FMB Slopestyle je určite najprestížnejším závodom festivalu. Je súčasťou svetovej série závodov Freeride mountain bike world tour. Jedná sa o extrémne náročnú trať, plnú veľkých skokov do výšky, na ktorej závodníci predvádzajú triky, za ktoré sú bodovaní. Tento závod nemá na Slovensku a Česku obdobu a je na veľmi vysokej úrovni, takže sa tento rok zúčastnilo mnoho zahraničných riderov. Celkový počet bol 32 jazdcov, z ktorých bolo bohužiaľ len 5 slovákov – medzi nimi tiež ja. 🙂 Viac ako 4000 divákov vytvorilo na kopci úžasnú nezabudnuteľnú atmosféru, pri ktorej bola radosť závodiť. Padali neskutočné triky, jeden z nich bol použitý prvýkrát na svete v závodnej jazde. Slopestyle sa nakoniec podarilo vyhrať Berndovi Winklerovi z Rakúska.

Nočný dual-slalom

Dual-slalom sú vlastne preteky 2 jazdcov vedľa seba na identických tratiach dole kopcom. Trate obsahujú množstvo vĺn, skokov, klopených, ale aj neodklopených zákrut. Rýchlejší jazdec v cieli vyhráva a postupuje do ďalšieho kola. Čaro dual-slalomu na bikefeste spočíva v tom, že sa odohráva v noci. Celá trať je nasvietená reflektormi a obklopená vrieskajúcimi fanúšikmi. Tento rok museli dokonca v jednom momente prerušiť preteky a ukľudniť fanúšikov. 🙂 Zlato tento rok bral čech Michal Prokop!

NEDEĽA

V posledný deň festivalu už boli všetci totálne zničení a unavení, no aj napriek tomu sa maratón a downhill tešili veľkej účasti.

KELLYS Maratón

Princípy maratónu vám asi nemusím vysvetľovať, je to asi najzákladnejšia MTB disciplína. Na bikefeste bola možnosť zvolenia jedného z troch okruhov. 6, 23 a 49 kilometrov trate po Považskom Inovci . Organizácia bola premakaná, mnoho občerstvovacích staníc kde boli prítomní aj servisáci a zdravotníci .

SPECIALIZED Downhill

Nie nadarmo sa o downhille hovorí ako o kráľovskej disciplíne cyklistiky. Je úžasné sledovať ako sa jazdci spúšťajú obrovskou rýchlosťou po strmej trati plnej skokov, kameňov, koreňov a rôznych nástrah. Najrýchlejší čas v cieli vyhráva. Trať v Kálnici nie je veľmi technicky náročná a je celkom krátka, takže každá stotina je dôležitá a každá malá chybička môže rozhodnúť o výhre alebo prehre. Na štart sa postavilo viac ako 200 pretekárov a najrýchlejším z nich bol už tradične Filip Zeman.

Na záver poviem len toľko, že či už na biku pretekáte alebo len jazdíte pre radosť, určite sa príďte na budúci ročník Bikefestu pozrieť. Je to festival, ktorý nemá na Slovensku – ani v blízkom zahraničí – obdobu. Pre mňa je to najobľúbenejšou bikovou akciu každý rok už od prvého ročníka. Dúfam , že sa tam vidíme. 🙂

Komantáre

komentárov